Справа № 459/735/13-а
"23" квітня 2013 р. Червоноградський міський суд Львівської області
в складі: головуючого-судді Новосада М.Д.
при секретарі Скаб'як В.Я.
з участю: позивачки ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Червонограді адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України про зобов'язання встановити підвищення до пенсії, як реабілітованому громадянину,-
Позивачка звернулась до суду із вказаним адміністративним позовом до Управління ПФУ у м. Червонограді, в якому просить зобов'язати встановити їй підвищення до пенсії, як реабілітованому громадянинові починаючи з 01.06.2012 р. в розмірі 25% мінімальної пенсії за віком відповідно до п.«г» ст.77 Закону України «Про пенсійне забезпечення». В обґрунтування позову зіслалась на те, що являється реабілітованою, в контексті ЗУ «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні». Вважає, що відповідач в порушення даного закону, не правильно проводить виплату підвищення до її пенсії, замість нарахування надбавки до пенсії в розмірі 25 % мінімальної пенсії за віком, виплачується лише 43.52 грн. на місяць.
В судовому засіданні позивачка позов підтримала, в його обґрунтування зіслалась на обставини викладені в позовній заяві.
Представник відповідача подав до суду заперечення проти позову, згідно яких вказав, що на даний час питання нарахування та виплати надбавки громадянам, які необґрунтовано зазнали політичних репресій і згодом були реабілітовані та членам їх сімей, яких було примусово переселено, врегульовано п.2 п.4 постанови КМУ від 16.07.2008 року №654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян», якою встановлено, що членам сімей громадян, які необґрунтовано зазнали політичних репресій і згодом були реабілітовані, до пенсії, або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, проводиться підвищення в розмірі 43 грн. 52 коп. і така надбавка виплачувалась та виплачується позивачці до її пенсії за віком щомісячно. Крім цього, звертає увагу на те, що 25.01.2012 року Конституційним Судом України прийнято рішення №3-рп/2012 щодо офіційно тлумачення положень ст.1, ч.1,2,3 ст.95, ч.2 ст.96, п.2,3,6 ст.116, ч.2 ст.124, ч.1 ст.129 Конституції України, п.5 ч.1 ст.4 Бюджетного кодексу України, п.2 ч.1 ст.9 Кодексу Адміністративного судочинства України в системному зв'язку з окремими положеннями Конституції України. У рішенні Конституційного Суду України від 25.01.2012 р.№20-рп/2012 зазначено, що розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави. Тому просить в позові відмовити. Просив справу розглядати у його відсутності.
Вислухавши пояснення позивачки, дослідивши матеріали справи суд прийшов до наступного.
Відповідно до копії посвідчення №130/-14-р від 21.02.2012 року виданої на ім 'я ОСОБА_1 та довідки від 15.12.1992 р. №414-2412 остання є реабілітованою у контексті ЗУ «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні»
Судом встановлено, що позивачка перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію по віку з врахуванням підвищення до пенсії примусово переселених членів сім'ї реабілітованих в розмірі 43,52грн, на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 16.07.2008р. №654.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Згідно п. "г" ч.1 ст.77 Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадянам, які необґрунтовано зазнали політичних репресій і згодом були реабілітовані, призначені пенсії підвищуються на 50%, а членам їх сімей, яких було примусово переселено, - на 25% мінімальної пенсії за віком.
Згідно п.6 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до прийняття відповідного закону до пенсій, передбачених цим Законом, установлюються надбавки та здійснюється їх підвищення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення». Зазначені надбавки та підвищення встановлюються в розмірах, що фактично виплачувалися на день набрання чинності цим Законом з наступною індексацією відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення. Виплата їх здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
З огляду на загальні засади пріоритетності законів над підзаконними актами, Закон України " Про пенсійне забезпечення " має вищу юридичну силу в порівнянні з Постановою Кабінету Міністрів України від 16.07.2008р. №654. Отже, відповідач неправомірно виплачував підвищення до пенсії в меншому розмірі, ніж це передбачено п."г" ч.1 ст.77 зазначеного Закону.
У відповідності до ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для осіб, що втратили працездатність. З огляду на це, положення ч.3 ст.28 цього Закону не є перешкодою для застосування величини мінімального розміру пенсії за віком до обрахування інших пенсій чи доплат пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого крім передбаченого ч.1 цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.
Пенсія є періодичним платежем, виплата якої, за загальним правилом, не обмежена у часі. Підвищення до пенсії, яке є додатковою виплатою особі, яка визнана такою, що має на нього право, нерозривно пов'язано з виплатою пенсії і також має не визначений у часі граничний термін виплати.
Отже, вирішуючи питання про зобов'язання нарахувати та виплатити відповідні періодичні платежі, у разі відсутності спору про право особи на отримання підвищення до пенсії або встановлення такого права в судовому порядку, не можна обмежувати орган, відповідальний за здійснення їх нарахування і виплати, певним часовим проміжком, якщо не відбулося змін у законодавстві.
Тобто, органи Пенсійного фонду України зобов'язані проводити нарахування та виплати відповідних періодичних платежів зокрема членам сім'ї реабілітованих громадян до втрати ними такого права.
За таких обставин, суд приходить до переконання про підставність позовних вимог позивача щодо нарахування та виплати підвищення до пенсії як члену сім'ї реабілітованих громадян відповідно до п. "г" ч.1 ст.77 Закону України "Про пенсійне забезпечення" в розмірі 25% мінімальної пенсії за віком.
Оскільки функції з призначення, нарахування та виплати пенсії позивача здійснює Пенсійний фонд України в особі відповідача, відповідний обов'язок слід покласти на останнього.
Достатніх правових підстав чи застережень щодо неможливості підвищення пенсії позивача у передбаченому п. "г" ч.1 ст.77 Закону України "Про пенсійне забезпечення" розмірі суд не вбачає.
Що стосується часу, з якого слід проводити підвищення до пенсії, суд прийшов до наступного.
В позовних вимогах позивачка просить нараховувати підвищення до пенсії, як реабілітованому громадянинові починаючи з 01.06.2012 року.
Згідно ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк.
Позивачка звернулась до суду із вказаним позовом 19.02.2013 р.. Клопотання про поновлення пропущеного строку позовної давності не заявляла, з огляду на це у суду відсутні підстави для поновлення останнього. Надбавка до пенсії підлягає стягненню з 19.09.2012 року.
Беручи до уваги наведене, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення.
Керуючись ст.ст. 11, 18, 69-71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов - задовольнити частково.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області проводити нарахування та виплату підвищення до пенсії відповідно до п."г" ст.77 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, в розмірі 25% мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 19 вересня 2012 року до втрати права на таке підвищення, з урахуванням вже виплачених сум.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Червоноградський міський суд Львівської області суд в 10-денний строк з дня отримання копії постанови шляхом подання апеляційної скарги.
Суддя: М. Д. Новосад