Постанова від 22.04.2013 по справі 235/1828/13-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2013 року Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

в складі: головуючого судді Величко О.В.

при секретарі - Соболь О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Красноармійську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про визнання дій протиправними та зобов»язання провести перерахунок пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську і Красноармійському районі Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов»язання здійснити розрахунок та виплату пенсії. В обгрунтування своїх позовних вимог вказала, що вона перебуває на обліку як працюючий пенсіонер у відповідача і отримує пенсію. З 01.02.2009 року хй було проведено перерахунок пенсії за її заявою від 12.02.2009 року. При проведенні перерахунку був застосований показник середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік у розмірі 1197,91 грн. Позивачка вважає, що перерахунок пенсії проведено неправомірно, з порушенням вимог діючого законодавства. У зв»язку з наведеним просила суд визнати протиправними дії відповідача по перерахунку пенсії в 2009 році із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україіні, з якої сплачені страхові внески і яка враховується для розрахунку пенсії за 2007 рік, зобов»язати відповідача провести з 01.02.2009 року перерахунок пенсії із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2008 рік, та виплатити недоотримані суми пенсії з 01.02.2009 року.

Ухвалою Красноармійського міськрайонного суду від 22.07.2011 року адміністративний позов ОСОБА_1 до УПФУ залишено без розгляду.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 20.03.2013 року скасовано частково ухвалу Красноармійського міськрайонного суду від 22.07.2011 року в частині зобов»язання відповідача провести перерахунок пенсії з 17.12.2010 року. Справу за позовом ОСОБА_1 до УПФУ про перерахунок пенсії направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду в частині зобов»язання відповідача провести перерахунок пенсії з 17.12.2010 року.

Позивач в судове засідання не з»явився, просив справу слухати без його участі.

Представник відповідача в судове засідання не з"явився, просили справу слухати у їх відсутність , надали суду заперечення, в яких позовні вимоги не визнали , вказали, що перерахунок позивачу був зроблений по стажу відповідно до заяви та норм ст. 42 Закону України № 1058 « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування». Просили відмовити в задоволенні позовних вимог.

З»ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд вважає, що позовні вимоги позивачки не підлягають задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивачка, як працюючий пенсіонер, звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 12.02.2009 року відповідно до ст. 42 Закону України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» ( а.с. 20).

Судом встановлено, що відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачу відповідно до п. 3 п. 11 Постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 із застосуванням показника, з якого сплачені страхові внески і який відповідно до Закону використовується для перерахунку пенсії за 2007 рік ( 1197,91 грн.) .

Розпорядження про перерахунок та рішення про відмову в перерахунку пенсії позивач не оскаржив.

Суд зазначає, що правові наслідки для позивача створює розпорядження та рішення, а не дії, внаслідок чого має місце неправильно визначений предмет спору. Розпорядження та рішення у межах спірних відносин є способом реалізації відповідачем владних управлінських функцій, як суб"єктом владних повноважень.

Перерахунок пенсій у зв"язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється статтею 42 Закону України " Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" № 1058, частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення ( попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати ( доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати ( доходу), який враховувався під час призначення пенсії. У разі якщо застрахована особа після призначення ( перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення ( попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення ( попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено ( попередньо перераховано) пенсію. Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення ( попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено ( попередньо перераховано) пенсію.

Отже, частина 4 статті 42 Закону України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» визначає, що у разу якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати ( доходу), з якої була обчислена пенсія або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Вищезазначені положення Закону визначають перерахунок вже призначеної пенсії з посиланням на частину 1 статті 40 Закону № 1058.

Частина 1 статті 40 Закону України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» передбачає, обчислення пенсії з урахуванням страхового стажу та не передбачає перерахунок призначеної пенсії із застосуванням заробітної плати працівників за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Тобто, правила частини першої статті 40 при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата ( дохід). Згідно цієї норми для обчислення пенсії враховується заробітна плата ( дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року.

Крім того, у другому абзаці частини 2 статті 40 Закону № 1058 вказано, що у разі відсутності на момент призначення пенсії даних про середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за попередній рік для визначення заробітної плати ( доходу) враховується наявна середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць попереднього року з наступним перерахунком заробітної плати ( доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

Тобто частина 2 статті 40 Закону 1058 регламентує порядок розрахунку пенсії тільки під час її призначення у перший раз та її ( частину 2 статті 40 Закону № 1058) неможливо застосувати при перерахунку пенсії працюючому пенсіонеру.

Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України " Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-12 ( надалі Закон 1788 та Закон України " Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" № 1058 від 9 липня 2003 року.

З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності закріпленого в статті 9 КАС України, суд вважає, що правові підстави для перерахунку пенсії позивача з 17.12.2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, так і середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2009 рік відсутні. Останній із наведених показників застосовується виключно для призначення пенсії, застосування його для перерахунку є безпідставним.

Крім того, суд звертає увагу, що неможливо застосувати положення п.п. 3 п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530, яка набрала чинності 22.05.2008 року, оскільки виходячи з пріоритетності норм необхідно застосувати Закон № 1058, в якому в силу прийняття Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 виключено з ч. 4 ст. 42 застосування при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати працівників за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність жодних підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст..ст.11,17-20, 69-72, 86, 94, 158-163,167,185,186,254 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про визнання дій протиправними та зобов"язання перерахувати пенсію з 17.12.2010 року - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Красноармійський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі протягом десяти днів з дня її проголошення апеляційної скарги на постанову суду, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб"єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч. 4 ст. 167 КАС України було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п"ятиденного строку з моменту отримання суб"єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя: