Постанова від 15.03.2013 по справі 9101/133803/2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" березня 2013 р. справа № 2а-3647/11

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Бишевської Н.А.

суддів: Семененка Я.В. Добродняк І.Ю

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області на постанову Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу від 22 серпня 2011 р. у справі № 2а-3647/11 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання протиправними дій,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати неправомірною бездіяльність відповідача, зобов'язати відповідача здійснити позивачу, згідно встановленої у відповідний час категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи перерахунок та виплату пенсій в розмірах, встановлених Законом у відповідності до вимог ст.ст.49-51, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 21.01.2011р.

Постановою Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу від 22 серпня 2011 р. у справі № 2а-3647/11, прийнятої за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправними дії відповідача. Зобов'язано відповідача здійснити позивачу перерахунок державної пенсії, передбаченої ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з розміру - 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю на підставі ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з розміру 50 процентів мінімальної пенсії за віком з врахуванням раніше проведених виплат за період з 01.04.2011р. Зобов'язано виплатити заборгованість за недоплачену пенсію за період з 21.01.2011р. по день ухвалення рішення суду.

Відповідач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати.

Дана адміністративна справа розглянута судом апеляційної інстанції відповідно до ст. 197 КАС України, в порядку письмового провадження.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, позивач віднесений до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та є інвалідом ІІІ групи.

Позивач, вважаючи що відповідачем нараховується та виплачується основна та додаткова пенсії не в повному обсязі звернувся з позовом до суду.

Суд першої інстанції, задовольнив позовні вимоги, погодившись з висновками позивача.

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду не може погодитись з висновками суду першої інстанції частково з огляду на наступне.

Судом першої інстанції не досліджено питання щодо строку звернення до суду.

Так, позивач звернувся з позовом 26.07.2011р.

Відповідно до ч.1, 2 ст.99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ст.100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

При цьому необхідно враховувати, що предметом позову в даній справі є бездіяльність суб'єкта владних повноважень, пов'язана з соціальними виплатами, які є регулярними, щомісячними платежами, тому слід перевіряти строк звернення до суду залежно від виду платежу та тривалості періоду, за який виник спір.

Враховуючи, що позивач одержував щомісячно дані платежі та міг звернутись до органу Управління праці та соціального захисту населення з вимогами про надання роз'яснення формування своєї допомоги, однак цим правом скористався лише в червні 2011 року,- дату отримання відповіді на звернення не можна вважати за дату, з якої позивачу стало відомо про порушення своїх прав.

Зокрема, для правильного обчислення строку звернення до суду важливим є визначення його початкового моменту.

Виходячи з вимог ст. 99 ч. 2 КАС України початок перебігу строку звернення до суду, суд пов'язує не з фактом обізнаності особи, якій належить порушене право в зв'язку з тим, що цей суб'єктивний момент є результатом недбалого ставлення особи до охорони власних прав, а з моменту, коли вона повинна була дізнатися про таке порушення. Об'єктивними даними про цей момент є актуальність положень рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року (офіційне опублікування в Офіційному Віснику України № 38 від 06.06.2008 року) та Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік (офіційне опублікування в Урядовому кур'єрі № 247 від 31.12.2007 року), які широко обговорювалися в Україні засобами масової інформації, на телебаченні на той час, а тому позивач не міг не знати про факт порушення його прав. Позивачем не доведено, що ним пропущено шестимісячний строк, передбачений ст. 99 КАС з поважних причин, внаслідок чого позовні вимоги про виплату на користь позивача заборгованості за недоплачену пенсію за період з 21.01.2011р. по 26.01.2011р. підлягають залишенню без розгляду.

Стосовно нарахування та виплати основної пенсії, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно ч.1 ст.10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Також, у відповідності до ст.6 Закону України «Про пенсійне забезпечення», особам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором, за винятком пенсій інвалідам внаслідок поранення, контузії або каліцтва, що їх вони дістали при захисті Батьківщини чи при виконанні інших обов'язків військової служби, або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи з виконанням інтернаціонального обов'язку.

Згідно ст.80, 81 Закону України «Про пенсійне забезпечення», заява про призначення пенсії працюючим подається за місцем роботи, а непрацюючим - до зазначених у статті 81 цього Закону органів за місцем проживання заявника. Призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.

Як вбачається з наданої позивачем копії заяви від 25.06.2011р., поданої до відповідача, позивач написав заяву про перехід на пенсію по віку, вказує що повинна нараховуватись пенсія по інвалідності, та додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю.

Як свідчить копія відповіді відповідача від 21.07.2011р. №12497/0734, позивач:

- з 15.11.1999р. по 06.05.2003р. отримував пенсію по інвалідності ІІІ групи внаслідок професійного захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- з 07.05.2003р. по 22.05.2011р. отримував пенсію за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» (перераховану з 01.01.2004р. відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»);

- з 23.05.2011р. по 04.07.2011р. отримував пенсію по інвалідності відповідно до закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- з 05.07.2011р. отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Доказів того, що позивач до 05.07.2011р. звертався з заявою про призначення пенсії відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як і відповіді відповідача про відмову в призначенні пенсії за цим законом матеріали справи не містять.

Таким чином, посилання позивача на те, що відповідач нараховує та виплачує не в повному обсязі державну пенсію особам, віднесеним до категорії 1 з 26.01.2011р. по 05.07.2011р. не знаходять свого підтвердження матеріалами справи і в їх задоволенні належить відмовити.

Стосовно нарахування не в належному обсязі додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, колегія суддів зазначає, що позивач в позові просив здійснити перерахунок додаткової пенсії з 01.04.2011р., в той час, як виплату недоплаченої пенсії просив здійснити з 21.01.2011р.

Зважаючи на наявну в справі копію відповіді органу УПФУ, з якої вбачається виплата додаткової пенсії в розмірі 112,50 грн. щомісячно з 01.01.11р. по 31.03.2011р. та в розмірі 114,60 грн. щомісячно з 01.04.2011р., колегія суддів з урахуванням ст.99 КАС України вважає за необхідне розглянути правомірність нарахування та виплати додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю за період з 26.01.2011р.

Таким чином, розгляду підлягають вимоги позивача щодо правомірність нарахування державної пенсії за період з 05.07.11р. та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю з 26.01.2011р.

Так, статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

На момент здійснення відповідачем відповідних виплат позивачу розміри державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, встановлені вказаним Законом в редакції, відновленій згідно Рішення Конституційного Суду України №10рп/2008 від 22.05.2008р.

Відповідно до вимог ч.2 ст.152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

У відповідності до ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів по III групі інвалідності, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими - 6 мінімальних пенсій за віком.

Згідно зі статтею 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам III групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах 50 процентів мінімальної пенсії за віком. Як передбачено ст.53 того самого Закону, виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

При цьому, вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій повинна виступати мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно зі статтею 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами, при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених ст.ст. 50-51, ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений Законами України «Про Державний бюджет України» на відповідні роки, виходячи з якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком, а не приписи постанов Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.08р. та № 654 від 16.07.08р.

Враховуючи, що держава взяла на себе обов'язок щодо виплати позивачу державної пенсії та додаткової пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та поклала виконання цього обов'язку на центральний орган виконавчої влади - Пенсійний фонд України, який діє через свої місцеві органи, що входять в систему його органів, але вони не вчинили жодної дії для нарахування цих коштів та їх виплати, колегія суддів вважає, що вони не виконали своїх повноважень без поважних причини.

Враховуючи викладене, з урахуванням вимог ст. 99 КАС України, в періоди, що підлягають розгляду (по державній пенсії - з 05.07.11р., по додатковій пенсії - з 26.01.2011р.) дії відповідача щодо виплати позивачу державної та додаткової пенсії у розмірі меншому, ніж встановлено статтями 50-51, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є неправомірними.

При цьому, кінцева дата, по яку дії відповідача повинні визнаватись неправомірними та по яку повинно бути здійснено перерахунок та виплату основної та додаткової пенсій - є 22.07.2011р., що пояснюється наступним.

Законом України від 14.06.2011 № 3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" Прикінцеві положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" доповнено пунктом 4, згідно з яким установлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., N 13, ст. 178 з наступними змінами) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

Вказаний Закон України набрав чинності, як в ньому зазначено, з дня, наступного за днем його опублікування, тобто з 19.06.2011.

На виконання вимог вказаного вище Закону Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету" № 745 від 06.07.2011, відповідно до п.1 якої установлено, що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність: 1) тим, що належать до категорії 1: інвалідам I групи - 30 відсотків; інвалідам II групи - 20 відсотків; інвалідам III групи, дітям-інвалідам, а також тим, що страждають внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - 15 відсотків; тим, що належать до категорії 2, - 15 відсотків; тим, що належать до категорії 3, - 10 відсотків; тим, що належать до категорії 4, - 5 відсотків. Також, п.3 наведеної постанови установлено, що у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижче: для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році: інвалідів I групи - 1200 гривень; інвалідів II групи - 1090 гривень; інвалідів III групи - 980 гривень; для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 - 1990 роках та осіб, евакуйованих у 1986 році із зони відчуження: інвалідів I групи - 870 гривень; інвалідів II групи - 820 гривень; інвалідів III групи - 760 гривень;

Означена постанова набрала чинності з моменту її офіційного опублікування 23.07.2011 (Урядовий кур'єр N133) та діє до 01.01.2012.

З огляду на наведені правові норми, а також керуючись ст.19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, колегія суддів вважає, що підстави для зобов'язання відповідача нараховувати та виплачувати додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50% мінімальної пенсії та основну пенсію для інвалідів ІІІ групи в розмірі 6 прожиткових мінімумів з 23.07.2011 відсутні.

Наведене свідчить, що судом першої інстанції при ухваленні рішення по справі, не в повному обсязі з'ясовано обставини, що мають значення для справи та порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного висновку про наявність підстав для задоволення позову в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області на постанову Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу від 22 серпня 2011 р. у справі № 2а-3647/11 задовольнити частково.

Постанову Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу від 22 серпня 2011 р. у справі № 2а-3647/11 скасувати та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити частково.

Позовні вимоги ОСОБА_1 про виплату заборгованості за недоплачену пенсію за період з 21.01.2011 р. по 26.01.2011 р. залишити без розгляду.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області щодо нарахування та виплати не в повному обсязі ОСОБА_1 державної пенсії за період з 05.07.2011р. по 22.07.2011р. та додаткової пенсії за період з 26.01.2011р. по 22.07.2011р.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату державної пенсії, передбаченої ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з розміру - 6 мінімальних пенсій за віком, з розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням раніше проведених виплат за період з 05.07.2011р. по 22.07.2011р.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю на підставі ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з розміру 50 процентів мінімальної пенсії за віком, з розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням раніше проведених виплат за період з 26.01.2011р. по 22.07.2011р.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова суду відповідно до ч. 10 ст. 183-2 КАС України є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий: Н.А. Бишевська

Суддя: Я.В. Семененко

Суддя: І.Ю. Добродняк