Постанова від 15.04.2013 по справі 642/2125/13-а

15.04.2013

Справа № 642/2125/13-а

Провадження № 2-а/642/37/13

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(в порядку скороченого провадження)

15 квітня 2013 року м. Харків

Суддя Ленінського районного суду м. Харкова Лазарєв А.В. розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова про визнання незаконними дій суб'єкта владних повноважень щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов»язання вчинити певні дії, -

В С ТА Н О В И В:

14.03.2013 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Харкова, в якому просила визнати дії відповідача неправомірними та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова № 15 від 25.01.2013 р. про відмову в перерахунку їй розміру призначеної пенсії державного службовця, починаючи з 1 січня 2012 р.. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова здійснити їй, ОСОБА_1, перерахунок розміру призначеної їй пенсії, згідно довідок апеляційного суду Харківської області №№02-59/22, 02-59/23, 02-59/24, 02-59/25, 02-59/26, 02-59/27 від 17 січня 2013 року, починаючи з 1 січня 2012 р. та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.

У адміністративному позові ОСОБА_1 зазначено, що вона перебуває на обліку у УПФУ в Ленінському районі м. Харкова та отримує пенсію державного службовця, призначену відповідно до ст.. 37 Закону України «Про державну службу» довічно з 29 березня 2011 р. на підставі судового рішення - постанови Ленінського районного суду м. Харкова від 27 травня 2011 р., та продовжує працювати суддею апеляційного суду Харківської області безстроково.

17 січня 2013 р. вона звернулася до пенсійного фонду з заявою про перерахунок їй пенсії, оскільки з 1 січня 2012 р. відповідно до ст.. 129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів відбулося підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям суддям, що підтверджується доданими довідками з місця роботи.

Проте згідно витягу з протоколу №15 від 25 січня 2013 р. відповідач незаконно відмовив їй в проведенні відповідного перерахунку, вказавши, що постанови про підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям з 2008 р. не приймалися.

Гарантії незалежності суддів, збільшення розміру їх матеріального забезпечення, порядок перерахування розміру пенсії працюючим суддям врегульовано ст.. ст.. 47, 129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», ст.. 37-1 Закону України «Про державну службу».

Підвищення їй посадового окладу і право працювати до досягнення 65 років та отримувати пенсійне забезпечення дають підстави для перерахунку призначеної пенсії на підставі вимог ст.. 37-1 Закону України «Про державну службу» та ч.4 ст. 47 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

Від управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова надійшли заперечення, в яких зазначено, що ч. 2 ст. 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачає, що суддя у відставці, який не досяг віку, встановленого частиною першою цієї статті, одержує щомісячне довічне грошове утримання. При досягнення суддею віку, встановленого частиною першою цієї статті за ним зберігається право на одержання щомісячного довічного грошового утримання або, за його вибором, призначається пенсія на умовах, передбачених ст.. 37 Закону України «Про державну службу».

У відповідності до ч.3 ст.138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», який набрав чинності з 03.08.2010 року, щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, який працює на відповідній посаді.

Порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців визначені ст..37-1 Закону України «Про державну службу»: « у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок призначених пенсій».

Згідно ч.4 ст. 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у разі зміни розміру грошового утримання суддів Конституційного Суду України відповідно здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.

Порядком подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.01.2008 року №3-1 та зареєстрованого в міністерстві юстиції України 12.03.2008 р. за №200/14891, передбачається тільки призначення щомісячного грошового утримання, а перерахунок щомісячного довічного грошового утримання на законодавчому рівні передбачається тільки суддям Конституційного Суду України.

Просить відмовити позивачу ОСОБА_1 у задоволенні позову у повному обсязі.

Відповідно до ст. 183-2 КАС України оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб»єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат проводиться у скороченому провадженні.

Згідно ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення. У разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами КАС України.

Виходячи з наведених вище повідомлених позивачем і відповідачем обставин вважаю можливим судовий розгляд здійснювати в порядку скороченого провадження на підставі ч. 4 ст. 183-2 КАС України.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення.

Вимогами ч.2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Вивчивши матеріали справи, вважаю вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Позивач перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова та отримує пенсію за віком згідно Закону України "Про Державну службу" з 29.03.2011 року довічно.

Після призначення пенсії позивач продовжує працювати суддею апеляційного суду Харківської області безстроково.

Пенсія, як державному службовцю ОСОБА_1 сплачується на підставі постанови Ленінського районного суду м. Харкова від 27.05.2011 року. Постанова набула чинності.

17 січня 2013 року позивач звернулась до відповідача з вимогою про проведення їй перерахунку призначеної пенсії за вимогами ч. І ст.37-1 Закону України "Про Державну службу".

Управлінням Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Харкова витягом з протоколу № 15 від 25.01.2013 року було відмовлено ОСОБА_1 в проведенні відповідного перерахунку, з підстав того, що постанови про підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям з 2008 року не приймалися / а. с. 3/.

У відповідності до вимог діючого Закону України "Про судоустрій і статус суддів", суддям, які призначені на посаду довічно та продовжують працювати при наявності відповідного віку і стажу роботи, виплачується пенсія на умовах, передбачених статтею 37 Закону України "Про державну службу".

Згідно з положеннями ч.2 ст. 37 Закону України "Про державну службу", на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців.

Таким чином, зазначена норма не ставить право на одержання пенсії державного службовця у залежність від виходу його на пенсію. Підставами для її одержання є лише досягнення пенсійного віку та наявність відповідного страхового стажу.

Відповідно довідки Апеляційного суду Харківської області ОСОБА_1 працює суддею цього суду з 25 вересня 2000 р. і після призначення пенсії продовжує працювати суддею / а. с. 4/, що не заборонено Законом.

На момент звернення позивача ОСОБА_1 із заявою про перерахунок пенсії згідно

ч. І ст.37-1 Закону України "Про Державну службу" у відповідача були в наявності всі необхідні правові підстави та повноваження на задоволення заяви про здійснення перерахунку пенсії.

Відповідно до вимог ст.37-1 Закону України "Про Державну службу" зі змінами та доповненнями до нього та пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року встановлено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 року "Про внесення змін до Закону України "Про Державну службу", заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про Державну службу", визначається пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (нараховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Таким чином, ст.37-1 Закону України "Про Державну службу" та п.4 Постанови Кабінету Міністрів України №865, визначають порядок і умови перерахунку пенсій державним службовцям у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, але не суддям, бо відповідно до вимог ч 4 ст.47 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", незалежність суддів забезпечується окремим порядком фінансування організаційного забезпечення діяльності судів, установленим законом, належним матеріальним і соціальним забезпеченням суддів.

Порядок перерахування розміру пенсії працюючим суддям врегульовано Законом України «Про судоустрій і статус судців», ст.37-1 Закону України "Про Державну службу" та вимогами ст.ст. 47, 129 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".

Гарантії незалежності суддів закріплені, зокрема, у ч. 4 ст.47 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", згідно з вимогами якого, незалежність суддів забезпечується окремим порядком фінансування організаційного забезпечення діяльності судів, установленим законом, належним матеріальним і соціальним забезпеченням судді.

Положеннями ст.. 129 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" визначено вид, оклад, розмір суддівської винагороди, яка складається з грошового утримання, що включає в себе посадовий оклад та доплати за вислугу років, перебування на адміністративній посаді в суді, науковий ступінь та доплати за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці.

Внаслідок прийняття Закону України "Про судоустрій і статус суддів", збільшено розмір матеріального забезпечення працюючим суддям.

Згідно довідок про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію, виданих позивачу апеляційним судом Харківської області від 17.01.2013 року, заробітна плата позивача для перерахунку пенсії становить.

За довідкою №02-59/22 становить з 01.01.2012 р.: посадовий оклад - 9442,00 грн., надбавка за вислугу років - 5665,20 грн., всього для обчислення пенсії - 15107,20 грн. / а. с. 5/ .

За довідкою №02-59/23 становить з 01.04.2012 року: посадовий оклад - 9627,00 грн., надбавка за вислугу років 5776,20 грн., всього для обчислення пенсії - 15403,20 грн. / а. с. 6/.

За довідкою №02-59/24 становить з 01.07.2012 року: посадовий оклад - 9698,00 грн., надбавка за вислугу років 5818,80 грн., всього для обчислення пенсії - 15516,80 грн. / а. с. 7/.

За довідкою №02-59/25 становить з 01.10.2012 року: посадовий оклад - 9838,00 грн., надбавка за вислугу років - 5902,80 грн., всього для обчислення пенсії - 15740,80 грн./ а. с. 8/.

За довідкою №02-59/26 становить з 01.12.2012 року: посадовий оклад - 9979,00 грн., надбавка за вислугу років - 5987,40 грн., всього для обчислення пенсії - 15966,40 грн. / а. с. 9/.

За довідкою №02-59/27 становить з 01.01.2013 року: посадовий оклад - 12617,00 грн., надбавка за вислугу років - 7570, 20 грн., всього для обчислення пенсії - 20187,20 грн./ а. с. 10/.

Таким чином, суд приходить до висновку, що підвищення посадового окладу працюючим суддям і ті обставини, що до досягнення 65 річного віку вони мають право працювати та отримувати пенсійне забезпечення, дають підстави для здійснення позивачу перерахунку розміру призначеної пенсії на підставі вимог ст.37-1 Закону України "Про державну службу" та ч 4 ст.47 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".

Згідно з положеннями ст.8 Конституції України, вона має найвищу юридичну силу.

Закони, інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України та повинні відповідати Конституції. Положення Конституції є нормами прямої дії.

Відповідно до вимог ч. 2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, які передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Вимогами ст.22 Конституції України, передбачено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ч.1 ст. 256 КАС України постанови суду про присудження виплати пенсій з Державного бюджету України у межах суми стягнення за один місяць виконуються негайно.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст.8, 22, 19 Конституції України, ст.ст.47,129 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", ст.37-1 Закону України "Про державну службу", та керуючись ст.ст.183-2, 256 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова та скасувати рішення Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова №15 від 25. 01.2013 року про відмову в перерахунку ОСОБА_1 розміру призначеної пенсії державного службовця, починаючи з 1 січня 2012 р..

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова здійснити ОСОБА_1 перерахунок розміру призначеної пенсії згідно довідок апеляційного суду Харківської області №№02-59/22, 02-59/23, 02-59/24, 02-59/25, 02- 59/26, 02-59/27 від 17 січня 2013 р., починаючи з 1 січня 2012 р. та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.

Постанова в частині перерахунку пенсії ОСОБА_1 та проведення відповідних виплат з урахуванням раніше виплачених сум у межах стягнення платежу за один місяць підлягає негайному виконанню.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку є остаточною.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до апеляційного адміністративного суду Харківської області через Ленінський районний суд міста Харкова .

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набуває чинності після спливу вказаного строку на її оскарження.

У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і скарженню не підлягає.

Суддя А.В.Лазарєв