19 березня 2013 р.Справа № 1570/3576/2012
Категорія: 5.8.2 Головуючий в 1 інстанції: Марин П. П.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого - Потапчука В.О.
суддів - Коваля М.П.
- Семенюка Г.В.
при секретарі - Алексєєвої Н.М.
за участю представника позивача ТОВ «Рубікон - ІІ» - Бондаренко А.І.
представника відповідача Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної енергії в Одеській області - Колеснікова О, В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу ТОВ «Рубікон - ІІ» на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 05 липня 2012 року по адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Рубікон-ІІ» до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Одеській області про визнання дій протиправними та скасування постанови №050/10-01-0004 від 28.04.2012 року, -
Товариство з обмеженою відповідальністю « Рубікон -ІІ» звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з позовними вимогами до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Одеській області про визнання дій протиправними та скасування постанови №050/10-01-0004 від 28.04.2012 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за результатами планової перевірки ТОВ "Рубікон - II", на підставі акту від 07.06.2011 р. № 05/11-15-0430 державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області складено припис № 05/11-15-0430 від 07.06.2011 року. Позивач зазначає, що ним було подано план заходів щодо виконання припису, а також лист № 66/11 від 01.09.2011р.. в якому надано інформацію про виконання кожного пункту припису. Крім того, як зазначає позивач, у зв'язку із відсутністю матеріальних коштів, та складністю робіт. ТОВ "Рубікон - II" звернулося до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області із проханням перенести термін виконання пунктів з приводу проектування та установки блискавковідводів до 01.08.2012 року.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 05 липня 2012 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду позивачем подано апеляційну скаргу в якій зазначається, що рішення суду винесене з порушенням норм процесуального та матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи та судом не в повній мірі з'ясовані обставини, що мають значення для вирішення справи, у зв'язку з чим апелянт просить скасувати оскаржувану постанову та винести нову, якою задовольнити позов в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача та думку учасників процесу, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що на підставі Наказу Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області №10-01-0306 від 11.04.2012 року державному інспектору з енергетичного нагляду Перевознюку О.П. видано направлення на проведення заходу №05/10-01-0242 від 11.04.2012 року у відповідності до статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», статті 9 Закону України «Про електроенергетику», статті 14 Закону України «Про теплопостачання» та Положення про державний енергетичний нагляд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 року № 929 (із змінами та доповненнями), яке отримане відповідачем 17.04.2012 року, про що свідчить відмітка про отримання ТОВ «Рубікон-ІІ» на направленні. Предмет заходу - позапланова перевірка виконання суб'єктами господарювання приписів, розпоряджень, або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду, а саме: Припис від 31.10.2011 року № 05/11-15-0041.
За результатами проведеного заходу складено акт перевірки (протокол) здійснення заходу з державного енергетичного нагляду (контролю) №05/11-19-0004 від 17.04.2012 року (а.с.40-41). який отримано керівником суб'єкта господарювання - Слісовим М.В.. що підтверджується відповідним підписом на зазначеному акті з відміткою «з особливою думкою».
Захід з державного енергетичного нагляду здійснювався в присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання - директора КДС Резнікова Олександра Івановича.
Згідно висновків зазначеного акта, за результатами здійсненого заходу виявлено ухилення від виконання вимог припису від 31.10.2011 року №05/11-15-0041 позивачем.
На підставі акту перевірки (протоколу) №05/11-19-0004 від 17.04.2012 року, постановою №05/10-01-0004 від 28.04.2012р. на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 6800.00 грн. (а.с.39), яка отримана відповідачем 03 травня 2012 року, що підтверджується підписом представника позивача та відбитком печатки підприємства.
При вирішенні питання суд першої інстанції виходив з того, що оскаржувана позивачем постанова винесена відповідачем правомірно та не підлягає скасуванню.
Колегія суддів вважає правильним такий висновок суду першої інстанції виходячи з наступного.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами врегульовано Законом України "Про електроенергетику,, Порядком здійснення державного нагляду в електроенергетиці, затвердженим Постановою КМ України № 189 від 15.02.99 р.. Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого Постановою КМ України №929 від 07.08.96 р., Інструкцією з організації проведення заходів державного енергетичного нагляду за суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії та оформлення їх результатів, затвердженою наказом Мінпаливенерго від 24 грудня 2004 р. N817.
Відповідно до п. 3 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого Постановою КМ України №929 від 07.08.96 р. (із змінами та доповненнями, далі - Положення) метою енергетичного нагляду (контролю) є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.
Відповідно до п.п.2 п. 4 цього Положення завданнями та функціями Держенергонагляду є здійснення в межах своєї компетенції нагляду за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії вимог Правил та інших нормативно-правових і нормативно-технічних актів з питань електроенергетики та теплопостачання.
Відповідно до п. 1.2. Інструкції з організації проведення заходів державного енергетичного нагляду за суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії та оформлення їх результатів (із змінами та доповненнями, далі - Інструкція), ця Інструкція визначає процедуру здійснення заходів державного енергетичного нагляду (обстеження, перевірки, огляди, інспектування тощо) щодо контролю технічного стану та організації експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж, а також дотримання режимів виробництва, постачання і споживання електричної та теплової енергії (далі - енергія). Вимоги цієї Інструкції поширюються на суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та підприємства, установи і організації - споживачів енергії, незалежно від їх організаційно-правових форм та форм власності, які обстежуються (далі - суб'єкти господарювання). Дія цієї Інструкції спрямована на забезпечення сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України. галузі електроенергетики, сфери теплопостачання та належного функціонування електричних, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж. Згідно із статтею 9 Закону України "'Про електроенергетику"та відповідно до Положення державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими
установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики. До повноважень Державних інспекторів з енергетичного нагляду за режимами споживання електроенергетичної та теплової енергії серед інших належить давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів та застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Заходом державного нагляду (контролю) згідно п. З ст. 1 Закону України № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності"(далі - Закон № 877-У) є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Відповідно до п. 4.1. Інструкції, для здійснення планового або позапланового заходу відповідний структурний підрозділ Держенергонагляду видає наказ.
Як вбачається з п.п. 11 п. 11 Положення держенергонагляд має право надавати (надсилати) суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи, розпорядження та інші розпорядчі документи щодо усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.
Згідно зі ст.11 Закону № 877-У суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю), зокрема, зобов'язаний виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства.
Відповідно до ч.8 ст. 7 Закону № 877-У. припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Законні вимоги посадових осіб Держенергонагляду відповідно до пункту 15 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії є обов'язковими для виконання керівниками та посадовими особами суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії незалежно від форми власності.
З матеріалів справи колегія суддів вбачає, що оскаржувана постанова № 05/10-01-0004 від 28.04.2012 року, винесена за ухилення від виконання вимог припису від 31.10.2011 року № 05/11-15-0041 у частині п.п. 1.2,4.5,7, який, як встановлено колегією судів, позивачем не оскаржувалась.
Відповідно до частини 9 статті 4 Закону України від 05 квітня 2007 року № 877-' "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" невиконання приписів, розпоряджень та інших розпорядчих документів орган державного нагляду (контролю) тягне за собою застосування штрафних санкцій до суб'єкта господарювання згідно із законом.
У відповідності до ст. 26 Закону України "Про електроенергетику", споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Як зазначено в ст. 27. Закону України "Про електроенергетику" суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадяни
Порядок накладення державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання регулюється Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312.
Згідно з п.п. 2. 3. 8 вказаного Положення, штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання, зокрема, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів та порушення умов ліцензій. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою (розпорядженням).
Колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції щодо того, що невиконання ТОВ "Рубікон-ІІ» вимог припису від 31.10.2011 № 05/11-15-0041 в частині п.п. 1,2.4.5.7 вказаного припису і є ухиленням від його виконання, тобто правопорушенням з боку позивача у сфері електроенергетики. У зв'язку із зазначеним правопорушенням відповідачем цілком правомірно була винесена постанова від 28.04.2012 року № 05/10-01 -0004.
Згідно п. 10.5. Інструкції, вимоги повинні бути виконані в повному обсязі після закінчення встановленого терміну виконання Приписів. Розпоряджень та Подань.
У разі, якщо суб'єкт господарювання не в змозі виконати вимоги, установлені Приписом, Розпорядженням чи Поданням, з причин, які неможливо передбачити заходами щодо їх виконання, керівник суб'єкта господарювання не пізніше ніж за 10 днів до закінчення встановленого терміну виконання відповідного заходу звертається до відповідного структурного підрозділу Держенергонагляду з метою отримання письмового дозволу на подовження термінів виконання, що оформлюється у довільній формі. Звернення розглядається керівником відповідного структурного підрозділу Держенергонагляду. який видав Направлення на проведення заходу з державного енергетичного нагляду. Керівнику суб'єкта господарювання в п'ятиденний строк з дати отримання такого звернення надсилається обґрунтоване рішення, яке доводиться до відома інспектора Держенергонагляду. що видав Припис, підготував Розпорядження чи Подання.
У зв'язку з викладеним колегія суддів дійшла до висновку, що відповідачем доведено правомірність прийняття постанови про накладення штрафу від 28.04.2012 року № 05/10-01-0004 за невиконання позивачем вимог припису від 31.10.2011р. № 05/11-15-0041.
Таким чином, колегія суддів вважає, що при прийнятті постанови від 05 липня 2012 року суд першої інстанції дійшов вірних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 200,206 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ТОВ «Рубікон - ІІ» - залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 05 липня 2012 року по адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Рубікон-ІІ» до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Одеській області про визнання дій протиправними та скасування постанови №050/10-01-0004 від 28.04.2012 року - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.
Повний текст ухвали виготовлений 25 березня 2013 року
Суддя-доповідач:
Потапчук В.О.
Коваль М.П
Судді:
Семенюк Г.В.