Постанова від 23.11.2006 по справі 6820-2006А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95000, м.Сімферополь, вул. К.Маркса, 18, к. 318

ПОСТАНОВА

Іменем України

23.11.2006

Справа №2-19/6820-2006А

За позовом - Дочірнє підприємство «Агрофірма «Завєтноє», Сімферопольський район АР Крим

До відповідача - Сімферопольської міжрайонної державної податкової інспекції, Сімферопольський район АР Крим

Про спонукання списати безнадійну податкову заборгованість у сумі 15208,34 грн.

Суддя Мокрушин В.І.

Секретар Сидельова І.І.

ПРЕДСТАВНИКИ:

Від позивача - Поленицька Л.П., представник, довіреність № 2601/03 від 13.03.2006 р.

Від відповідача - Хованський І.В., начальник юридичного відділу, довіреність № 12/9/10-0 від 14.06.2006 р.

Суть спору:

Позивач звернувся до Господарського суду Автономної Республіки Крим із позовом про спонукання відповідача списати безнадійну податкову заборгованість у сумі 15208,34 грн. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач повинен списати безнадійний податковий борг з фіксованого сільгоспподатку у зв'язку з виникненням обставин непереборної сили.

Ухвалою від 10 серпня 2006р. провадження по справі було зупинено, по справі було призначена судово-бухгалтерська експертиза документів, після проведення якої провадження по справі було відновлено.

У процесі провадження по справі позивач уточнив позовні вимоги та просив спонукати відповідача списати з позивача суму заборгованості по фіксованому сільськогосподарському податку у розмірі 23071,28 грн. відповідно висновків експерта.

Відповідач надав відзив на позов, позовні вимоги не визнав просив у задоволенні позову відмовити.

Провадження по справі здійснювалося відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України.

Представники позивача та відповідача відмовились від послуг перекладача.

Відповідно до ст.9, 10 Конституції України, ст.9 Європейської хартії регіональних мов (ратифікована Законом України від 15.05.2003 року № 802), ст.3 Декларації прав національностей України (від 01.11.1991 року № 1771), ст.10 Закону України «Про судоустрій» (від 07.02.2002 року № 3018), ст.18 Закону України «Про мови» (від 28.10.1989 року № 8312), ст.10, 12 Конституції Автономної Республіки Крим (Закон України від 23.12.1998 року № 350), ст.15 Кодексу адміністративного судочинства України та клопотанням представників позивача та відповідача вони давали пояснення по справі на російській мові.

Відповідно до ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України, п.2-1 Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України фіксація судового процесу технічними засобами не здійснювалася.

Відповідно до ст.130 Кодексу адміністративного судочинства України перед початком слухання справи представникам сторін була вручена пам'ятка про права та обов'язки сторін.

Розглянув матеріали справи, суд -

ВСТАНОВИВ:

Дочірнє підприємство «Агрофірма «Завєтноє» зареєстровано у якості юридичної особи Сімферопольською районною державною адміністрацією АР Крим 07.10.2003 року, що підтверджується довідкою Головного управління статистики в АР Крим (а.с.6).

Згідно із ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України (від 06.07.2005 року № 2747 із змінами та доповненнями) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Відповідно до п.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України (від 06.07.2005 року № 2747 із змінами та доповненнями) в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Відповідно до п.2 ст.8 Кодексу адміністративного судочинства України (від 06.07.2005 року № 2747 із змінами та доповненнями) суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Відповідно до ст.1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав і основних свобод людини (ратифікована Законом України від 17.07.1997 року № 475/97-ВР) кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна, інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права. Попередні положення, однак, ніяким чином не обмежують право держави запроваджувати такі закони, які, на її думку, необхідні для здійснення контролю за використанням майна відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків або інших зборів чи штрафів.

Згідно із п.1.1 ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (від 21.12.2000 року № 2181 із змінами та доповненнями) платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.

Згідно із п.1.1 ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (від 21.12.2000 року № 2181 із змінами та доповненнями) податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Згідно із п.п.18.2.1 ст.18 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (від 21.12.2000 року № 2181 із змінами та доповненнями) підлягає списанню безнадійний податковий борг, у тому числі пеня, нарахована на такий податковий борг, а також штрафні санкції. Під терміном "безнадійний" слід розуміти податковий борг юридичних або фізичних осіб, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин). Ці положення діючого законодавства не розповсюджуються на 2005 та 2006 рік.

Позивач просить спонукати Сімферопольську міжрайонну державну податкову інспекцію списати безнадійну податкову заборгованість, яка виникла станом на 01.01.2005 року у сумі 15208,34 грн.: у тому числі сума фіксованого сільгоспподатку 12258,68 грн. та пеня 2949,66 грн., а також пеню, нараховану на суму такого боргу.

Відповідач надав відзив на позов, позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити у зв'язку з тим, що борг не підлягає списанню на підставі п.«г» п.п.18.2.1 п.18.2 ст.18 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (від 21.12.2000 року № 2181 із змінами та доповненнями).

Ухвалою від 10 серпня 2006 р. провадження по справі було зупинено по справі було призначено судово-бухгалтерська експертиза документів, після проведення якої провадження по справі було відновлено.

Згідно висновкам експерта № 101/06 від 23.10.2006 р. фактична сума заборгованості по фіксованому сільськогосподарського податку станом на 01.01.2005 р. становить 19774,63 грн., у тому числі податкові зобов'язання за грудень 2004 р. в сумі 7513,00 грн. із строком погашення до 30.01.2005 р.; податковий борг, що виник за період заступлення форс-мажорних обставин (3-5 квітня 2004 р.) до 01.01.2005 р. в сумі 12261,63 грн. Фактична сума заборгованості (податкового боргу) по фіксованому сільськогосподарському податку, що виникла у разі документально підтверджених форс-мажорних обставин становить 23071,28 грн., у тому числі: податковий борг в сумі 12260,63 грн., що виник у ході обставин непереборної сили за 2004 р.; штрафні санкції в сумі 10165,34 грн., що нараховані за період з 01.11.2004 р. по 01.04.2006 р. на податковий борг, що виник у ході обставин непереборної сили за 2004 р.; пеня у сумі 645,31 грн., що нарахована за період з 01.11.2004 р. по 01.04.2006 р. на податковий борг, що виник у ході обставин непереборної сили за 2004 рік.

Позивач уточнив позовні вимоги та просить спонукати відповідача списати суму заборгованості по фіксованому сільськогосподарському податку у розмірі 23071,28 грн. відповідно висновків експерта.

Відповідно до п.4.5 Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків (затверджено Наказом ДПА України від 14.03.2001 року № 103 та зареєстрований у Міністерстві юстиції України від 10.01.2002 року за № 16/6304) списанню підлягає податковий борг з фіксованого сільськогосподарського податку, плати (податку) за землю, комунального податку, податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що виникає у зв'язку з непогашенням податкових зобов'язань за період після дня настання обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) і до закінчення термінів його сплати за бюджетний рік, в якому такі обставини виникли. В аналогічному порядку здійснюється списання безнадійного податкового боргу по єдиному податку для суб'єктів малого підприємництва (фізичних осіб) до закінчення термінів його сплати за відповідний звітний квартал.

З аналізу вказаної норми вбачається, що списанню підлягає податковий борг саме того періоду, у якому він виник, а податковий борг інших періодів підлягає сплаті на загальних підставах.

Відповідно до п.7.7 ст.7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (від 21.12.2000 року № 2181 із змінами та доповненнями) податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.

Існування форс-мажорних обставин 3-5 квітня 2004 року підтверджується висновками Торгово-промислової палати України № 256/05-4 від 31.01.2005 року. Відповідно до вказаних висновків ДП «Агрофірма «Завєтноє» включено до переліку сільгоспвиробників, які постраждали від надзвичайної ситуації.

Згідно із п.п.18.2.1 п.18.2 ст.18 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (від 21.12.2000 року № 2181 із змінами та доповненнями) підлягає списанню безнадійний податковий борг, у тому числі пеня, нарахована на такий податковий борг, а також штрафні санкції.

Таким чином, відповідно до вказаної статті підлягає списанню як безнадійний податковий борг, так і пеня, яка нарахована на такий борг, а також штрафні санкції.

Згідно із п.п.18.2.3 п.18.2 ст.18 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (від 21.12.2000 року № 2181 із змінами та доповненнями) податкові органи здійснюють щоквартальне списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання визначається центральним податковим органом за узгодженням з Міністерством фінансів України.

У випадку відсутності затвердженого порядку списання безнадійного боргу не може бути підставою для відмові особі у реалізації її прав, передбачених законом.

Таким чином, вимоги позивача про списання суми фінансових санкцій - пені та штрафу - підлягає задоволенню.

Судові витрати позивача підлягають поверненню з державного бюджету відповідно до ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України.

З урахуванням реорганізації відповідача суд здійснює заміну відповідача на його правонаступника - Державну податкову інспекцію в Сімферопольському районі Автономної республіки Крим.

На підставі викладеного та керуючись ст.17, 18, 70, 76, 86, 162 Кодексу адміністративного судочинства України (від 06.07.2005 року № 2747 із змінами та доповненнями), суд

ПОСТАНОВИВ:

· Замінити Сімферопольську міжрайонну Державну податкову інспекцію, Сімферопольський район на належного відповідача Державну податкову інспекцію в Сімферопольському районі, Сімферопольський район.

· Адміністративний позов задовольнити.

· Зобов'язати Державну податкову інспекцію в Сімферопольському районі, Сімферопольський район АР Крим (АР Крим, Сімферопольський район, с. Мирне, вул. Белова, 2, р/р 39214824219010 ЄДРПОУ 23191635 по ОГК в Сімферопольському районі УГК в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026) списати безнадійний податковий борг Дочірного підприємства «Агрофірма «Завєтноє», Сімферопольський район (АР Крим, Сімферопольський район, с. Новоселівка, вул. Комсомольська, р/р 2600101010452 в АО “Кредит Банк Україна», м. Сімферополь) у сумі 23071,28 грн.

· Постанову направити сторонам замовленою кореспонденцією.

Постанова може бути оскаржена у апеляційному порядку відповідно до ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства Україн.

Постанова проголошена у судовому засіданні 23.11.2006 року у 10 год. 45 хв.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Мокрушин В.І.