23 квітня 2013 р. Справа № 804/509/13-а
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді при секретаріБоженко Наталії Василієвни Петранцові О.Ю.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області до Дніпродзержинської міської санітарно-епідеміологічної станції про зобов'язання вчинити певні дії, -
Державна фінансова інспекція в Дніпропетровській області звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Дніпродзержинської міської санітарно-епідеміологічної станції про зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 січня 2013 року було відкрито провадження.
Відповідно до ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2013 року провадження у справі було зупинено до встановлення правонаступника Дніпродзержинської міської санітарно-епідеміологічної станції.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2013 року провадження по справі було поновлено та призначено до розгляду у судовому засіданні.
Представники позивача та відповідача в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку письмового провадження.
Згідно статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, дослідивши матеріали справи, зауважує наступне.
Відповідно до наказу Міністерства охорони здоров'я України від 21.09.2012 року №176-О «Про ліквідацію бюджетних закладів, установ і організацій, що належать до сфери управління Міністерства охорони здоров'я України» та наказу від 08.10.2012 року №227-Д Дніпропетровської обласної санітарно-епідеміологічної станції Дніпродзержинська міська санітарно-епідеміологічна станція була ліквідована.
Згідно з Указом Президента України від 09.12.2010 № 1085 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» було створено Державну санітарно-епідеміологічну службу України як окремий центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики в сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. Його діяльність спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра охорони здоров'я України.
Для виконання функції щодо реалізації державної політики у сфері санітарного та епідеміологічного благополуччя населення в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на водному, залізничному, повітряному транспорті відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1382 «Про утворення територіальних органів Державної санітарно-епідеміологічної служби» утворені відповідні Головні управління Держсанепідслужби та з метою забезпечення проведення лабораторних та інструментальних досліджень і випробувань у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.11.2012 №1050 «Деякі питання Державної санітарно-епідеміологічної служби» утворені державні установи - лабораторні центри в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на водному, залізничному, повітряному транспорті. Зазначені територіальні органи та державні установи відносяться до сфери управління Державної санітарно-епідеміологічної служби України.
Однак, 09 квітня 2013 року, у відповідь на запит суду щодо правонаступництва, через канцелярію суду надійшов лист Державної санітарно-епідеміологічної служби України, в якому зазначено, що Указом Президента України від 06.04.2011 року №400 «Про Положення про Державну санітарно-епідеміологічну службу України» не визначено правонаступництво щодо Дніпродзержинської міської санітарно-епідеміологічної станції.
Отже, з вищенаведеного вбачається, що Дніпродзержинська міська санітарно-епідеміологічна станція ліквідована та не має правонаступників, в зв'язку з чим суд прийшов до висновку про закриття провадження у справі.
П. 5 ч. 1 ст. 157 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд закриває провадження у справі у разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою особи, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва, або ліквідації підприємства, установи, організації, які були стороною у справі.
На підставі викладеного, керуючись ст. 157, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Закрити провадження у справі за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області до Дніпродзержинської міської санітарно-епідеміологічної станції про зобов'язання вчинити певні дії.
Роз'яснити позивачу, що згідно ч. 3 ст. 157 Кодексу адміністративного судочинства України, повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про закриття провадження у справі не допускається.
Ухвала суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали згідно ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Н.В. Боженко