Постанова від 08.05.2013 по справі 585/1226/13-а

Справа № 585/1226/13-а

Номер провадження 2-а/585/32/13

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 травня 2013 року м.Ромни

Роменський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючої: судді Сольоної Н. М.

при секретарі: Дем'яненко С.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ромни адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі Сумської області про визнання протиправною відмови в призначенні пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом і просить визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі Сумської області від 10 лютого 2013 р. в призначенні йому пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку за ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які пос траждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі Сумської області призначити та виплатити йому з 25 жовтня 2011 р. пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку за ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які пос траждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на десять років.

Свої вимоги мотивує тим, що він у 1986 році працював на Роменському комбінаті комунальних підприємств. Наказом № 42 від 20 червня 1986 року на виконання наказу Облкомунуправління № 161 від 19 травня 1986 року для заміни водіїв, що працювали в місті Ірпінь по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, він був відряджений з 22 червня 1986 року на 10 днів для роботи з ліквідації аварії у м. Ірпінь Київської області.

З врахуванням віку та участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження бі льше 5 календарних днів з 23 червня 1986 р. по 01 липня 1986 р., він 25 жовтня 2011 р. звернувся до управлін ня Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі Сумської області із заявою про призначення пенсії за віком, як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС у зв'язку з досягненням п'ятдесятирічного віку.

Відповіддю від 05 грудня 2011 р. вих. № 1202 в призначенні пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку йому відмовлено, у зв'язку з чим він звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі про визнання протиправною від мови в призначення пенсії.

Постановою Роменського міськрайонного суду від 26 грудня 2011 р. його позов задоволено. Визнано про типравними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі щодо відмови йому у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі призначити та виплатити йому з 25 жовтня 2011 р. пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку за ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на десять років.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2012 р. постанова Ро менського міськрайонного суду Сумської області від 26 грудня 2011 р. змінена, абзац третій резолютивної час тини викладено в наступній редакції: зобов'язати відповідача розглянути заяву позивача від 25 жовтня 2011 р. про призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Змінюючи постанову суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції визнав встановленим, що ним до заяви про призначення пенсії були надані копія карточки доз випромінювання; копія довідки про нараху вання заробітної плати з урахуванням коефіцієнта кратності; копія наказу про роботу по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Крім того, допитані в ході судового розгляду свідки підтвердили обставини здійснення ним робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Ним були надані докази прий мання участі у зоні відчуження під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Доводи апеляційної скарги Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі про те, що наведені вище документи не підтверджують місце його перебування та період часу під час здійс нення робіт по ліквідації на Чорнобильській АЕС, колегія суддів визнала хибними.

Також колегія суддів зазначила, що у відповідності до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний за хист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або прожи вали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановле ного для одержання державних пенсій, зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів на 10 років. Підпунктом "г" пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» документами, які засвідчують особливий статус особи є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 р. №122 або довідка вій ськової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де осо бою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місце вого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

З огляду на зазначене, колегія суддів визнала, що оскаржувані дії Управління Пенсійного фонду Укра їни в м. Ромнах та Роменському районі не відповідають даним критеріям, оскільки прийняті та вчинені не на підставі, не в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; без викори стання повноважень з метою, з якою це повноваження надано; необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.

Управлінням Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі під час вчинення оскар жуваної дії - відмови в призначенні пенсії, не були враховані всі обставини, що мають значення для прийнят тя рішення (вчинення дії), тому оскаржувані дії є протиправними.

Судом апеляційної інста нції постанова Роменського міськрайонного суду від 26. грудня 2011 р. по справі за його позовом була змінена та зобов'язано відповідача розглянути його заяву від 25 жовтня 2011 р. про призначення пенсії відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

10 лютого 2012 р. Управлінням Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі була повторно розглянута його заява про призначення пенсії від 25 жовтня 2011 р. і в призначенні пенсії повторно від мовлено з посиланням на відсутність первинних документів, що стверджують період його роботи в зоні від чуження.

Вважає, що повторна відмова в призначенні пенсії є незаконною, оскільки судами вже встановлено, що надані ним документи достатні для призначення пенсії, а твердження про їх недостатність є хибними, відмова в призначення пенсії згідно заяви від 25 жовтня 2011 р. визнана протиправною.

Вважає, що при наявності судових рішень, які свідчать про протиправність дій Управління Пен сійного фонду України в місті Ромнах та Роменському районі, останнє й надалі продовжує порушувати його кон ституційні права на пенсійне забезпечення, чим завдає істотної шкоди його законним правам та інтересам, у зв'язку з чим змушений звернутись до суду з вказаним позовом.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав і пояснив, що позивачеві в призначенні пенсії повторно відмовлено через відсутність первинних документів, що підтверджують період роботи в зоні відчуження. Управління Пенсійного фонду вважає, що підстави для призначення такого виду пенсії позивачу відсутні, тому в задоволенні позову просить відмовити.

Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, на 10 років.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 у 1986 році працював водієм на Роменському комбінаті комунальних підприємств і направлявся в період з 22 червня по 01 липня 1986 року на роботу по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, що стверджується копією трудової книжки (а. с. 9).

Наказом № 42 від 20.06.1986 року на виконання наказу Облкомунуправління № 161 від 19 травня 1986 р. для заміни водіїв, працюючих в м. Ірпінь по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, він був відряджений з 22 червня 1986 року на 10 днів для роботи з ліквідації аварії у м. Ірпінь Київської області (а. с. 4).

Про час роботи в зоні відчуження ОСОБА_1 була видана довідка Міністерства УРСР та Укрпрофради від 10 червня 1986 року № 207 - 7 «Про умови оплати праці і матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій, установ, зайнятих на роботах, зв'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганням забруднення навколишнього середовища», згідно якої йому в 1986 році по місцю роботи за період з 22 червня по 01 липня 1986 р. були оплачені 10 днів роботи в зоні відчуження за відомістю № 391 - 68 з урахуванням трикратного коефіцієнта, що підтверджується довідкою Комбінату комунальних підприємств від 19 жовтня 1992 року, а також карточкою отримання позивачем доз опромінення з 23червня по 30 червня 1986 року (а. с. 5,6).

В зв'язку з участю в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 22 грудня 1992 року Сумською обласною державною адміністрацією ОСОБА_1 було видане посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії. (а.с. 7).

Позивач 25 жовтня 2011 р. звертався до управлін ня Пенсійного фонду України в м. Ромнах із заявою про призначення пенсії за віком, як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС у зв'язку з досягненням п'ятдесятирічного віку.

В призначенні пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку йому була надана відмова 05 грудня 2011 р. вих. № 1202, у зв'язку з чим він звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі про визнання протиправною відмови в призначенні пенсії.

Постановою Роменського міськрайонного суду від 26 грудня 2011 р. позов задоволено.

Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі Сумської області призначити та виплатити з 25 жовтня 2011 року ОСОБА_1 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку за ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на десять років.

Вказана Постанова Роменського міськрайонного суду відповідно до Постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2012 р. була змінена, абзац третій резолютивної час тини викладено в наступній редакції: зобов'язати відповідача розглянути заяву позивача від 25 жовтня 2011 року про призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідач на виконання вказаної постанови апеляційного суду повторно розглянув заяву позивача від 25.10.2011 р. про призначення пенсії.

12.02.2013 року за № П/З позивачу було відмовлено в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у зв'язку з ненаданням і відсутністю первинних документів, що стверджують період роботи в зоні відчуження.

Згідно ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Протиправність дій відповідача щодо відмови в призначенні пенсії встановлена постановою Роменського міськрайонного суду Сумської області від 26 грудня 2011 р., постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2012 р.

Судом встановлено, що змінюючи постанову суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції визнав встановленим, що позивачем до заяви про призначення пенсії були надані копія карточки доз випромінювання, копія довідки про нараху вання заробітної плати з урахуванням коефіцієнта кратності, копія наказу про роботу по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Крім того, допитані в ході судового розгляду свідки підтвердили обставини здійснення ним робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Ним були надані докази прий мання участі у зоні відчуження під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Доводи Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі про те, що наведені вище документи не підтверджують місце перебування та період часу під час здійс нення робіт по ліквідації на Чорнобильській АЕС позивачем, визнані хибними.

Отже, вказані обставини, встановлені судовими рішеннями першої та апеляційної інстанції в адміністративній справі, відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, не підлягають доказуванню при розгляді даного позову.

Тому, посилання відповідача на відмову в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку позивачу через відсутність первинних документів, що стверджують період його роботи в зоні відчуження, є безпідставними.

Суд вважає, що відповідачем порушено норми права, які регулюють спірні відносини щодо призначення позивачу пенсії зі зменшенням пенсійного віку.

Під час винесення вказаної відмови не були враховані всі обставини, що мають значення для прийняття рішення.

Відповідно до ст.21 КАС України, позивач може заявити кілька вимог в одній позовній заяві, якщо вони пов'язані між собою.

Згідно п. 2 ч. 4 ст.105 КАС України, адміністративний позов може містити вимоги про: зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії.

Частиною 2 ст.162 КАС України передбачено, що у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про: 1) визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення; 2) зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

З огляду на положення статей 21, 105, 162 Кодексу адміністративного судочинства України, враховуючи, що відповідач порушив норми права, які регулюють спірні відносини, суд вважає необхідним визнати такі дії незаконними і зобов'язати відповідача провести нарахування та здійснити виплату належних сум для усунення наслідків протиправних дій.

Відповідачем всупереч вимогам ч.2 ст. 71 КАС України не доведено правомірності свого рішення про відмову в призначенні пенсії позивачу зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6-12, 71, 86, 94, 158-163, 167, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі Сумської області від 10 лютого 2013 року в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку за ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які пос траждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Ромнах та Роменському районі Сумської області призначити та виплатити ОСОБА_1 з 25 жовтня 2011 року пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку за ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на десять років.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Роменський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови, з подачею копії апеляційної скарги до апеляційної інстанції.

Повний текст рішення виготовлено 13.05.2013 р.

Суддя підпис…

Копія вірна:

СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ Н. М. Сольона