"04" квітня 2013 р. м. Київ К/9991/89685/11
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
Бутенка В.І. (доповідач), Лиски Т.О., Штульман І.В.,
розглянувши в порядку письмового касаційного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 до Управління Пенсійного фонду України в Драбівському районі Черкаської області про стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни,
У лютому 2010 року позивачі звернулися до суду із вказаним позовом.
В обґрунтування своїх вимог вони зазначали, що відносяться до категорії «діти війни» та відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» мають право на щомісячне підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Посилаючись на те, що такі виплати не проводяться у розмірі, встановленому вказаною статтею, позивачі просили зобов'язати відповідача здійснити ці нарахування з 2006 року по 2009 рік.
Постановою Драбівського районного суду Черкаської області від 11 березня 2010 року позов задоволено частково.
Визнано протиправною відмову відповідача щодо виплати вказаним позивачам щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, починаючи з 22 лютого 2009 року. Зобов'язано відповідача здійснити нарахування та доплату позивачам щомісячної соціальної допомоги дитині війни як різниці між 30 % мінімальної пенсії за віком і фактичного сплаченим розміром щомісячної соціальної державної допомоги за період з 22 лютого 2009 року по день набрання рішення законної сили та здійснювати в подальшому нарахування і виплату позивачам щомісячної соціальної допомоги дитині війни в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком. В решті позовних вимог відмовлено.
Постановою Апеляційного суду Черкаської області від 14 жовтня 2011 року це рішення суду змінено. Абзац третій резолютивної частини постанови суду викладено в наступній редакції: «Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Драбівському районі Черкаської області перерахувати та виплатити ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу як дітям війни в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком в розмірі, встановленому ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 22 лютого 2009 року по 11 березня 2010 року, за виключенням виплачених за цей період доплат». Виключено з резолютивної частини постанови суду першої інстанції вказівку щодо зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Драбівському районі Черкаської області в подальшому здійснювати нарахування та виплату позивачам щомісячну державну соціальну допомогу як дітям війни в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком. В решті постанову суду залишено без змін.
В касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, просить скасувати рішення цих судів та ухвалити нове рішення про відмову в позові.
Колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.
Як було встановлено судами попередніх інстанцій, позивачі є дітьми війни в розумінні ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» і відповідно до ст. 6 цього ж Закону мають право на державну соціальну підтримку у вигляді підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Суди першої та апеляційної інстанцій дійшли висновку про необхідність застосування строку звернення до адміністративного суду, визначеного ст. 99 КАС України, оскільки такий позивачами пропущено без поважних причин, а відповідач наполягав на застосуванні річного строку звернення до суду.
На час виникнення спірних правовідносин розмір мінімальної пенсії за віком визначався лише ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму, встановленого для осіб, що втратили працездатність.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про прожитковий мінімум», прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.
Таким чином, при визначенні розміру підвищення відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовується розмір мінімальної пенсії за віком, який визначений ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У 2009 році відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (у редакції від 18.11.2004, чинній у 2009році) дітям війни пенсії або щомісячне грошове довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.
Статтею 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» Кабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Названі норми передбачають встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
Будь-які зміни до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» Законами України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» не вносились, дію цієї статті у вказаних роках зупинено не було.
Отже, нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
За таких підстав судами попередніх інстанцій зроблено правильний висновок про те, що позовні вимоги стосовно зобов'язання відповідача щомісячно підвищувати пенсію у період з 22 лютого 2009 року по день винесення судового рішення судом першої інстанції підлягають задоволенню.
Колегія суддів також звертає увагу на те, що відсутність бюджетного фінансування передбачених Законом України «Про соціальний захист дітей війни» доплат до пенсії не може бути причиною невиконання покладених на управління Пенсійного фонду України зобов'язань, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується, на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Наведені обставини були правильно враховані судами попередніх інстанції, які прийняли обґрунтовані рішення про часткове задоволення позову.
Доводи касаційної скарги зроблених цими судами висновків не спростовують.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судами першої та апеляційної інстанцій прийнято законні і обґрунтовані рішення, а тому підстав для їх скасування чи зміни не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 221, 222, 223, 224, 230 КАС України, суд, -
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Драбівському районі Черкаської області залишити без задоволення, а постанову Драбівського районного суду Черкаської області від 11 березня 2010 року, в частині залишеній без змін постановою Апеляційного суду Черкаської області від 14 жовтня 2011 року та постанову Апеляційного суду Черкаської області від 14 жовтня 2011 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.
С у д д і : В.І. Бутенко
Т.О. Лиска
І.В. Штульман