Постанова від 22.04.2013 по справі 623/889/13-а

Номер справи 623/889/13-а

Номер провадження 2-а/623/49/2013

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2013 року м. Ізюм

Ізюмський міськрайонний суд Харківської області

в складі: головуючого-судді Бутенка В.М.

з участю секретаря Костенко В.В.

розглянувши адміністративну справу в місті Ізюм за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області про визнання неправомірними дій щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсій за вислугу років та зобов"язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Ізюмського міськрайонного суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в Ізюмському районі, в якому просить визнати дії відповідача щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років неправомірними та зобов"язати його провести перерахунок пенсії з 01.07.2012 року на підставі довідки прокуратури Харківської області від 21.11.2012 року №18-1038 відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції від 23.12.2010 року, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, та здійснити відповідні виплати.

В обгрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те, що з липня 1993 року працював в органах прокуратури Харківської області. В грудні 2009 року звільнений за вислугою років, в зв"язку з виходом на пенсію з посади помічника прокурора Близнюківського району Харківської області. На день виходу на пенсію мав 16 років стажу роботи на прокурорсько-слідчих посадах, а всього службового стажу, що зараховується для призначення пенсії 20 років.

З грудня 2009 року Управлінням пенсійного фонду України в Ізюмському районі призначена пенсія за вислугу років згідно ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції від 12.07.2001 року №2663-111 в розмірі 90% від середнього заробітку посади помічника прокурора Близнюківського району Харківської області, відповідно довідки прокуратури Харківської області, із того часу отримував пенсію з врахуванням відповідних підвищень, що надавались постановами уряду. Це положення Закону України "Про прокуратуру" збереглося і в редакції від 23.12.2010 року в ст.50-1.

В зв"язку з постановою КМУ №505 від 31.05.2012 року "Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури" якою передбачено підвищення оплати праці прокурорів, він звернувся до Управління пенсійного фонду України в Ізюмському районі з відповідною заявою від 21.11.2012 року, щодо перерахунку розміру пенсії і надав відповідну довідку прокуратури Харківської області про заробіток, з якого належить перерахувати пенсію.

З листа Управління пенсійного фонду України в Ізюмському районі від 04.03.2013 р. за № 42\г-14 йому стало відомо, що перерахунок його пенсії з 01.07.2012 р. здійснено в розмірі 80% від суми основного місячного заробітку згідно довідки прокуратури Харківської області від 21.11.2012 року №18-1038 на підставі Закону України "Про прокуратуру" в редакції на час набрання чиннності постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505, та урахуванням п.2 р.11 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення інформування пенсійної системи.

Тобто відповідач здійснив перерахунок його пенсії у розмірах нижчих на 10 % чим була йому призначена пенсія. Вважає, що своїми діями відповідач грубо порушив надані йому Конституцією України права.

Відповідно до ч.17 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв"язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця,що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії,різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов"язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію,згідно якої Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру").

Тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України-не допускається.Крім того, відповідно до ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян,встановлене законами України (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру") є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню, а том у згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади зобов"язані діяти на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законом.

Таким чином, до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми Закону, які обмежень максимального розміру пенсії призначеної відповідно до Закону України "Про прокуратуру" не встановлюють.

Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконнимии актами при розрахунку пенсії застосуванню підлягає розмір,встановлений згідно з ч.1 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", відповідно до якого розмір його пенсії повинен становити 90% від суми місячного заробітку.

Позивач надав заяву про розгляд справи без його участі. ( а.с. 16)

Від відповідача до суду надійшли письмові заперечення на позовну заяву, згідно яких відповідач просив відмовити в задоволенні позову, просить розглянути справу у його відсутність. ( а.с. 17)

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку.

Ухвалою суду від 06 березня 2013 року адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області про визнання неправомірними дій щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років та забов»язання вчинити певні дії за період з 01.07.2012 року по 04.09.2012 року - залишено без розгляду.(а.с. 12-14).

Позивач з грудня 2009 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області, як отримувач пенсії, призначеної на підставі ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру”, в розмірі 90% середнього заробітку посади помічника прокурора Близнюківського району Харківської області.

Згідно ч.1 ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру”, в редакції від 23 грудня 2010 року, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

З урахуванням ч.2 ст.50-1 Закону України “Про прокуратуру”, розмір виплат (крім по садових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

У відповідності до ч.3 ст.50-1 Закону “Про прокуратуру”, середньомісячна сума зазначених виплат за 24 та 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.

Коригування зазначених виплат проводиться шляхом застосування коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин. Посадовий оклад, надбавки за класний чин та вислугу років при призначенні пенсії враховуються в розмірах, встановлених на день звільнення з роботи, що дає право на даний вид пенсії.

Як вбачається з положень згаданої статті Закону, застосування коригування виплат перед виходом на пенсію з урахуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин дійсно повинно проводитися, але при призначенні пенсії, а не під час її перерахунку, як визначають відповідні положення ст.50-1 Закону України “Про прокуратуру”.

Відповідно до ч. 13 статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру”обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Таким чином, перерахунок пенсії проводиться на підставі документів пенсійної справи та документів, додатково поданих пенсіонерами, в даному випадку довідкою прокуратури Харківської області від 21.11.2012 року №18-1038 .

Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру”призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Посилання відповідача про те, що підстави для перерахунку пенсії працівнику прокуратури можуть бути зумовлені лише внесенням змін до постанови Кабінету Міністрів України “Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів”- необґрунтовані.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України “Про прокуратуру”).

Тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України - не допускається.

Крім того, відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України “Про прокуратуру”) є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Таким чином, до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми Закону, які обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про прокуратуру”не встановлюють.

Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами при розрахунку пенсії позивача застосуванню підлягає розмір, встановлений згідно з ч. 1 ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру”, відповідно до якого розмір пенсії позивача повинен становити 90% від суми місячного заробітку.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що відповідач неправомірно провів позивачу перерахунок пенсії в розмірі 80% від суми місячного заробітку.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення “Про Пенсійний фонд України”і здійснює свої повноваження на підставі п. 15 зазначеного положення через створені в установленому порядку його територіальні управління.

Відповідно до Законну України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.

Територіальним управлінням Пенсійного фонду України за місцем проживання позивача - є Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі, яке повинно було перерахувати позивачу пенсію згідно довідки прокуратури Харківської області від 21.11.2012 року №18-1038, відповідно до ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру”, в редакції від 23 грудня 2010 року, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, та здійснити виплату позивачу відповідні виплати зазначених коштів.

Враховуючи викладене вище, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про задоволення позову.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 22 Конституції України, ст. ст. 1-4, 6-9, 18, 41 ч. 2, 71, 72, 94, 99, 158-163, 1832 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 501 Закону України “Про прокуратуру”, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області про визнання неправомірними дій щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років та зобов'язання вчинити певні дії -задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії позивача за вислугу років.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Харківської області від 21.11.2012 року №18-1038, відповідно до ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру”, в редакції від 23 грудня 2010 року, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, та здійснити відповідні виплати з 05.09.2012 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ізюмський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови .

Суддя: В.М.Бутенко