Постанова від 11.07.2006 по справі 16/59-06

Україна

Харківський апеляційний господарський суд

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" липня 2006 р. Справа № 16/59-06

Колегія суддів у складі:

головуючого судді , судді ,

при секретарі Криворученко О.І.

за участю представників сторін:

позивача - Лесик О.І., копія постійної довіреності № ХОЦЗ-02-4412 від 16.09.05р.;

відповідача - Поташової О.Ю., довіреність б/н від 03.04.05р.; Смірнової С.А., довіреність № 1074 від 03.12.05р.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу відповідача (вх. № 1699Х/1-13) на рішення господарського суду Харківської області від 04.04.06 р. по справі № 16/59-06

за позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду, м. Харків

до Приватного сільськогосподарського підприємства "Маяк", с. Горяне

про стягнення 11738,08 грн.

встановила:

Позивач - Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості, звернувся до господарського суду Харківської області з позовом до ПСП "Маяк" про стягнення простроченої заборгованості по сплаті страхових внесків в сумі 10518,69 грн. та пені в розмірі 1219,39 грн., всього 11738,08 грн.

Постановою Господарського суду Харківської області від 04.04.2006 року (суддя Здоровко Л.М.) позовні вимоги задоволено. Стягнуто з відповідача на користь позивача суму заборгованості по сплаті страхових внесків у розмірі 10518,69 грн. та суму пені у розмірі 1219,39 грн.

Відповідач - ПСП “Маяк», з постановою суду першої інстанції не погодився, звернувся до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій посилається на необгрунтованість висновків суду першої інстанції, недоведеність обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального права. Просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову.

Позивач у запереченнях на апеляційну скаргу з її доводами не погоджується повністю, посилання відповідача на те, що він не повинен сплачувати внески на загальнообов"язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, оскільки є платником фіксованого сільськогосподарського податку позивач вважає незаконними. Просить оскаржувану постанову господарського суду Харківської області від 04.04.06р. залишити без змін.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, заперечень на неї, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як підтверджується матеріалами справи та встановлено судом першої інстанції, відповідач є платником страхових внесків до Фонду загальнообов"язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в Великобурлуцькому районному центрі зайнятості (довідка № 156 від 16.02.06р., арк. спр. 11), у зв"язку з чим він зобов"язаний сплачувати страхові внески один раз на місяць в день одержання в установах банку коштів на оплату праці.

Великобурлуцький районний центр зайнятості здійснив перевірку ПСП "Маяк" щодо правильності нарахування, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків на загальнообов"язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за період з 01.07.2004р. по 30.09.2005р..

Акт № 95 від 12.12.2005р., складений за результатами перевірки, свідчить про наявність у відповідача простроченої заборгованості по сплаті внесків на загальнообов"язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за період, що перевірявся, та склала 10518,69 грн., пеня, нарахована на суму заборгованості, становить 1219,39 грн..

У відповідності з приписом п.4 ст. 38 Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" Великобурлуцький районний центр зайнятості направив акт №95 від 12.12.2005р. до Харківського обласного центру зайнятості як органу, який накладає фінансові санкції та адміністративні штрафи. Заступником директора Харківського обласного центру зайнятості було винесено розпорядження № 10 від 03.02.2006р. про стягнення з відповідача простроченої заборгованості по сплаті страхових внесків в сумі 10518,69 грн. та нарахованої на неї пені в розмірі 1219,39 грн..

ПСП "Маяк" вимоги розпорядження не виконало, грошові кошти на погашення заборгованості не перерахувало.

Згідно зі ст.38 Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачена відповідальність платників за несвоєчасну сплату страхових внесків, а саме у разі несвоєчасної їх сплати платник зобов"язаний сплатити суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню. Не сплачені в строк страхові внески, пеня і штраф стягуються в доход Фонду із страхувальника у безспірному порядку. Строк давності у разі стягнення страхових внесків та фінансових санкцій не застосовується.

Відповідач проти наявності в нього заборгованості по сплаті внесків на загальнообов"язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття заперечує, посилаючись на те, що в період 2004 року він був платником фіксованого сільськогосподарського податку (довідка Вовчанської МДПІ Харківської області № 351/15-059 від 03.04.06р., а.с. 37), вважає цей факт підставою звільненя від сплати страхових внесків до Фонду загальнообов"язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.

Колегія суддів згодна з висновком суду першої інстанції , що ці посилання відповідача є безпідставними, виходячи з наступного.

Статтею 1 Закону України "Про фіксований сільськогосподарський податок" від 17.12.1998р., що набрав чинності з 01.01.1999р., визначено, що фіксований сільськогосподарський податок сплачується в рахунок обов"язкових платежів, у тому числі і в рахунок збору на обов"язкове соціальне страхування.

Згідно з п. 4 статті 9 вказаного Закону для сільськогосподарських товаровиробників - платників фіксованого сільськогосподарського податку - було зупинено дію Закону України "Про систему оподаткування" від 25.06.1991р. у частині сплати сум податків і зборів (обов"язкових платежів), що включені до складу фіксованого сільськогосподарського податку, та дію Закону України "Про збір на обов"язкове соціальне страхування" від 26.06.1997р..

Закон України "Про внесення змін до Закону України " Про систему оподаткування" від 18.02.1997р. визначав збір на обов"язкове соціальне страхування як загальнодержавний обов"язковий платіж. У пункті 2 розділу ІІ вказаного Закону зазначено, що його дія поширюється на відповідні правовідносини у сфері соціального страхування щодо зборів на соціальне страхування лише до прийняття законів України з питань соціального страхування.

З 01.01.2001р. набрав чинності Закон України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000р..

Пунктом 2 розділу VII Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" встановлено, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом, закони та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

З моменту набрання чинності Законом України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" всі работодавці повинні своєчасно та у повному розмірі сплачувати страхові внески до Фонду загальнообов"язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття незалежно від того, яку систему оподаткування вони обрали. Пільги щодо сплати страхових внесків роботодавцями - платниками фіксованого сільськогосподарського податку вказаним Законом не передбачені.

Таким чином, господарським судом першої інстанції зроблено вірний висновок, що з 01.01.2001р. встановлено порядок сплати страхових внесків, відповідно до якого внески на загальнообов"язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття не входять до складу фіксованого сільськогосподарського податку.

Щодо тверджень відповідача про неправомірність стягнення з нього заборгованості на користь позивача - Харківського обласного центру зайнятості, та необхідність перерахування сум страхових внесків на відповідний рахунок Фонду загальнообов"язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за місцем реєстрації платника (в даному випадку на розрахунковий рахунок Великобурлуцького районного центру зайнятості), колегія суддів зазначає наступне.

Згідно з п.4 статті 38 Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п. 9.6 Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов"язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходжень до Фонду загальнообов"язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18.12.2000р. № 339 право накладати фінансові санкції та адміністративні штрафи від імені Фонду має директор обласного центру зайнятості.

Згідно з наказом Харківського обласного центру зайнятості № 03 від 12.01.06р. заступник директора Толстих А.І. має право підписувати від імені Харківського обласного центру зайнятості позовні заяви, апеляційні , касаційні скарги та інші документи для подачі їх до господарських, адміністративних судів та судів загальної юрисдикції.

Відповідно до п. 97. та п. 9.11 вказаної Інструкції не сплачені в строк страхові внески, пеня і штрафи стягуються в дохід Фонду із страхувальника у судовому порядку відповідно до законодавства. Подавати позовні заяви та представляти інтереси Фонду щодо стягнення страхових внесків, пені і штрафів у судах мають право обласні центри зайнятості.

Отже, на підставі звернення районного центру зайнятості № 950 від 22.12.2005р. (арк. спр. 20) та у відповідності до приписів вказаних нормативних актів позивач виніс розпорядження № 10 від 03.02.06р. про застосування фінансових санкцій до ПСП "Маяк", яке відповідачем не виконано у добровільному порядку, та звернувся до господарського суду Харківської області із відповідним позовом.

В апеляційній скарзі та в судовому засіданні представник відповідача посилається на те, що він зареєстрований платником страхових внесків у Великобурлуцькому районному центрі зайнятості, але позивачем у справі виступає Харківський обласний центр зайнятості. Проте, такі посилання відповідача спростовуються тим, що відповідно до п.п 6 п. 2 статті 12 Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" правом представляти інтереси Фонду в судових та інших органах наділені виконавча дирекція Фонду та її робочі органи. Харківський обласний центр зайнятості згідно з п. 2 статті 12 даного Закону виконує функції робочого органу виконавчої дирекції Фонду.

На підставі викладеного апеляційний суд вважає, господарський суд Харківської області правильно застосував норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, рішення прийнято при всебічному і об"єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи, яким суд надав відповідну правову оцінку.

З урахуванням викладеного та керуючись статтями 160, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

ухвалила:

Апеляційну скаргу залишити без задоволення.

Постанову господарськогосуду Харківської області від 04.04.06р. у справі № 16/59-06 залишити без змін.

Ухвала набирає чинності з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом місяця з моменту виготовлення повного тексту ухвали.

Головуючий суддя (підпис)

Судді (підпис)

(підпис)