Копія
Справа № 822/1293/13-а
08 квітня 2013 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіТарновецького І.І.
при секретарі Човган Д.В.
за участі:представника позивача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 до Регіонального управління департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ДПС України у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, -
Позивач звернувся до суду з позовом до Регіонального управління департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ДПС України у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 21.12.2012 року № 220141.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на те, що при проведенні перевірки встановлено продаж алкогольних напоїв особі, яка не досягла 18 років та роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими від встановлених законодавством мінімальних роздрібних цін в закладі торгівлі належному її магазині, за адресою: АДРЕСА_2. Вважає, що встановлені в акті порушення, на підставі яких прийнято оскаржуване рішення не відповідають дійсності, а прийняте рішення є протиправним. Тому позов просить задовольнити.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та підтвердив обставини на які посилається у позовній заяві, просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач до суду не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений судом належним чином. Надіслав до суду клопотання, в якому вказав, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просив розгляд справи проводити за його відсутності.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку і сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що на підставі наказу відповідача № 188 від 18.01.2012 року та направлення № 127 від 18.01.2012 року працівниками Регіонального управління департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ДПС України у Хмельницькій області проведено фактичну перевірку магазину, за адресою: АДРЕСА_2, що належить суб'єкту господарювання фізичній особі - підприємцю ОСОБА_4, про що складено акт перевірки від 06.12.2012 року № 132/22/21/03/НОМЕР_1.
У вказаному акті перевірки зафіксовано, що перевіркою встановлено продаж алкогольних напоїв особі, яка не досягла 18 років та роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими від встановлених законодавством мінімальних роздрібних цін.
За результатом проведеної перевірки та на підставі висновку акту перевірки № 132/22/21/03/НОМЕР_1 від 06.12.2012 року регіональним управлінням Департаменту САТ ДПС України у Хмельницькій області, згідно абз. 9, 13 ст.17 Закону України „Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" прийнято рішення від 21.12.2012 року № 220141 про застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 фінансових санкцій у вигляді штрафу на суму 11800,00 грн. за:
- роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими від встановлених законодавством мінімальних роздрібних цін - 5000 грн.;
- продаж алкогольних напоїв особі, яка не досягла 18 років - 6800 грн.
Надаючи правову оцінку рішенню Регіонального управління департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової служби України у Хмельницькій області, щодо застосування до позивача фінансової санкції за порушення роздрібної торгівлі алкогольними напоями за цінами, нижчими від встановлених законодавством мінімальних роздрібних цін суд дійшов до наступних висновків.
Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим, ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом - сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.
Частиною 10 статті 18 вказаного Закону надано право Кабінету Міністрів України встановлювати мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на алкогольні напої.
Розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв встановлено Постановою Кабінету Міністрів України «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» від 30 жовтня 2008 р. N 957 із змінами та доповненнями.
Згідно з вказаною Постановою мінімальні оптово-відпускні і роздрібні ціни під час реалізації (продажу) горілки та лікеро-горілчаних виробів, інших зброджених напоїв, суміші із зброджених напоїв та суміші зброджених напоїв з безалкогольними напоями, коньяку (бренді) три зірочки, коньяку (бренді) чотири зірочки, коньяку (бренді) п'ять зірочок та інших спиртових дистилятів і спиртних напоїв різного вмісту спирту в тарі різної місткості визначаються як добуток відповідних затверджених мінімальних цін, міцності за об'ємом (у відсотках) та місткості тари (у літрах), поділений на 100 відсотків.
В додатку до Постанови мінімальна роздрібна ціна (за 1 літр 100-відсоткового спирту, що застосовується до 28 лютого 2013 року) горілки та лікеро-горілчаних виробів встановлена в розмірі 142,50 грн.
В акті перевірки зазначено, що позивачем здійснювалася реалізація алкогольних напоїв з порушенням мінімальних роздрібних цін, а саме проведено реалізацію однієї пляшки горілки "Біленька" об'ємом 1 літр, міцністю 40% по ціні 55,00 грн., чим порушено вимоги Постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 р. №957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних та роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва", згідно яких мінімальна роздрібна ціна на пляшку горілки об'ємом 1,0 л, міцністю 40% має становити 57,00 грн.
В додаток до акту доданий касовий чек № 0961 від 06.12.2012 р., з якого вбачається, що 06.12.2012 року в магазині було реалізовано пляшку горілки "Буковинська", об'єм 0,5 л. по ціні 55,00 грн., який підтверджує факт реалізації пляшки горілки "Буковинська", об'ємом 0,5 л.
Представником відповідача не надано, а судом не встановлено фактичних обставин справи, що підтверджували б факт продажу пляшки горілки "Біленька" об'ємом 1 літр, міцністю 40% по ціні 55,00 грн.
Суд критично ставиться до пояснень відповідача щодо реалізації горілки "Біленька" , а видачу касового чеку на горілку "Буковинська" оскільки останнє не підтверджено матеріалами перевірки та іншими жодними доказами по справі.
Оскільки висновки реалізації алкогольних напоїв з порушенням мінімальних роздрібних цін не підтверджуються належними доказами, то рішення відповідача про застосування фінансових санкцій від 21.12.2012 року № 220141 в частині реалізації алкогольних напоїв з порушенням мінімальних роздрібних цін підлягає скасуванню.
Досліджуючи порушення позивачем продажу алкогольних напоїв особі, яка не досягла 18 річного віку, суд виходить з наступного.
Як свідчать матеріали справи, оскаржуване позивачем рішення прийнято на підставі матеріалів перевірки працівників Білогірського РВ УМВС України в Хмельницькій області, згідно яких встановлено, що в магазині за адресою: АДРЕСА_2, який належить суб'єкту підприємницької діяльності ОСОБА_4, здійснено продаж продавцем ОСОБА_5 пляшки вина "Кабарне" особі, яка не досягла 18-ти років - ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючої в АДРЕСА_1, в результаті чого складено протокол ХМ № 010826 про адміністративне правопорушення за частиною 2 статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до частини 2 статті 156 КУпАП порушення працівником підприємства (організації) торгівлі або громадського харчування правил торгівлі пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами, а саме: продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв або тютюнових виробів особі, яка не досягла 18 років, - тягне за собою накладення штрафу від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Продавець магазину ОСОБА_5 в наданому 23.07.2012 року письмовому поясненні свою провину визнала в повному обсязі та підтвердила факт продажу алкогольних напоїв особі, яка не досягла 18-ти років.
Білогірським РВ УМВС України в Хмельницькій області матеріали справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_5 скеровані на адмінкомісію при виконкомі Білогірської селищної ради Білогірського району Хмельницької області.
Внаслідок чого адміністративною комісією при виконкомі Білогірської селищної ради Білогірського району Хмельницької області на засіданні адмінкомісії 13.08.2012 року було розглянуто правопорушення гр. ОСОБА_5 передбачене ч. 2 ст. 156 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 85 гривень.
Представник позивача повідомив, що накладений штраф на гр. ОСОБА_5 в сумі 85 грн. сплачено останньою, що і не заперечувалося відповідачем в судовому засіданні.
Суд приходить до висновку, що позивачем факт продажу алкогольних напоїв особі, яка не досягла 18-ти років фактично визнано, що підтверджується письмовими поясненнями продавця магазину ОСОБА_5 та поясненнями представника позивача про сплату адміністративного штрафу.
Відповідно до абзацу 9 частини 2 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» за порушення вимог статті 15-3 цього Закону застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірі - 6800 грн.
Дії позивача контролюючим органом кваліфіковано, як порушення ст.15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», що слугувало підставою для прийняття Рішення про застосування до суб'єкта господарювання фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 6800,00грн.
З урахуванням встановлених судом обставин, суд дійшов висновку про правомірність застосування до позивача штрафних санкцій в розмірі 6800 гривень за продаж алкогольних напоїв особі, яка не досягла 18-ти років.
Керуючись Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", ст.ст. 7 - 12, 17, 18, 70, 71, 86, 158 - 163, 186, 254 КАС України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Регіонального управління департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ДПС України у Хмельницькій області від 21.12.12 № 220141 в частині застосування штрафу у розмірі 5000 грн. (п'ять тисяч грн.).
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 12 квітня 2013 року
Суддя/підпис/І.І. Тарновецький
"Згідно з оригіналом" Суддя І.І. Тарновецький