Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"10" лютого 2009 р. Справа № 37/162-08
вх. № 5148/4-37
Суддя господарського суду
при секретарі судового засідання
за участю представників сторін:
позивача - Дородних С.В. за довіреністю № б/н від 14.04.2008 р. відповідача - Яровіков Р.О. за довіреністю № б/н від 23.04.2008 р.
розглянувши справу за позовом Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Харківськійобласті, м. Харків
до АТ "Концерн АВЕК та Ко", м. Харків
про стягнення 693466,46 грн.
Інспекція Державного архітектурно-будівельного контролю у Харківськійобласті (позивач) звернулася до господарського суду з позовною заявою до АТ "Концерн АВЕК та Ко" (відповідач) в якій просить суд стягнути з відповідача в доход Державного бюджету України (одержувач: УДК у Київському районі м. Харкова, код ЄДРПОУ 24134543) несплачену суму штрафу за порушення у сфері містобудування у розмірі 693466,46 грн.
В обґрунтування позову позивач вказує на те, що внаслідок виявлених порушень головним державним інспектором Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Харківській області, відповідно до ст. 3 Закону України “Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування», складені протокол про правопорушення у сфері містобудування та припис про усунення допущених порушень. Постановою про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування від 25 лютого 2008 р. № 6 Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю на території Харківській області на Акціонерне товариство “Концерн АВЕК і Ко» накладено штраф у розмірі 977529,50 грн., що, згідно довідки, наданої Акціонерним товариством “Концерн АВЕК та Ко», становить п'ятдесят відсотків вартості робіт, виконаних без дозволу на виконання будівельних робіт. Зазначена постанова в установлений законом строк Акціонерним товариством “Концерн АВЕК та Ко» не оскаржена. Платіжними дорученнями № 110 від 13 березня 2008 р., № 447 від 18 березня 2008 р., № 128 від 19 березня 2008 р., № 6291 від 28 травня 2008 р., № 6567 від 18 червня 2008 р., № 6734 від 20 червня 2008 р., № 6751 від 20 червня 2008 р. Акціонерним товариством “Концерн АВЕК та Ко» до Державного бюджету перераховано 284063,04 грн. Таким чином, станом на 07 липня 2008 р. сума не сплаченого Акціонерним товариством “Концерн АВЕК та Ко» штрафу становить 693466,46 грн.
Відповідач надав відзив в якому вказує на те, що позивачем допущена неточність щодо посилання на об'єкт, згідно якого ним було накладено штраф на відповідача за правопорушення у сфері містобудування, позивачем надано до справи не повний пакет документів, на які він посилається у своєму позові, а саме до справи не надано протокол про порушення у сфері містобудування та припис про усунення допущених порушень, представник позивача не має належних повноважень щодо права представляти інтереси Інспекції ДАБК у Харківській області у суді.
Представник позивача у судовому засіданні призначеному на 10.02.2009 р. підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні призначеному на 10.02.2009 р. проти позову заперечував з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.
Беручи до уваги, що відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України обов'язок доказування і подання доказів покладено на сторони, суд згідно за статтею 75 Господарського процесуального кодексу України розглядає справу за наявними матеріалами.
Суд, дослідивши матеріали справи та вислухавши представників сторін, встановив наступне.
25 лютого 2008 р. заступником начальника інспекції Держархбудконтролю у Харківській області за участю головного інженера Акціонерного товариства “Концерн АВЕК та Ко» на підставі протоколу про порушення від 25.02.2008 р. та листа Акціонерного товариства “Концерн АВЕК і Ко» № б/н від 18.02.2008 р. було розглянуто справу про порушення у сфері містобудування Акціонерним товариством “Концерн АВЕК та Ко» щодо порушення останнім вимог ст. 25 Закону України “Про основи містобудування», ст.ст. 24, 29 “Про планування та забудову територій», п.7.2. Правил забудови м. Харкова при будівництві 1-ої черги 2-го пускового комплексу Торгово-виставочного комплексу на додатковій земельній ділянці по вул. Ак. Павлова в Київському районі м. Харкова, про що була винесена постанова про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування № 6.
Згідно постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування № 6 від 25 лютого 2008 р. на Акціонерне товариство “Концерн АВЕК та Ко» було накладено штраф у сумі 977529,50 грн., який підлягав сплаті у п'ятнадцятиденний термін з дня накладання та зарахуванню у 100 % розмірі до Державного бюджету. Дана постанова була одержана головним інженером Акціонерного товариства “Концерн АВЕК та Ко».
Господарським судом встановлено, що в матеріалах справи не міститься доказів оскарження постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування № 6 від 25 лютого 2008 р. у зв'язку з чим господарський суд вважає, що дана постанова є дійсною, а відповідачем було фактично визнано факт порушення ним вимог законодавства в сфері містобудування при будівництві 1-ої черги 2-го пускового комплексу Торгово-виставочного комплексу на додатковій земельній ділянці по вул. Ак. Павлова в Київському районі м. Харкова.
Крім того, господарським судом встановлено, що в матеріалах справи міститься бухгалтерська довідка відповідача від 18.02.2008 р. згідно якої відповідач вказував на те, що фактичні затрати по будівництву блоків із павільйонів по титульному об'єкту "Додаткова земельна ділянка 1-ої черги 2-го пускового комплексу Торгово-виставочного комплексу по вул. Ак. Павлова" на 01.02.2008 р. складають 1955059,00 грн. (без ПДВ).
Також, в матеріалах справи міститься гарантійний лист відповідача від 12.05.2008 р. № б/н в якому відповідач вказував на те, що на підставі постанов № 6, № 9, № 10 від 25.02.2008 р. про накладення штрафу за порушення у сфері містобудування на загальну суму 1921890,95 була здійснена оплата на загальну суму 192189,12 грн. Залишок суми штрафу по постановам № 6, № 9, № 10 від 25.02.2008 р. на загальну суму 1729701,83 грн. відповідач зобов'язувався сплатити в повному обсязі.
Посилання відповідача на те, що позивачем допущена неточність щодо посилання на об'єкт, згідно якого ним було накладено штраф на відповідача за правопорушення у сфері містобудування господарським судом не можуть бути прийняти до уваги, оскільки постановою про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування № 6 від 25 лютого 2008 р. на Акціонерне товариство “Концерн АВЕК та Ко» було накладено штраф за порушення законодавства у сфері містобудування при будівництві 1-ої черги 2-го пускового комплексу Торгово-виставочного комплексу на додатковій земельній ділянці по вул. Ак. Павлова, а згідно бухгалтерської довідки від 18.02.2008 р. відповідач вказував на те, що фактичні затрати по будівництву блоків із павільйонів по титульному об'єкту "Додаткова земельна ділянка 1-ої черги 2-го пускового комплексу Торгово-виставочного комплексу по вул. Ак. Павлова" на 01.02.2008 р. складають 1955059,00 грн. (без ПДВ), у зв'язку з чим господарський суд вважає, що позивачем не була допущена неточність щодо посилання на об'єкт, згідно якого ним було накладено штраф на відповідача за правопорушення у сфері містобудування.
Щодо посилань відповідача на те, що позивачем не надано до справи повного пакету документів, на які він посилається у своєму позові, та те, що представник позивача не має належних повноважень щодо права представляти інтереси Інспекції ДАБК у Харківській області у суді, господарський суд вважає, що ці посилання відповідача не можуть бути прийняти судом до уваги, оскільки відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна самостійно надавати докази та доводи ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, а ч.3 ст. 28 ГПК України передбачено, що представниками юридичних осіб можуть бути також інші особи, повноваження яких підтверджуються довіреністю від імені підприємства, організації, яка видається за підписом керівника або іншої уповноваженої ним особи та посвідчується печаткою підприємства, організації.
Також, господарським судом встановлено, що відповідачем не спростовано посилання позивача на те, що платіжними дорученнями № 110 від 13 березня 2008 р., № 447 від 18 березня 2008 р., № 128 від 19 березня 2008 р., № 6291 від 28 травня 2008 р., № 6567 від 18 червня 2008 р., № 6734 від 20 червня 2008 р., № 6751 від 20 червня 2008 р. Акціонерним товариством “Концерн АВЕК та Ко» до Державного бюджету перераховано 284063,04 грн.
За таких обставин господарський суд приходить до висновку, що сума не сплаченого Акціонерним товариством “Концерн АВЕК та Ко» штрафу становить 693466,46 грн
Згідно ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Згідно Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2006 р. № 1434; Положення про Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Харківській області, затвердженого наказом начальника Державної архітектурно-будівельної інспекції від 06.12.2007 р.; відповідно до ст. 31 Закону України “Про планування та забудову територій»; ст. 10 Закону України “Про архітектурну діяльність»; п. 2 Положення про державний архітектурно-будівельний контроль, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 1993 р. N 225, на Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Харківській області покладені функції по здійсненню державного архітектурно-будівельного контролю на території Харківській області.
Частиною 1 ст. 29 Закону України “Про планування та забудову територій" передбачено, що дозвіл на виконання будівельних робіт - це документ, що засвідчує право забудовника та підрядника на виконання будівельних робіт, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд, видачу ордерів на проведення земляних робіт.
Відповідно до ч. 12 ст. 29 Закону України “Про планування та забудову територій" здійснення будівельних робіт на об'єктах містобудування без дозволу на виконання будівельних робіт або його перереєстрації, а також здійснення не зазначених у дозволі будівельних робіт вважається самовільним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно з законодавством.
Частиною 1 ст. 238 Господарського кодексу України встановлено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Стаття 241 Господарського кодексу України встановлює, що адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності. Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування" підприємства, їх об'єднання, установи та організації незалежно від форм власності, які здійснюють проектування, роботи по будівництву, реконструкції, реставрації та капітальному ремонту (далі - будівельні роботи), виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, а так само які є замовниками у будівництві або поєднують функції замовника і підрядчика, за проведення будівельних робіт без дозволу на їх виконання несуть відповідальність у вигляді штрафу у розмірі п'ятдесяти відсотків вартості цих робіт.
Відповідно до ч. 7 ст. З Закону України “Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування», штраф підлягає сплаті підприємством у п'ятнадцятиденний термін з дня його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується у судовому порядку.
Пунктом 11 Положення про порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 квітня 1995 р. N 244, передбачено, що у разі несплати штрафу в зазначений термін він стягується інспекцією за рішенням суду (господарського суду).
Відповідно до п. 5 Положення про інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Харківській області, інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Харківській області відповідно до покладених на неї завдань має право здійснювати захист у суді своїх прав та законних інтересів, звертатися до суду у разі виявлення правопорушень у сфері будівництва, містобудування та архітектури.
Враховуючи вищевикладене та враховуючи те, що відповідачем не спростовано посилання позивача на те, що Акціонерним товариством “Концерн АВЕК та Ко» до державного бюджету було перераховано частково суму штрафу у розмірі 284063,04 грн., та те, що відповідачем не надано до суду доказів сплати штрафу в частині 693466,46 грн., господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та вони підтверджуються доданими до матеріалів справи доказами.
З огляду на вищевикладене господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі.
Частиною 3 ст. 49 ГПК України передбачено, що державне мито, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати державного мита.
Згідно ч. 5 ст. 49 ГПК України суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача адвоката, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються при задоволенні позову - на відповідача.
За таких обставин господарський суд вважає за необхідне стягнути з відповідача до Державного бюджету України державне мито у розмірі, передбаченому статтею 3 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито», що становить 6934,66 грн. та згідно зі статтею 44 Господарського процесуального кодексу України, Постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2005 р. № 1258 судові витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 118,00 грн.
На підставі вищевикладеного та керуючись Положенням про Державну архітектурно-будівельну інспекцію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2006 р. № 1434; Положенням про Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Харківській області, затвердженого начальником Державної архітектурно-будівельної інспекції від 06.12.2007 р.; п. 2 Положення про державний архітектурно-будівельний контроль, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 1993 р. N 225; п. 11 Положення про порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 квітня 1995 р. № 244; ст.ст. 29, 31 Закону України “Про планування та забудову територій», ст.ст. 1, 3 Закону України “Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування», ст. 10 Закону України “Про архітектурну діяльність», ст.ст. 238, 241 Господарського кодексу України, ст.ст. 1, 4, 12, 32, 33, 43, 44-49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Акціонерного товариства "Концерн АВЕК та Ко" (61002, м. Харків, вул. Сумська, 70, код ЄДРПОУ 22649344, р/р 26006102611001 в ЗАТ «Альфа-банк» м. Харкова, МФО 300346) в доход Державного бюджету України (одержувач: УДК у Київському районі м. Харкова, код ЄДРПОУ 24134573) несплачену суму штрафу за порушення у сфері містобудування у розмірі 693466,46 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з Акціонерного товариства "Концерн АВЕК та Ко" (61002, м. Харків, вул. Сумська, 70, код ЄДРПОУ 22649344, р/р 26006102611001 в ЗАТ «Альфа-банк» м. Харкова, МФО 300346) на користь Державного бюджету України (одержувач коштів - Управління Державного Казначейства у м. Харкові, код ЄДРПОУ 24134490, рахунок 31110095700002, банк одержувача - Головне Управління Державного Казначейства у Харківський області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095) - 6934,66 грн. державного мита.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з Акціонерного товариства "Концерн АВЕК та Ко" (61002, м. Харків, вул. Сумська, 70, код ЄДРПОУ 22649344, р/р 26006102611001 в ЗАТ «Альфа-банк» м. Харкова, МФО 300346) на користь Державного бюджету України (одержувач коштів - Управління Державного Казначейства у м. Харкові, код ЄДРПОУ 24134490, рахунок 31213259700002, банк одержувача - Головне Управління Державного Казначейства України у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22050000, символ звітності банку 259) - 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення підписаний 16.02.2009 року.
Суддя