Рішення від 16.02.2009 по справі 19/34

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.02.09 Справа № 19/34

Суддя Косенко Т.В., за участю секретаря судового засідання Хухрянської І.В., розглянув матеріали справи за позовом

Прокурора міста Стаханова Луганської області в інтересах держави в особі Стахановської міської ради, м.Стаханов Луганської області

до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛУГБАРІМПЕКС», м.Луганськ

про стягнення 114073 грн. 42 коп.

в присутності представників сторін:

від заявника -Анушкевич О.І., посвідчення № 553 від 27.08.2008;

від позивача - Коряковцева О.О., довіреність № 01-8/1383 від 17.04.2008;

Горностаєва З.Ф., довіреність № 01-28/574 від 05.02.2009;

від відповідача -Варнаков Є.Г., довіреність № б/н від 08.01.2009.

ВСТАНОВИВ:

Обставини справи: заявлено вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості по орендній платі за землю у сумі 114073 грн. 42 коп.

В ході проведення перевірки щодо дотримання договірних зобов'язань перед Стахановською міською радою прокуратурою міста Стаханова встановлено, що на підставі рішення за № 990/24 від 09.02.2006 49-ї сесії Стахановської міської ради четвертого скликання, між Стахановською міською радою -орендодавцем (позивачем) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛУГБАРІМПЕКС» -орендарем (відповідачем) було укладено договір оренди землі від 03.05.2006, зареєстрований за № 040640700160 від 06.10.2006, на підставі якого орендодавець зобов»язався надати орендарю земельну ділянку площею 12,9733 га, яка розташована за адресою: м.Стаханов, вул.Керченська, 86, на умовах оренди терміном до 12.12.2015 для обслуговування виробничого майданчику м'ясокомбінату, а орендар -зобов»язався прийняти земельну ділянку та регулярно сплачувати орендну плату.

На виконання умов вказаного договору позивач надав, а відповідач прийняв у тимчасове користування на умовах оренди визначену договором земельну ділянку.

Згідно п.8 договору оренди землі загальна сума орендної плати по цьому договору складає 1500219 грн. 05 коп.

Орендна плата нараховується за увесь період фактичного користування земельною ділянкою, сплачується також у випадках, якщо орендар з поважних причин тимчасово не використовує земельну ділянку за умовами договору.

Згідно до ст.24 Розділу «Права та обов'язки орендодавців та орендарів, захист їх прав» Закону України «Про оренду землі», передбачено, що орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати. Відповідно до ст.96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати орендну плату. Підпункт 23 договору передбачає право орендодавця вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати, а п.26 розділу «Інші права та обов'язки сторін» договору передбачає, що орендар зобов»язаний виконувати встановлені щодо об'єкта оренди зобов'язання, додержуватися вимог встановлених п.п.13, 23 даного договору, та виконувати обов'язки відповідно до умов договору та земельного законодавства України.

Згідно зі ст.18 Закону України «Про оренду землі» даний договір набирає чинності з дня його державної реєстрації, тобто з 06.10.2006. Таким чином, орендна плата нараховується з 06.10.2006.

Рішенням № 128/9 від 22.09.2006 8-ї сесії Стахановської міської ради п'ятого скликання задоволене прохання заявника (відповідача) та встановлено коефіцієнт орендної плати за землю на четвертий квартал 2006 року «одиниця» з метою стабілізації фінансового стану підприємства.

16.11.2006 зареєстрована додаткова угода № 040640700194 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки під № 040640700160, яка є його невід'ємною частиною. Відповідно до додаткової угоди, на підставі п.29 договору оренди землі та п.2.5 вище зазначеного рішення, внесені зміни до п.8 договору оренди землі № 040640700160, загальна сума орендної плати на період з 01.10.2006 по 31.12.2006 складає 12604 грн. 09 коп.

Рішенням № 290/43 від 27.04.2007 16-ї сесії Стахановської міської ради п'ятого скликання задоволене прохання заявника (відповідача) та встановлено коефіцієнт орендної плати за землю «одиниця» на 2007 рік з метою стабілізації фінансового стану підприємства. Прийнято внести відповідні зміни до договору оренди на земельну ділянку на друге півріччя 2007 року, з обов'язковою умовою погашення заборгованості за перше півріччя 2007 року.

14.08.2007 зареєстрована додаткова угода № 040740700191 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки під № 040640700160 від 06.10.2006 разом з додатковою угодою № 040640700194 від 16.11.2006, яка є невід'ємною частиною договору оренди землі. Відповідно до додаткової угоди, внесені зміни до п.4 договору оренди землі № 040640700160, нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2007 рік становить 5002504 грн.; п.8 договору, загальна сума орендної плати на період з 01.07.2007 по 31.12.2007 складає 25218 грн. 10 коп.

Речення: «Річна сума орендної плати становить 50025 грн. 04 коп.» закреслено в оригіналах 2-х примірників договору (орендодавця та органу, який провів державну реєстрацію), відповідач примірник свого оригіналу договору не надав, оскільки він знаходиться в матеріалах кримінальної справи. Пояснень з цього приводу жодна зі сторін не надала. На момент розгляду справи дана додаткова угода відповідачем не оскаржена та є чинною.

Ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, згідно ч.1 ст.7 Закону України «Про плату за землю», встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки.

З наведеного випливає, що розмір орендної плати, яку відповідач має сплачувати за договором оренди земельної ділянки, безпосередньо залежить від грошової оцінки земельної ділянки.

У п.9 договору зазначено, що щороку станом на 1 січня поточного року річна орендна плата попереднього року індексується на коефіцієнт, який застосовується для індексації грошової оцінки земель, порядок проведення якої затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2000 за № 783, і сплачується орендарем самостійно без додаткової угоди. Якщо розрахований згідно цього порядку коефіцієнт менше чи дорівнює одиниці, індексація орендної плати не проводиться.

Згідно листа Держкомзему України від 10.01.2008 № 14-22-6/55, для забезпечення стягнення орендної плати за землю в 2008 році грошова оцінка землі підлягає індексації за 2007 рік на коефіцієнт 1,028.

Чинне законодавство передбачає перелік істотних умов договору оренди земельної ділянки, визначених у ст.15 Закону України «Про оренду землі». Однією із істотних умов даного договору є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Згідно ст.290 Господарського кодексу України, п.п.8, 26 вказаного договору орендар зобов»язаний вчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату орендодавцю.

Однак, в порушення діючого законодавства та умов договору орендар не сплачував орендну плату за користування земельною ділянкою за період з 01.10.2006 по 31.07.2008, у зв'язку з чим за товариством утворився борг у розмірі 114073 грн. 42 коп., на що вказує розрахунок заборгованості по орендній платі від 08.08.2008, наданий виконавчим комітетом Стахановської міської ради.

Статтею 21 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що за користування земельною ділянкою на підставі договору оренди, орендар зобов»язаний сплачувати орендодавцю орендну плату у розмірі та в строки, встановлені у договорі.

Згідно ст.16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування є юридичними особами, наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону. Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад, сіл, селищ, районів у містах, а також об'єкти їх спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Місцеві бюджети є самостійними, вони не включаються до Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та інших місцевих бюджетів.

Прокурор самостійно визначає та обґрунтовує в позовній заяві, в чому виявляється порушення інтересів держави або в чому існує погроза інтересам держави.

У роз'ясненні Президії Вищого господарського суду України від 22.05.2002 № 04-5/570 (із змінами від 10.02.2004 № 04-5/212) «Про деякі питання участі прокурора у розгляді справ, підвідомчих господарським судам» вказано: відповідно до п.2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 № 3-рп/99 зі справи за конституційним поданням Вищого арбітражного тлумачення положень ст.2 Арбітражного процесуального кодексу України під поняттям «орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах», зазначеним у ч.2 ст.2 Арбітражного процесуального кодексу України, потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.

Згідно з ч.2 ст.29 Господарського процесуального кодексу України у разі прийняття господарським судом позовної заяви, поданої прокурором в інтересах держави в особі органу. Уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статус позивача.

Конституцією України ст.ст.13, 14 встановлено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону. Земля є об'єктом права власності українського народу, від імені якого це право здійснюють органи державної влади і органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією, іншими законодавчими органами України.

Відповідно до ст.4 Закону України «Про оренду землі» Орендодавцями земельних ділянок є громадяни та юридичні особи, у власності яких перебувають земельні ділянки, або уповноважені ними особи.

Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом. Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у спільній власності територіальних громад, є районні, обласні ради та Верховна Рада Автономної Республіки Крим у межах повноважень, визначених законом.

Відповідно до ст.ст.12, 83 Земельного кодексу України, ст.32 Закону України «Про власність» суб'єктами права державної власності на землю в межах їх території є міські, селищні і сільські ради.

Згідно до ст.33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до делегованих повноважень виконавчих органів міських рад віднесено здійснення контролю за дотриманням земельного та природоохоронного законодавства, використанням та охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення.

Відповідно до п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, здійснюють відповідні селищні, міські ради, а за межами населених пунктів -відповідні органи виконавчої влади.

Виконавчі органи Стахановської міської ради, на підставі ст.33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», стягують плату за землю, яка в повному обсязі надходить до місцевого бюджету. Несвоєчасне надходження таких платежів призводить до невиконання доходної частини бюджету і, внаслідок цього, - неналежного фінансування закладів освіти, охорони здоров'я та інших соціальних програм міста, чим завдається істотна шкода державним інтересам.

Статтею 121 Конституції України передбачено, що на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадян або держави в судах у випадках, визначених законом.

Відповідно до ст.20 Закону України «Про прокуратуру» прокурор або його заступник при виявленні порушень закону має право звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.

Статтею 36-1 Закону України «Про прокуратуру» визначено, що підставою представництва прокурором в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або з державою.

Підставою звернення прокурора з даною позовною заявою до суду в інтересах держави в особі Стахановської міської ради є порушення відповідачем встановленого державою порядку користування земельною ділянкою, наданою на правах оренди.

Ухвалою господарського суду Луганської області від 18.12.2008 було порушено провадження по справі та розгляд справи призначений на 12.01.2009.

Розгляд справи неодноразово відкладався та на підставі ст.77 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні 12.02.2009 була оголошена перерва до 16.02.2009.

В судовому засіданні 26.01.2009 відповідач подав відзив на позовну заяву в якому проти позову заперечив у повному обсязі, з підстав викладених у відзиві.

16.02.2009 прокурор підтримав позовні вимоги. Представник позивача також наполягав на задоволенні позову.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представника заявника та представників сторін, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі, з огляду на наступне.

Відповідно до ст.ст.33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно ст.43 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

Відповідно ст.ст.142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади безпосередньо або через органи самоврядування, в межах їх повноважень, визначених законом, шляхом прийняття рішень, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.

Відповідно до ст.2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Стаття 12 Земельного кодексу України визначає повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, до яких, зокрема, належить розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Відповідно до ст.16 Закону України «Про оренду землі» та ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації (ст.125 Земельного кодексу України).

Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону (ст.126 Земельного кодексу України).

Частиною 1 ст.206 Земельного кодексу України передбачено, що використання землі в Україні є платним, а відповідно до ч.3 ст.2 Закону України «Про плату за землю» за земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Згідно ст.21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю -це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди землі.

Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

За приписами ст.173 Господарського кодексу України один суб'єкт господарського зобов'язання повинен вчинити певну дію на користь іншого суб'єкта, а інший суб'єкт має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку, а саме: виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо.

Згідно ст.526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 Цивільного кодексу України).

Приписами ст.530 Цивільного кодексу України, зокрема, встановлено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Порушенням зобов'язання, у відповідності до ст.610 Цивільного кодексу України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання, тобто -неналежне виконання. Згідно зі ст.611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

З урахуванням вказаних вимог законів, 09.02.2006 Стахановською міською радою було прийнято рішення № 990/24 про передачу Товариству з обмеженою відповідальністю "ЛУГБАРІМПЕКС" в оренду земельної ділянки та про укладення договору оренди земельної ділянки строком на 10 років, яке є чинним на час розгляду справи.

Відповідно до цього рішення 03.05.2006 між позивачем та відповідачем був укладений договір оренди землі, який був зареєстрований 06.10.2006 за № 040640700160. Даний договір був укладений відповідачем добровільно та діє на час розгляду справи.

16.11.2006 була зареєстрована додаткова угода № 040640700194 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки під № 040640700160, яка є його невід'ємною частиною. Відповідно до додаткової угоди, на підставі п.29 договору оренди землі та п.2.5 вище зазначеного рішення, внесені зміни до п.8 договору оренди землі № 040640700160, загальна сума орендної плати на період з 01.10.2006 по 31.12.2006 складає 12604 грн. 09 коп.

14.08.2007 була зареєстрована додаткова угода № 040740700191 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки під № 040640700160 від 06.10.2006 разом з додатковою угодою № 040640700194 від 16.11.2006, яка є невід'ємною частиною договору оренди землі. Відповідно до додаткової угоди, внесені зміни до п.4 договору оренди землі № 040640700160, нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2007 рік становить 5002504 грн.; п.8 договору, загальна сума орендної плати на період з 01.07.2007 по 31.12.2007 складає 25218 грн. 10 коп.

Відповідач не виконав свої зобов'язання за договором оренди земельної ділянки, не проводив оплати за користування земельною ділянкою, у зв'язку з чим за ним утворилась заборгованість у сумі 114073 грн. 42 коп., що підтверджується матеріалами справи.

Таким чином факт неналежного виконання відповідачем умов договору підтверджується матеріалами справи.

Як було встановлено при розгляді справи, станом на день її слухання заборгованість відповідача за заявлений у позовній заяві період не змінилась та складає 114073 грн. 42 коп.

За вказаних обставин вимоги прокурора підтверджені матеріалами справи, відповідають фактичним обставинам, тому підлягають до задоволення.

Судові витрати покладаються на відповідача, згідно ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.3, 43, 33-34, 44, 49, 77, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛУГБАРІМПЕКС", м.Луганськ, вул.Єсеніна, б.29, код 33922724 на користь Стахановської міської ради, Луганська область, м.Стаханов, вул.ім.Кірова, 32, код 25963320, борг у сумі 114073 грн. 42 коп., видати наказ позивачу.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛУГБАРІМПЕКС", м.Луганськ, вул.Єсеніна, б.29, код 33922724:

- в доход Державного бюджету України на поточний рахунок 31118095700006, МФО 804013, ОКПО 24046582, одержувач -УДК у м.Луганську ГУ ДКУ у Луганській області, банк -ГУДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22090200 - державне мито в сумі 1140 грн. 73 коп., видати наказ Стахановській об'єднаній державній податковій інспекції;

- в доход Державного бюджету України на р/р 31211259700006, банк ГУДКУ в Луганській області, одержувач УДК у м.Луганську, МФО 804013, ОКПО 24046582, код бюджетної класифікації 22050000, символ звітності банку 259 - витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118 грн. 00 коп., видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання.

Дата підписання рішення : 23.02.2009.

Суддя Т.В.Косенко

Помічник судді С.А.Кулешова