"12" березня 2013 р. справа № 2а-584/10
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чепурнова Д.В.
суддів: Поплавського В.Ю. Сафронової С.В.
за участю секретаря судового засідання: Антіпової В.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м. Світловодську Кіровоградської області
на постанову Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 01 лютого 2010 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Світловодську Кіровоградської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
26 січня 2010 року ОСОБА_1 звернулась з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Світловодську Кіровоградської області, в якому, просив визнати протиправними дії відповідача у проведенні перерахунку та призначення основної та додаткової пенсії по інвалідності, відповідно до ст. 50, ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов'язати відповідача перерахувати та призначити основну та додаткову пенсію, відповідно до вимог ст. 50, ч. 4 ст. 54, Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із розрахунку 8 мінімальних пенсій за віком та 75% додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до І категорії ІІ групи інвалідності, залежно від прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 16 грудня 2009 року. Позовні вимоги обґрунтовував тим, що він є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалідом 2 групи. Саме в порядку ст. 50 та ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» йому була призначена пенсія. Однак призначена і виплачена вона відповідачем у розмірі, значно меншому, ніж це передбачено вказаним Законом, а саме: менше 8 мінімальних пенсій за віком та менше 75 % мінімальної пенсії за віком.
Постановою Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 01 лютого 2010 року позовні вимоги було задоволено. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у м. Світловодську Кіровоградської області провести перерахунок основної пенсії позивачу, інваліду 2 групи з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року довічно в розмірі 8 мінімальних за віком, а також провести перерахунок щомісячної додаткової пенсії за шкоду, завдану здоров'ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з урахуванням ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
З вказаною постановою не погодилось Управління Пенсійного фонду України у м. Світловодську Кіровоградської області, подало апеляційну скаргу, в якій просило постанову суду в частині задоволених вимог скасувати, та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову у повному обсязі. Посилались на те, що розмір мінімальної пенсії за віком, який застосовувався ними для перерахунку пенсії становить 19,91 грн., що відповідає постанові Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2002 року. Крім того вказують на неправомірність незастосування до спірних правовідносин річного строку звернення до суду, передбаченого ст. 99 КАС України. Вказують, що суд першої інстанції вийшов за межі позовних вимог.
В судовому засіданні апеляційної інстанції позивач та представник позивача проти апеляційної скарги заперечували, просили постанову суду першої інстанції залишити без змін. Відповідач в судове засідання не з'явився, про час та місце слухання повідомлявся належним чином.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга Управління Пенсійного фонду України у м. Світловодську Кіровоградської області підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Посвідченням серії НОМЕР_1 від 10.02.2004 р. підтверджено, що позивач є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії (а.с.5). Відповідно до довідки МСЕК останньому встановлена ІІІ група інвалідності. Інвалідність пов'язана з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.3-4).
Задовольняючи частково позовні вимоги позивача суд першої інстанції вірно виходив з того, що позивач отримує пенсію по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи, яка обрахована йому хоча і на підставі ч.4 ст.54, ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але не у розмірах, які зазначені у вказаних статтях спеціального Закону а відповідно до розмірів, визначених Постановою Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2002 року, що є невірним, виходячи із пріоритетності Законів над підзаконними актами та з урахуванням рішення Конституційного суду України № 10-рп від 22.05.2008 року, відповідно до якого, зміни, внесені Законом № 107-VI від 28.12.2007 « Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України «у статті 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визнані неконституційними.
Суд дійшов вірного висновку про те, що положення ч.3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» де зазначено, що вказаний розмір мінімальної пенсії за віком застосовується виключно до пенсій, що призначаються на умовах цього Закону, не може слугувати перешкодою для застосування даної величини мінімального розміру пенсії за віком до обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімального розміру пенсії за віком.
Відповідно до частини 3 статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Таким чином, вірно встановивши фактичні обставини справи, та вірно визначивши матеріальний закон, яким регулюються спірні правовідносини, суд першої інстанції допустив помилку в визначенні періоду, за який позивачу слід проводити перерахунок пенсії у 2008 році у розмірі, передбаченому ст. 50, та ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Судом не враховано, що Законом № 107-VI від 28.12.2007 «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» у статті 50 та 54 спеціального Закону були внесені зміни, які визнані неконституційними відповідно до рішення Конституційного суду України № 10-рп від 22.05.2008 року. В п.4 резолютивної частини рішення зазначено, що положення Закону України « Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України «втрачають чинність лише з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення», тобто, лише з 22 травня 2008 року.
Отже, дії відповідача по нарахуванню позивачу пенсії за період з 01 січня по 22 травня 2008 року у розмірах, які встановлені Законом № 107-VI від 28.12.2007 « Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» є правомірними і у задоволенні позовних вимог позивачу за вказаний період слід відмовити.
Також судом не було враховано положення ч. 2 ст. 11 КАС України яка вказує, що адміністративні справи можуть бути розглянуті судом не інакше як за позовною заявою і суд не може виходити за межі позовних вимог. Позивачем заявлені вимоги про захист його порушеного права саме з 16 грудня 2009 року, а не з 09 липня 2007 року як про це зазначив суд першої інстанції.
Крім того, відповідно до статті 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Відповідно до статті 100 КАС України, пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. Якщо суд визнає причину пропущення строку звернення до суду поважною, адміністративна справа розглядається і вирішується у встановленому порядку.
14 червня 2011 року Верховною Радою України прийнято Закон України №3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", який набрав чинності 19 червня 2011 року.
На виконання вимог вищезазначеного Закону 06 липня 2011 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №745 "Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", яка набрала чинності 23 липня 2011 року, відповідно до якої після 23 липня 2011 року та по 31.12.2011 року у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижче:
для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році:
інвалідів I групи - 1200 гривень; інвалідів II групи - 1090 гривень; інвалідів III групи - 980 гривень;
Щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, тим, що належать до категорії 1:
інвалідам I групи - 30 відсотків;інвалідам II групи - 20 відсотків; інвалідам III групи, дітям-інвалідам, а також тим, що страждають внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - 15 відсотків;
Після 23 липня 2011 року як державна так і додаткова пенсія позивачу виплачується у вищевказаних розмірах.
За таких обставин дії відповідача після 23 липня 2011 року по 01 січня 2012 року необхідно вважати правомірними, а тому права позивача підлягають поновленню лише до 23 липня 2011 року.
Як вбачається з матеріалів справи, позовні вимоги позивача заявлені в межах річного строку звернення до суду, тобто задоволенню підлягають вимоги з 16 грудня 2009 року по 22 липня 2011 року.
Таким чином, суд першої інстанції не повно встановив обставини справи, що призвело до не вірного застосування процесуальних норм.
Керуючись п.3 ч.1 ст.198, ст.ст. 202, 205, 207 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м. Світловодську Кіровоградської області - задовольнити частково.
Постанову Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 01 лютого 2010 року в частині зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у м. Світловодську Кіровоградської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, інваліду 2 групи з 09 липня 2007 року по 15 грудня 2009 року в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, а також провести перерахунок щомісячної додаткової пенсії за шкоду, завдану здоров'ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з урахуванням ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - скасувати і в задоволенні позовних вимог в цій частині відмовити.
В решті постанову Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 01 лютого 2010 року в частині зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у м. Світловодську Кіровоградської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, інваліду 2 групи з 16 грудня 2009 року в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, а також провести перерахунок щомісячної додаткової пенсії за шкоду, завдану здоров'ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з урахуванням ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - залишити без змін.
Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.
В повному обсязі постанова складена 15 березня 2013 року.
Головуючий: Д.В. Чепурнов
Суддя: В.Ю. Поплавський
Суддя: С.В. Сафронова