29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"24" лютого 2009 р. Справа №12/11/655-НА
Розглянувши матеріали за позовом Комунального підприємства «Аеропорт Хмельницький» м. Хмельницький
до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому
про визнання протиправним та скасування рішень начальника управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому №959, №960, №961 від 30.08.2006р.
- зобов'язання вчинити певні дії
Суддя Шпак В.О.
При секретарі судового засідання Кобріній О.В.
Представники сторін
Від позивача: Якимчук В.В. -за довіреністю №27/05 від 27.05.2008р.
Від відповідача: Варфоламеєва О.В. -за довіреністю №737/09 від 16.01.2009р.
Суть спору:
Комунальне підприємство «Аеропорт Хмельницький» м. Хмельницький звернулось з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання протиправними (такими, що не відповідають чинному законодавству) і скасування рішення начальника управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому №959, 960, 961 від 30 серпня 2006р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну оплату страхувальниками страхових внесків до Пенсійного фонду; зобов'язання управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому здійснити перерахування нарахованої пені і фінансових санкцій за несвоєчасну сплату пенсійних зборів Комунальним підприємством "Аеропорт Хмельницький", застосувавши пункти "призначення платежу", наявні в платіжних документах (платіжних дорученнях) Комунального підприємства "Аеропорт Хмельницький" за весь період часу, протягом якого у позивача виникла заборгованість по сплаті пенсійних (страхових) внесків починаючи з 01.01.2004р.; зобов'язання управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому при нарахуванні пені і фінансових санкцій обов'язково використовувати за основу нарахування пені і фінансових санкцій саме базовий звітний період, визначений положеннями Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а не на період існування недоїмки по сплаті пенсійних зборів, отриманий внаслідок зарахування коштів в порядку календарної черговості виникнення недоїмки.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що Законом №1058, а саме статтею 106, дійсно передбачені випадки застосування фінансових санкцій до страхувальників (пункт 9), а також положення про зарахування сум, що сплачуються страхувальниками в рахунок сплати сум недоїмки, пені і фінансових санкцій в порядку календарної черговості їх виникнення (пункт 5). Сам по собі факт наявності і використання такого принципу зарахування коштів не є порушенням прав господарюючого суб'єкта, так як може використовуватись для внутрішньої статистики відповідача. Але суть факту порушення прав полягає в тому, що використовуваний відповідачем спосіб і порядок зарахування коштів є основою нарахування пені, фінансових санкцій, і реалізовується таким чином, що зарахування коштів страхувальників, а відповідно і нарахування пені, фінансових санкцій здійснюється без врахування абсолютного права власника коштів самостійно і одноособово розпоряджатись власними коштами за власним розсудом, самостійно визначати черговість сплати пенсійних зборів за конкретний базовий звітний період, спрямовувати такі кошти на погашення певної і конкретно визначеної суми недоїмки, пені, фінансової санкції за певний період.
Використовуючи зазначений вище принцип, відповідач, незважаючи на призначення платежу, що вказується в кожному платіжному дорученні (платіжному документі) позивача . всі кошти зараховує, виходячи з принципу зарахування коштів на погашення сум недоїмки, пені, фінансових санкцій в порядку календарної черговості їх виникнення. При цьому нарахування пені, фінансових санкцій відбувається не за фактом несплати зборів за відповідний базовий звітний період, що визначається положеннями Закону №1058, а за принципом наявної заборгованості (несплати), що існує «в календарному розрізі». Це в свою чергу призводить до подвійного застосування до суб'єкта господарювання фінансових санкцій, а саме до притягнення юридичної відповідальності двічі, що суперечить ст.61 Конституції України.
Випадки подвійного притягнення до відповідальності у вигляді нарахування пені і фінансових санкцій полягають в тому, що кошти, сплачені, страхувальником як пенсійний збір за відповідний місяць, наприклад, за квітень, зараховуються як сплата недоїмки в порядку календарної черговості її виникнення, наприклад, за січень. Кошти, спрямовані в подальшому на сплату недоїмки за травень, червень тощо, відповідно зараховуються на лютий, березень відповідно. Таким чином, навіть при наявній несвоєчасній сплаті коштів лише за січень-березень, нарахування пені і фінансових санкцій здійснюється відповідачем не тільки за несвоєчасність сплати зборів за січень-березень, але й за всі наступні місяці. В такій схемі нарахування пені і фінансових санкцій не враховується чітку положення Закону №1058 про базовий звітний період, а за основу нарахування пені і фінансових санкцій використовується тільки календарність виникнення недоїмки, що і призводить до притягнення до юридичної відповідальності двічі.
З приводу зазначеного факту позивачем було в адміністративному порядку оскаржено вказані вище рішення №959, 960, 961 30.08.2006 року, але за результатами їх розгляду посадовими особами пенсійного фонду України в задоволенні вимог було відмовлено.
Представником відповідача в судовому засіданні подано заперечення на адміністративний позов, в якому зазначено, що за період з 2004 по 2006 рік у відповідача склалась ситуація щодо недоплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому. За даними картки особового рахунку страхувальника, не всі проплати були здійснено вчасно. До позовної заяви позивачем не надано жодного доказу щодо своєчасної сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування по розрахунку сум. Суми страхових внесків своєчасно не зарахованих та/або не сплачені страхувальниками у строки визначені ст. 20 цього Закону вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. Відповідно до п.2 ч.9 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) органами Пенсійного фонду накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:
при затримці їх сплати у строк до 30 календарних днів включно, -10% своєчасно не сплачених зазначених сум;
при затримці їх сплати у строк до 90 календарних днів включно, -20 % своєчасно не сплачених зазначених сум;
при затримці їх сплати у строк понад 90 календарних днів -50% своєчасно не сплачених зазначених сум.
Одночасно на суми не сплачених страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 % зазначених сум коштів, розрахована за кожен день прострочення платежу.
Управлінням було застосовано фінансові санкції за порушення строків сплати страхових внесків у розмірі 10% своєчасно не сплачених зазначених сум та нараховано пеню. Відповідно до розрахунку сум штрафних санкцій та пені підприємству нараховано: штрафна санкція - 30376,28 грн., пеня - 15241,72 грн.. Всього: 45618,00 грн.
Відповідно до п.5 ст.106 вказаного Закону за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій незалежно від призначення платежу.
Враховуючи вищевикладене, штрафні санкції та пеню до КП «Аеропорт-Хмельницький" було застосовано з дотриманням вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, тому посилання позивача на порушення законодавства з боку відповідача та вимога про скасування рішень є безпідставними та необґрунтованими.
Розглядом матеріалів справи встановлено.
Управлінням Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому винесено спірні рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків на підставі п.2 ч.9 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування“:
- №959 від 30.08.2006р., яким до позивача застосовано штраф в розмірі 10623грн. 37коп. та пеню в розмірі 1580грн. 94коп.;
- №960 від 30.08.2006р., яким до позивача застосовано штраф в розмірі 11388грн. 13коп. та пеню в розмірі 2912грн. 53коп.;
- №961 від 30.08.2008р., яким до позивача застосовано штраф в розмірі 8364грн. 78коп. та пеню в розмірі 10748грн. 25коп.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду в Україні №3358/06 від 10.11.2006р. скаргу комунального підприємства «Аеропорт «Хмельницький» №22/09 від 22.09.2006р. залишено без задоволення, рішення №959,960,961 від 30.08.2006р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків до Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому залишено без змін.
Рішенням Пенсійного фонду України №1479/08-10 від 26.01.2007р. рішення управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому №959,960,961 від 30.08.2006р. про застосування фінансових санкцій та рішення головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 10.11.2006р. №3358/06 залишено без змін, скаргу позивача -без задоволення.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши доводи представників сторін, суд дійшов до наступних висновків.
Згідно ст.106 ч.9 п.2 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.03р. виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі: 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно; 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно; 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Згідно п.6 ст.17 вищезазначеного Закону платник страхових внесків зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до п.6 ст. 20 даного Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Порядок розрахунку санкцій визначається Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затв. Постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 N 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за N 64/8663 , із змінами і доповненнями. Зокрема, згідно п.9.3.2 Інструкції Рішення про застосування штрафів, зазначених у цьому підпункті, складається в залежності від терміну затримки сплати (погашення) страхових внесків: 1) при затримці до 30 календарних днів включно, на наступний день після закінчення зазначених 30 календарних днів, рішення про застосування штрафу виноситься у розмірі десяти відсотків від суми фактично сплаченої (погашеної) за цей період недоїмки; 2) при затримці сплати страхових внесків до 90 календарних днів включно, на наступний день після закінчення зазначених 90 календарних днів, рішення про застосування штрафу виноситься у розмірі двадцяти відсотків від суми фактично сплаченої (погашеної) за цей період недоїмки; 3) при затримці сплати страхових внесків, що є більшою 90 календарних днів, рішення виноситься у розмірі п'ятдесяти відсотків від суми фактично сплаченої (погашеної) недоїмки. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.
Крім того, згідно п. 10.1. Інструкції на суми простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків (недоїмки) та своєчасно не сплачені (не перераховані) фінансові санкції нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку сплати відповідного платежу, до дня його фактичної сплати страхувальником.
Пунктом 5 ст.106 вказаного Закону передбачено, що за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій незалежно від призначення платежу.
Таким чином, відповідач, зараховуючи проплати позивача не за призначенням, яке вказане у платіжних документах, а зараховував в погашення попередньої недоїмки, діяв у правовому полі, визначеному чинним законодавством.
Стосовно твердження позивача, що вказані положення Закону суперечать Конституції України, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.4 Господарського процесуального кодексу України господарський суд вирішує господарські спори на підставі Конституції України, Закону України "Про господарські суди", цього Кодексу, інших законодавчих актів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Господарський суд не застосовує акти державних та інших органів, якщо ці акти не відповідають законодавству України.
Тобто, вирішувати питання про невідповідність Закону України положенням Конституції України не відноситься до компетенції господарського суду.
Враховуючи викладені обставини, у позові Комунального підприємства "Аеропорт Хмельницький" м. Хмельницький до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання протиправними (такими, що не відповідають чинному законодавству) і скасування рішення начальника управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому №959, 960, 961 від 30 серпня 2006р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну оплату страхувальниками страхових внесків до Пенсійного фонду; зобов'язання управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому здійснити перерахування нарахованої пені і фінансових санкцій за несвоєчасну сплату пенсійних зборів Комунальним підприємством "Аеропорт Хмельницький", застосувавши пункти "призначення платежу", наявні в платіжних документах (платіжних дорученнях) Комунального підприємства "Аеропорт Хмельницький" за весь період часу, протягом якого у позивача виникла заборгованість по сплаті пенсійних (страхових) внесків починаючи з 01.01.2004р.; зобов'язання управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому при нарахуванні пені і фінансових санкцій обов'язково використовувати за основу нарахування пені і фінансових санкцій саме базовий звітний період, визначений положеннями Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а не на період існування недоїмки по сплаті пенсійних зборів, отриманий внаслідок зарахування коштів в порядку календарної черговості виникнення недоїмки належить відмовити.
Керуючись ст.ст.6, 14, 71, 86, 94, 104, 158-163, 167, 254-257, п.п.3,6-7 Розділу 7 «Прикінцеві та перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, СУД, -
У позові Комунального підприємства "Аеропорт Хмельницький" м. Хмельницький до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання протиправними (такими, що не відповідають чинному законодавству) і скасування рішення начальника управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому №959, 960, 961 від 30 серпня 2006р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну оплату страхувальниками страхових внесків до Пенсійного фонду; зобов'язання управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому здійснити перерахування нарахованої пені і фінансових санкцій за несвоєчасну сплату пенсійних зборів Комунальним підприємством "Аеропорт Хмельницький", застосувавши пункти "призначення платежу", наявні в платіжних документах (платіжних дорученнях) Комунального підприємства "Аеропорт Хмельницький" за весь період часу, протягом якого у позивача виникла заборгованість по сплаті пенсійних (страхових) внесків починаючи з 01.01.2004р.; зобов'язання управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому при нарахуванні пені і фінансових санкцій обов'язково використовувати за основу нарахування пені і фінансових санкцій саме базовий звітний період, визначений положеннями Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а не на період існування недоїмки по сплаті пенсійних зборів, отриманий внаслідок зарахування коштів в порядку календарної черговості виникнення недоїмки відмовити.
Згідно ст.ст. 185-186 КАСУ сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви по апеляційне оскарження. Подаються до апеляційного суду через суд першої інстанції.
Згідно ст. 254 КАСУ Постанова , якщо інше не встановлено КАСУ набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження , якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.О. Шпак
Віддруковано в 3 примірниках:
1. до справи;
2. позивачу;
3. відповідачу;