Ухвала від 01.04.2013 по справі 2014/2а-4545/12

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 квітня 2013 р.Справа № 2014/2а-4545/12

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Подобайло З.Г.

Суддів: Мельнікової Л.В. , Григорова А.М.

за участю секретаря судового засідання Співак О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Зміївського районного суду Харківської області від 05.02.2013р. по справі № 2014/2а-4545/12

за позовом ОСОБА_1

до Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області третя особа Спеціальна селищна комісія з підготовки дорадчого опитування громадян України (консультативного референдуму) на території Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області

про визнання протиправним рішення XL сесії VI скликання Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області № 521-VI від 15.10.2012 року про внесення змін до рішення ХХХІХ сесії VI скликання Комсомольської селищної ради Зміївського району Ха,

ВСТАНОВИЛА:

28 листопада 2012 року ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 звернувся з позовом до Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області, 3-тя особа Спеціальна селищна комісія з підготовки дорадчого опитування громадян України ( консультативний референдум) на території Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області з позовом про визнання протиправним рішення XL сесії VI скликання Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області №521-VI від 15.10.2012 року про внесення змін до рішення XXXIX сесії VI скликання Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області №494-VI від 27.09.2012 року "Про проведення дорадчого опитування громадян України (консультативний референдум) на території Комсомольської селищної ради Харківської області та призначення дати його проведення"

Постановою Зміївського районного суду Харківської області від 05 лютого 2013 року У задоволенні позову відмовлено.

ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, вважає її незаконною у зв'язку з невірним застосуванням норм матеріального та процесуального права та просить скасувати постанову Зміївського районного суду Харківської області від 05 лютого 2013 року , постановити рішення про задоволення позову.

Комсомольська селищна рада Зміївського району Харківської області заперечує проти задоволення вимог апеляційної скарги та просить суд апеляційної інстанції відмовити у її задоволенні . постанову суду першої інстанції залишити без змін.

Спеціальна селищна комісія з підготовки дорадчого опитування громадян України ( консультативний референдум) на території Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області заперечує проти задоволення вимог апеляційної скарги та просить суд апеляційної інстанції відмовити у її задоволенні . постанову суду першої інстанції залишити без змін.

Заслухавши суддю доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, постанову суду першої інстанції , колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно до ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч.3 цієї статті, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обгрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно ч.1 ст.6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.1 ст.10 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Статтею 2 цього ж Закону передбачено, що місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Статтею 25, п.18 ч. 1 ст. 26 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні», загальна компетенція сільських, селищних, міських рад розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання, а виключна компетенція сільських, селищних, міських рад прийняття відповідно до законодавства рішень щодо організації проведення референдумів.

Згідно вимог ст. 11 Закону України « Про охорону навколишнього природного середовища» передбачає спосіб захисту прав громадян України у галузі охорони навколишнього природного середовища, в тому числі у спосіб коли місцеві ради зобов'язані подавати всебічну допомогу громадянам у здійсненні природоохоронної діяльності, враховувати їх пропозиції щодо поліпшення стану навколишнього природного середовища та раціонального використання природних ресурсів, залучати громадян до участі у вирішенні питань охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів.

Згідно ст. 7 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні» місцевий референдум є формою вирішення територіальною громадою питань місцевого значення шляхом прямого волевиявлення, а предметом місцевого референдуму може бути будь-яке питання, віднесене Конституцією України, цим та іншими законами до відання місцевого самоврядування.

Відповідно ч. 1 ст.7 Закону України « Про всеукраїнський та місцеві референдуми» у місцевому референдумах мають право брати участь громадяни України, які на день проведення референдуму досягли 18 років і постійно проживають відповідно на території України або області, району, міста, району в місті, селища, сільради.

Статтею 13 Закону України Закону України « Про всеукраїнський та місцеві референдуми» передбачено, що місцева Рада народних депутатів також призначає місцевий референдум на вимогу депутатів, що становлять не менш як половину від загального складу Ради народних депутатів, або на вимогу, підписану однією десятою частиною громадян України, які постійно проживають на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці і мають право брати участь у референдумі.

Відповідно ч.2 ст. 16 цього ж Закону ініціативна група обласного, міського (міст республіканського і обласного підпорядкування), районного, районного в місті референдуму утворюється на зборах за участю не менш як 200 громадян України, а міського (міст районного підпорядкування), селищного і сільського референдуму - на зборах за участю не менш як 50 громадян України, які мають право на участь у референдумі і постійно проживають на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Відповідно ст. 46 Закону України Закону України « Про всеукраїнський та місцеві референдуми» з метою виявлення волі громадян при вирішенні важливих питань загальнодержавного та місцевого значення у передбаченому цим Законом порядку можуть проводитись всеукраїнські та місцеві дорадчі опитування громадян України (консультативні референдуми). Результати дорадчого опитування розглядаються і враховуються при прийнятті рішень відповідними державними органами.

Якщо проекти законів, інших рішень Верховної Ради України або рішень місцевої Ради народних депутатів не відповідають результатам всеукраїнського або відповідного місцевого дорадчого опитування, такі закони, рішення можуть бути прийняті лише більшістю не менш як дві третини від загальної кількості народних депутатів України або депутатів відповідної місцевої Ради народних депутатів.

Положення частин першої, третьої та четвертої статті 1, статей 3, 4, 9, 44, 45 цього Закону не застосовуються до дорадчого опитування громадян України (консультативного референдуму).

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції , що ХХХІХ сесією VІ скликання № 494-УІ від 27 вересня 2012 року Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області прийнято рішення про проведення дорадчого опитування громадян України ( консультативний референдум) на території Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області з формулюванням питання - « Чи підтримуєте Ви заборону товариству з обмеженою відповідальністю « Ісма-Екопром» виробництва технічних жирних кислот на території Комсомольської селищної ради?» - « ТАК» чи «НІ» 28 жовтня 2012 року. ( а.с.12)

Підставою для прийняття рішення Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області УІ скликання 24 вересня 2012 року була вимога депутатів ради про проведення про проведення дорадчого опитування , оскільки з початком виробництва технічних жирних кислот ТОВ «Ісма-Екопром» жителі смт. Комсомольське пов'язують забруднення навколишнього природного середовища, нарікають на кислотний сморід, від якого важко дихати, внаслідок чого зросла чисельність захворювань органів дихання, бронхо-легеневої, серцево-судинної та опорно-рухової систем.

Рішенням ХI сесії VІ скликання № 521-VІ від 15 жовтня 2012 року Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області прийнято зміни до вищевказаного рішення в частині проведення дорадчого опитування саме на території смт. Комсомольське, а не території Комсомольської селищної ради, яким призначено дату проведення на 28 жовтня 2012 року, утворені та встановлені на території смт. Комсомольське виборчі дільниці.

Підставою для прийняття такого рішення стало те, що за територіальним розміщенням найбільш враженими в екологічному плані є саме мешканці смт. Комсомольське, що підтверджується довідками лікарських установ. Рішення прийнято депутатами одноголосно.

Суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що не є вирішальним для визнання протиправним рішення XІ сесії VI скликання Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області №521-VI від 15.10.2012 року про внесення змін до рішення XXXIX сесії VI скликання Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області №494-VI від 27.09.2012 року "Про проведення дорадчого опитування громадян України (консультативний референдум) на території Комсомольської селищної ради Харківської області та призначення дати його проведення" розгляд вищевказаної вимоги від 24 вересня 2012 року як 27 вересня так і 15 жовтня 2012 року, оскільки депутати вправі вирішувати питання з урахуванням балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів осіб і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції , що матеріалами справи не встановлено порушення вимог Закону України « Про всеукраїнський та місцеві референдуми» при прийнятті оскаржуваного рішення за конкретних обставин справи.

Посилання позивача на порушення при оприлюдненні рішення не є підставою вважати його протиправним. Суд перевіряє правомірність рішення на момент його прийняття.

Виходячи зі змісту приписів ч.1 ст. 7, ч.2 ст.16 Закону України « Про всеукраїнський та місцеві референдуми» місцевий референдум може проводитися в окремому селищі, тому рішення ХI сесії VІ скликання № 521-VІ від 15 жовтня 2012 року Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області щодо проведення дорадчого опитування саме на території смт. Комсомольське, а не території Комсомольської селищної ради, відповідно рішення прийнято в межах Закону та повноважень селищної ради.

Крім того, колегією суддів встановлено, що оскаржуване рішення є виконаним, оскільки згідно Протоколу спеціальної селищної комісії де загальна кількість виборців на території смт. Комсомольське, яка брала участь у дорадчому опитуванні складає 6200 чоловік від 11986 виборців, внесених до списків на виборчих дільницях, що складає 51,7% та референдум визнано таким, що відбувся, а рішення, яке винесено на дорадче опитування вважається ухваленим, так як за нього проголосувало більшість голосів - 5297 від числа тих, хто взяв участь у референдумі.

Рішенням сесії Комсомольської селищної ради від 30.102012 року за № 530- VI результати проведеного дорадчого опитування громадян України (консультативного референдуму) на території смт. Комсомольське Зміївського району Харківської області 28 жовтня 2012 року прийнято до відома та надіслані звернення до Верховної Ради України та Прем'єр Міністра України.

Колегія суддів зазначає, що скасування оскарженого рішення не призведе до відновлення прав, які позивач вважає порушеними.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів вважає правомірним висновок суду першої інстанції щодо відмови позивачу у задоволені позовних вимог.

Доводи апеляційної скарги є помилковими та не впливають на правомірність висновків суду першої інстанції.

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалене з додержанням норм матеріального і процесуального права, що відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанову Зміївського районного суду Харківської області від 05.02.2013р. по справі № 2014/2а-4545/12 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Подобайло З.Г.

Судді(підпис) (підпис) Мельнікова Л.В. Григоров А.М.

ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Подобайло З.Г.

Повний текст ухвали виготовлений 08.04.2013 р.