Справа: № 2а-12515/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Келеберда В.І. Суддя-доповідач: Хрімлі О.Г.
Іменем України
11 квітня 2013 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого суддів при секретарі Хрімлі О.Г., Ганечко О.М., Літвіної Н.М., Архіповій Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги ОСОБА_5, ОСОБА_6 на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 листопада 2012 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 до Київської міської ради, треті особи: ОСОБА_7, ОСОБА_5, ОСОБА_8, про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивачі звернулись до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Київської міської ради про визнання протиправними дій щодо порушення встановлених законом строків розгляду питання про передачу ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 земельної ділянки по АДРЕСА_1, зобов'язання протягом одного місяця з моменту набрання законної сили постановою суду, розглянути на пленарному засіданні сесії Київської міської ради питання про спільну часткову власність ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 земельної ділянки по АДРЕСА_1.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 листопада 2012 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, ОСОБА_5, ОСОБА_6 звернулись до суду з апеляційними скаргами, в яких просять скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги необґрунтовані та задоволенню не підлягають.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, у 2010 році позивачі звернулись до Київської міської ради із колективною заявою про передачу у спільну часткову власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1.
Згідно з листом № 03-85/21333 від 15 липня 2010 року Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу КМР (КМДА) за результатом розгляду колективної заяви позивачів встановлено, що для подальшого опрацювання питання передачі земельної ділянки у спільну часткову власність необхідно надати наступні документи: документ, що посвідчує право громадян на користування земельною ділянкою, викопіювання з матеріалів інвентаризації земельної ділянки, документи про право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, розташовані на земельній ділянці, матеріали технічної інвентаризації, підготовлені київським міським буро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна, копію довіреності на підставі якої інтереси заявника представлятиме його уповноважена особа.
На виконання вимог вказаного листа 14 квітня 2011 року позивачами додано наступні документи: копію рішення № 957 від 26 червня 1956 року про передачу земельної ділянки для забудови, викопіювання з планово-картографічних матеріалів із нанесенням меж земельних ділянок у кварталі 82:352, план земельної ділянки, копію техпаспорту, відповідь БТІ щодо перейменування вулиць, копію довіреності, копії свідоцтв про право на спадщину.
18 травня 2011 року Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу КМР (КМДА) листом № 03-85/13472 «Щодо передачі у власність земельної ділянки» за результатом опрацювання заяви позивачів повідомлено, що земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1, знаходиться в межах дії мораторію, встановленого Постановою Верховної Ради України № 850-VI від 31 січня 2009 року «Про невідкладні заходи зі збереження територіальної цілісності Національного ботанічного саду ім. М.М. Гришка НАН України», а відтак Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу КМР (КМДА) не має можливості подати на розгляд Київської міської ради проект рішення про передачу її у спільну часткову власність.
У травні 2011 року позивачі повторно звернулись до Київської міської ради із заявою та доданими до неї документами про вирішення питання про передачу у власність земельної ділянки за вказаною адресою.
18 травня 2012 року Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу КМР (КМДА) листом № 06-34/13317 позивачам повідомлено, що Головне управління земельних ресурсів забезпечить підготовку рішення Київської міської ради про передачу у спільну часткову власність зазначеної земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд після затвердження меж та положення, що визначає режим охоронної зони Національного ботанічного саду ім. М.М. Гришка НАН України.
12 червня 2012 року позивачі звернулися до Київської міської ради із заявою надання доручення Головному управлінню земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) щодо передання на розгляд Київради проекту рішення про приватизацію позивачами земельної ділянки за вказаною вище адресою.
Не погоджуючись з такими діями відповідача та вважаючи їх протиправними, позивачі звернулися до суду з адміністративним позовом.
Перевіряючи обґрунтованість позовних вимог та їх відповідність чинному законодавству, колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про столицю України - місто-герой Київ», місцеве самоврядування у м. Києві здійснюється територіальною громадою міста як безпосередньо, так і через Київську міську раду, районні в м. Києві ради та їх виконавчі органи. Місцеві державні адміністрації підзвітні і підконтрольні відповідним радам у частині повноважень, делегованих їм відповідними радами.
Згідно із п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», вирішення відповідно до закону питань земельних відносин є виключною компетенцією пленарних засідань сільських, селищних, міських рад.
Відповідно до ст. 9 Земельного кодексу України, розпорядження землями територіальної громади міста, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок відноситься до повноважень Київської міської ради.
Згідно зі ст. 118 Земельного кодексу України, громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.
Згідно з рішенням Київської міської ради № 182/342 від 19 грудня 2002 року «Про затвердження Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації)», Головне управління земельних ресурсів є структурним підрозділом виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та згідно з законодавством виконує функції територіального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів, є підзвітним та підконтрольним Київській міській раді та безпосередньо підпорядковується Київському міському голові.
Відповідно до ст. 17 Тимчасового порядку передачі (надання) земельних ділянок в користування або у власність у місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради № 457/1867 від 15 липня 2004 року, громадяни, які мають право і зацікавлені у приватизації земельних ділянок, які перебувають у їх користуванні, звертаються до Київської міської ради із заявою про приватизацію земельної ділянки.
Заява про приватизацію земельної ділянки протягом одного тижня передається Київським міським головою або заступником міського голови - секретарем Київради із дорученням (резолюцією) для опрацювання до Головного управління земельних ресурсів.
Громадянин подає до Головного управління земельних ресурсів такі матеріали та документи: документ, що посвідчує право громадянина на користування земельною ділянкою (державний акт на право користування земельною ділянкою та/або рішення Київської міської ради (її виконавчого комітету) про надання земельної ділянки в користування або про затвердження обмірів земельної ділянки); викопіювання з матеріалів інвентаризації земельної ділянки; викопіювання з кадастрового плану міста; позначене на відповідному графічному матеріалі (в масштабі 1:2000) місце розташування земельної ділянки з її розмірами; документи про право власності на житловий будинок, будівлю або споруди, розташовані на земельній ділянці (нотаріально засвідчені копії); матеріали технічної інвентаризації, підготовлені Київським міським бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна; копію паспорта громадянина України; копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера; копію довіреності, на підставі якої інтереси заявника представлятиме його повноважена особа (у разі якщо заява подається представником).
Згідно зі ст. 18 вказаного Тимчасового порядку, за умови відповідності поданих технічних матеріалів та документів законодавству Головне управління земельних ресурсів готує проект рішення Київської міської ради про приватизацію земельної ділянки або направляє громадянину повідомлення про необхідність приведення поданих технічних матеріалів та документів у відповідність до норм законодавства чи про відсутність правових підстав для приватизації земельної ділянки.
У разі необхідності приведення громадянином поданих ним технічних матеріалів та документів у відповідність до норм законодавства Головне управління земельних ресурсів здійснює підготовку проекту рішення Київської міської ради про приватизацію земельної ділянки лише після приведення громадянином таких матеріалів і документів у відповідність до норм законодавства.
У разі наявності правових підстав для приватизації громадянином земельної ділянки Головне управління земельних ресурсів готує проект рішення про приватизацію земельної ділянки.
Рішення про приватизацію земельної ділянки приймається Київською міською радою в порядку, встановленому Регламентом Київської міської ради.
Проаналізувавши наведені законодавчі норми та дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що оскільки згідно з листом Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу КМР (КМДА) від 18 травня 2012 року було зазначено про забезпечення підготовки проекту рішення Київської міської ради про передачу у спільну часткову власність земельної ділянки після затвердження меж та положення, що визначає режим охоронної зони Національного ботанічного саду ім. М.М. Гришка НАН України, то в даному випадку не має підстав для визнання протиправними дій Київської міської ради щодо порушення встановлених законом строків розгляду питання про передачу позивачам земельної ділянки та зобов'язання Київської міської ради розглянути на пленарному засіданні сесії Київської міської ради питання про спільну часткову власність позивачів, оскільки питання знаходиться на вирішенні у Головному управлінні земельних ресурсів. Тільки після розроблення проекту рішення, може бути розглянуто та вирішено Київською міською радою, відповідно до порядку, встановленого чинним законодавством.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про безпідставність позовних вимог.
Доводи апелянтів спростовуються вищенаведеним, матеріалами справи та не відповідають вимогам чинного законодавства.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційні скарги ОСОБА_5, ОСОБА_6 - залишити без задоволення, постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 листопада 2012 року - без змін.
Повний текст ухвали виготовлений 16 квітня 2013 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя О.Г. Хрімлі
Судді О.М. Ганечко
Н.М. Літвіна
.
Головуючий суддя Хрімлі О.Г.
Судді: Ганечко О.М.
Літвіна Н. М.