"15" березня 2013 р. справа № 2а-4039/11
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Бишевської Н.А.
суддів: Семененка Я.В. Добродняк І.Ю
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області на постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 17 березня 2011 р. у справі № 2а-4039/11 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області про визнання протиправними дій,-
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправними дії відповідача, зобов'язати відповідача здійснити позивачу, згідно встановленої у відповідний час категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи перерахунок та виплату пенсій в розмірах, встановлених Законом у відповідності до вимог ст.ст.49-51, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період з 29.10.2010р.
Постановою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 17 березня 2011 р. у справі № 2а-4039/11, прийнятої за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність відповідача. Зобов'язано відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату державної пенсії, передбаченої ч.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи з розміру - 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю на підставі ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи з розміру 50 процентів мінімальної пенсії за віком виходячи з розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з врахуванням раніше проведених виплат за період з 22.05.08р. по 29.11.10р. В решті позовних вимог - відмовлено.
Відповідач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати.
Дана адміністративна справа розглянута судом апеляційної інстанції відповідно до ст. 197 КАС України, в порядку письмового провадження.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, позивач віднесений до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та є інвалідом ІІІ групи.
Позивач, вважаючи що відповідачем основна та додаткова пенсії позивача виплачуються не в належному розмірі звернувся з позовом до суду, в якому просив визнати протиправними дії відповідача та зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсій за період з 29.10.10р.
Суд першої інстанції, задовольнивши позовні вимоги з 22.05.08р. в мотивувальній частині постанови зазначив про вихід за межі позовних вимог.
Однак, колегія суддів не може погодитись з висновком суду про наявність підстав для виходу за межі позовних вимог та задоволення позовних вимог з 22.05.08р. оскільки матеріали справи не містять доказів порушення прав позивача до 29.10.10р., до того-ж судом першої інстанції не досліджувалось питання щодо наявності підстав для такого перерахунку. Зокрема, з заяви позивача, наданої до Управління Пенсійного фонду вбачається що позивач раніше отримував пенсію згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", однак дату, з якої позивач висловив бажання отримувати пенсію за Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" матеріали справи не містять. До того-ж, в апеляційній скарзі відповідачем зазначено, що позивач перебуває на обліку відповідача з 01.11.10р., що підтверджено копією заяви позивача, наданою до відповідача. Спростування даного твердження матеріали справи не містять, з чого вбачається, що при виході за межі позовних вимог та задоволенні позовних вимог з 22.05.08р. судом першої інстанції не повно з'ясовано обставини, що мають значення для справи.
Стосовно наявності підстав для задоволення позовних вимог за період з 29.10.10р., то як свідчить заперечення відповідача та апеляційна скарга справи, позивач отримує пенсію за Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01.11.10р. Доказів, що позивач отримував пенсію за цим законом до 01.11.10р. матеріали справи не містять, що свідчить про недослідження судом першої інстанції даної обставини при задоволенні позову за період з 29.10.10р. по 01.11.10р. та є підставою для відмови в задоволенні позовних вимог за цей період.
Стосовно позовних вимог, заявлених за період з 01.11.10р., колегія суддів зазначає наступне.
Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
На момент здійснення відповідачем відповідних виплат позивачу розміри державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, встановлені вказаним Законом в редакції, відновленій згідно Рішення Конституційного Суду України №10рп/2008 від 22.05.2008р.
Відповідно до вимог ч.2 ст.152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
У відповідності до ч.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів по III групі інвалідності, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими - 6 мінімальних пенсій за віком.
Згідно зі статтею 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам III групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах 50 процентів мінімальної пенсії за віком. Як передбачено ст.53 того самого Закону, виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції, що в період з 01.11.2010р. дії відповідача щодо виплати позивачу державної та додаткової пенсії у розмірі меншому, ніж встановлено статтями 50-51, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є неправомірними.
Вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно зі статтею 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Суд першої інстанції, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами, дійшов правильного висновку, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених ст.ст. 50-51, ч.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений Законами України "Про Державний бюджет України" на відповідні роки, виходячи з якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком, а не приписи постанов Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.08р. та № 654 від 16.07.08р.
Враховуючи, що держава взяла на себе обов'язок щодо виплати позивачу державної пенсії та додаткової пенсії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та поклала виконання цього обов'язку на центральний орган виконавчої влади - Пенсійний фонд України, який діє через свої місцеві органи, що входять в систему його органів, але вони не вчинили жодної дії для нарахування цих коштів та їх виплати, колегія суддів вважає, що вони не виконали своїх повноважень без поважних причини.
При цьому, на думку колегії суддів, кінцевим терміном, по який повинно бути здійснено перерахунок пенсії позивача є дата ухвалення судом першої інстанції постанови по справі (17.03.2011р.), що, хоча і зазначено судом в мотивувальній частині постанови, однак не закріплено в її резолютивній частині, оскільки Кодексом адміністративного судочинства України не передбачено право суду на захист інтересів осіб спрямованих в майбутнє.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції прийнято законне та обґрунтоване рішення, підстав для його скасування доводи апеляційної скарги не містять.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області на постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 17 березня 2011 р. у справі № 2а-4039/11 задовольнити частково.
Постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 17 березня 2011 р. у справі № 2а-4039/11 скасувати та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 основної та додаткової пенсій не в повному обсязі за період з 01.11.2010р. по 17.03.2011р.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату державної пенсії, передбаченої ч.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи з розміру - 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю на підставі ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи з розміру 50 процентів мінімальної пенсії за віком, з розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з врахуванням раніше проведених виплат за період з 01.11.2010р. по 17.03.2011р.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова суду відповідно до ч. 10 ст. 183-2 КАС України є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий: Н.А. Бишевська
Суддя: Я.В. Семененко
Суддя: І.Ю. Добродняк