Справа: № 2а-14231/11 Головуючий у 1-й інстанції: Кіхтенко С.О.
Суддя-доповідач: Кучма А.Ю.
Іменем України
26 квітня 2013 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого-судді: Кучми А.Ю.
суддів: Безименної Н.В., Ісаєнко Ю.А.
розглянувши в порядку письмового провадження в залі суду апеляційну скаргу Київського обласного військового комісаріату на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від 07.09.2011 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Київського обласного військового комісаріату, третя особа: Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної державної адміністрації в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
10.06.2011 позивач звернувся до Овруцького районного суду Житомирської області з позовом до Київського обласного військового комісаріату про визнання дій неправомірними та стягнення на користь позивача невиплачені кошти, згідно ст. 39 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.01.2008 по 22.12.2010 в розмірі 24767, 00 грн.
Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 07.09.2011 вищевказаний адміністративний позов задоволено частково.
Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду - скасуванню з наступних підстав.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 198, пункту 4 частини 1 статті 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач працював на різних посадах Богуславського районного, Миронівсько-Богуславського об'єднаного районного, Ірпінського міського військового комісаріату Київської області.
Згідно Переліку населених пунктів Київської області, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23.07.1991 та розпорядженням Кабінету Міністрів України № 17 від 12.01.1993, дані міста віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до ч.1 ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, проводиться доплата, яка становить у зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата.
Згідно ч. 5 Постанови КМУ №936 від 20.09.2005 р. «Про затвердження Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України соціальні виплати, доплати (види допомоги), передбачені підпунктами 5 - 13 пункту 4 цього Порядку, проводяться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями (далі - підприємства) та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінпраці.
Пунктом 6 вказаного Порядку передбачено, що підприємства реєструються уповноваженим органом, для чого подають не пізніше ніж за два місяці до початку кожного бюджетного року відомості про підприємство з визначенням кількості постраждалих осіб за категоріями отримувачів компенсацій та допомоги певних видів за формою, затвердженою Мінпраці, і списки громадян із зазначенням прізвища, імені та по батькові, категорії, серії та номера посвідчення, місця реєстрації, ідентифікаційного номера. До 25 числа місяця, за який здійснюється нарахування, підприємства подають до уповноваженого органу документи щодо розрахункових витрат, пов'язаних з виплатою компенсацій та допомоги певних видів, за затвердженою Мінпраці формою та реєстр отримувачів компенсаційних виплат і допомоги певних видів, де зазначаються прізвище, ім'я та по батькові, категорія, номер посвідчення, ідентифікаційний номер, відомості про нараховані виплати, суму компенсацій та вид допомоги.
Крім цього, пунктом 6 даного Порядку встановлено, що керівники підприємств несуть персональну відповідальність за своєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів, а уповноважений орган, тобто відповідне управління праці та соціального захисту населення наділено лише правом перевіряти, реєструвати, обліковувати розрахунки та подавати органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що провадяться в установленому законодавством порядку, а також уразі потреби звіряти щодо правомірності нарахування виплат та компенсацій з відділами персоніфікованого обліку одержану інформацію, подану підприємствами.
За таких обставин колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо зобов'язання відповідача провести донарахування позивачу доплати, як громадянину, який працював на території радіоактивного забруднення.
Разом із тим, перевіряючи обґрунтованість висновку суду першої інстанції про необхідність задоволення позовних вимог з 22.06.2010 колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Дотримання строку звернення з адміністративним позовом є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах. Вона дисциплінує учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, запобігає зловживанням і можливості регулярно погрожувати зверненням до суду, сприяє стабільності діяльності суб'єктів владних повноважень щодо виконання своїх функцій. Відсутність цієї умови приводила б до постійного збереження стану невизначеності у публічно-правових відносинах.
Згідно із ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Колегією суддів не встановлено підстав для поновлення позивачу строку звернення до суду та, враховуючи дату подачі даного адміністративного позову, позовні вимоги за період з 01.01.2008 по 09.12.2010 включно підлягають залишенню без розгляду.
Зі змісту ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
Проаналізувавши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції невірно надана правова оцінка обставинам справи, а тому апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду - скасуванню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 197, 198, 201, 205 та 207 КАС України, колегія суддів,
Апеляційну скаргу Київського обласного військового комісаріату - задовольнити частково.
Постанову Овруцького районного суду Житомирської області від 07.09.2011 скасувати та постановити нову, якою в частині позовних вимог про визнання дій відповідача протиправними щодо відмови у перерахунку та виплаті доплати до пенсії згідно ст. 39 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язання нарахувати та виплатити недоплачену доплату до пенсії ОСОБА_2 за період з 01.01.2008 по 09.12.2010 - залишити без розгляду.
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Київського обласного військового комісаріату про визнання дій відповідача протиправними щодо відмови у перерахунку та виплаті доплати до пенсії згідно ст. 39 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язання нарахувати та виплатити недоплачену доплату до пенсії - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Київського обласного військового комісаріату в частині невиплати позивачу доплати до пенсії згідно ст. 39 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Київський обласний військовий комісаріат здійснити з урахуванням проведених виплат нарахування та виплату ОСОБА_2 доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивних забруднення з 10.12.2010 по 22.12.2010 в розмірі, визначеному ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» що дорівнює одній мінімальній заробітній платі, встановленій Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» та надати розрахункові документи до Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної державної адміністрації в м. Києві.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. 212 КАС України.
Головуючий-суддя: А.Ю. Кучма
Судді: Н.В. Безименна
Ю.А. Ісаєнко
Головуючий суддя Кучма А.Ю.
Судді: Безименна Н.В.
Ісаєнко Ю.А.