Справа: № 2а-16247/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Кармазін О.А. Суддя-доповідач: Саприкіна І.В.
Іменем України
27 березня 2013 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Саприкіної І.В.,
суддів: Безименної Н.В., Кучми А.Ю.,
при секретарі: Погорілій К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 17.01.2013 року по справі за їх позовом до Красноградської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» звернулися до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Красноградської МДПІ Харківської області ДПС про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень від 03.08.2012 року: № 0000781500, відповідно до якого, за затримку на 15 днів плати грошового зобов'язання з рентної плати за газовий конденсат у розмірі 2 797 723,80 грн., нараховано штраф у розмірі 10% (279 772,38 грн.), № 0000771500, відповідно до якого, за затримку на 27 днів сплати грошового зобов'язання з рентної плати за природний газ у розмірі 32 630 614,93 грн., позивачу нараховано штраф у розмірі 10% (3 263 061,49 грн.).
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 17.01.2013 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» подали апеляційну скаргу, в якій просять скасувати незаконну, на їх думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову про задоволення позову в повному обсязі. При цьому апелянт посилається на незаконність, необґрунтованість та необ'єктивність оскаржуваного рішення, неповне з'ясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування оскаржуваної постанови.
Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, що з'явилися в судове засідання, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів знаходить, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Суд першої інстанції прийшов до висновку про законність спірних рішень податкової інспекції, а тому відмовив в їх скасуванні. Апеляційна інстанція повністю підтримує таку правову позицію, з огляду на наступне.
Оскаржувані позивачем податкові повідомлення-рішення прийняті податковим органом на підставі висновків акту перевірки від 20.07.2012 р. № 96/40-058/30019775.
Зокрема, перевіркою було встановлено, що платником порушено терміни сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання по рентній платі за видобуті природний газ і газовий конденсат за жовтень 2011 р., по терміну сплати 01.12.2011 р. та за листопад 2011 р., по терміну сплати 31.12.2011 р., а саме: по рентній платі за природний газ в сумі 32 630 614 грн., сума штрафної санкції 3 263 614,49 грн.; по рентній платі за газовий конденсат у сумі 2797723,80 грн., сума штрафної санкції 279 772,38 грн.
Матеріали справи містять надані позивачем платіжні доручення, якими суми збору, самостійно узгоджені у вищезазначених розрахунках, було сплачено.
В свою чергу, згідно з податковими розрахунками № 9011195267, № 9011195277, № 9011223984 від 17.11.2011 р. з рентної плати за газовий конденсат за жовтень 2011 р. позивач самостійно визначив податкове зобов'язання в сумі 2 805 930,78 грн. (780903,91+2023706,11+1320,76), яке у розмірі 2 797 723,80 грн. (з урахуванням часткового зменшення суми зобов'язань згідно з даними облікової картки) було сплачено/зменшено за рахунок платежу, сплаченого платіжним дорученням № 16 від 13.12.2011 р., який проведено банком 15.12.2011 р., на суму 2 822 374,30 грн..
Окрім того, згідно з податковими розрахунками №№ 9011195267, 9011195277, 9011223984 з рентної плати за природний газ за жовтень 2011 року позивачем визначено податкове зобов'язання в сумі 32 480 444, 81 грн. (12739797,68+19726065,54+14581,59). Станом на кінець листопада 2011 р. та на початок грудня 2011 року несплачена сума податкових зобов'язань згідно облікової картки складала 32469619,71 грн.
Зазначені зобов'язання (розрахунок № 9011195267) згідно облікової картки були сплачені/зараховані з урахуванням положень п. 87.9 ПК України: 21.12.2011 р. у сумі 8345007,09 грн. (платежі 4 122 628,10 грн. + 4 222 378,99 грн.) та 22.12.2011 р. у сумі 6646,19 грн., а всього за цей період 8 351 653,60 грн..
27 грудня 2011 року позивачем подано уточнюючі розрахунки з рентної плати за природний газ за жовтень 2011 року щодо зменшення раніше визначених зобов'язань № 9012964673 (-11131661,02 грн.) та № 9012964684 (-17238088,42 грн.).
Згідно з п. 6.1. ПК України податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
За п. 8.2. ПК України до загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до підпункту 9.1.8. ПК України до категорії загальнодержавних податків і зборів належить рентна плата за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються в Україні.
Виходячи з положень пп. 16.1.4. ПК України, платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Пунктом 36.1. ПК України також визначено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом (п. 36.3. ПК України).
Податковий обов'язок виникає у платника податку з моменту настання обставин, з якими цей Кодекс та закони з питань митної справи пов'язує сплату ним податку (п. 37.2. ПК України).
У відповідності до п. 54.1. ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
При цьому, згідно з пп. 14.1.39. ПК України під грошовим зобов'язанням платника податків розуміється сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання.
Згідно з п. 31.1. ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством.
Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (п. 38.1. ПК України).
Відповідно до п. 9.3. ПК України зарахування загальнодержавних податків та зборів до державного і місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.
За ч. 5 ст. 45 Бюджетного кодексу України податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.
Відповідно до п. 260.1. ПК України базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному місяцю.
Згідно з п. 260.3. ПК України платник самостійно складає розрахунок податкових
зобов'язань з рентної плати, у якому визначає та/або уточнює суму податкового зобов'язання з рентної плати, за формою, затвердженою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.
Платник протягом 20 календарних днів після закінчення податкового (звітного) періоду подає податковий розрахунок органу державної податкової служби (п 260.5. ПК України), сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковому розрахунку за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такого податкового розрахунку з урахуванням фактично сплачених авансових внесків (п. 260.7. ПК України).
При цьому, платник несе відповідальність за правильність обчислення рентної плати, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання органам державної податкової служби відповідних розрахунків згідно з нормами цього Кодексу та інших законів України (п. 261.1. ПК України).
За п. 126.1. ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; … .
Таким, чином, аналіз вищезгаданих правових норм в сукупності з матеріалами справи свідчить про правомірність висновку суду першої інстанції, що граничний строк подання податкового розрахунку з рентної плати за газовий конденсат за жовтень 2011 р. припадає на 21.11.2011 р. (з урахуванням того, що 20 день припадає на вихідний день, а граничний строк сплати самостійно визначених та узгоджених в силу п. 54.1. ПК України зобов'язань - 01.12.2011року. З наведеного слідує, що рентна плата, яка не була сплачена станом на 01.12.2011 року, вважається не сплаченою своєчасно та набуває статусу податкового боргу.
З пп. 14.1.152. ПК України слідує, що під погашенням податкового боргу розуміється зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.
З матеріалів справи слідує, що самостійно визначені податкові зобов'язання були фактично сплачені платіжним дорученням № 16, проведеним банком 15.12.2011 року, що не заперечується позивачем.
Отже, судова колегія приходить до однозначного висновку, що податкові зобов'язання у розмірі 2 797 723,80 грн. не були сплачені своєчасно та станом на 02.12.2011 р. набули статус податкового боргу. Прострочка сплати склала до 30 календарних днів, що відповідає умовам застосування штрафних санкцій у розмірі 10 % від своєчасно несплаченої суми згідно з п. 126.1. ПК України, що у свою чергу свідчить про законність та обґрунтованість висновків акту перевірки в цій частині та прийняття спірного податкового повідомлення-рішення від 03.08.2012 р. № 0000781500.
Щодо сплати податкових зобов'язань з рентної плати за природний газ за жовтень 2011 року, то як і у попередньому випадку граничний строк сплати самостійно визначених та узгоджених в силу п. 54.1. ПК України зобов'язань припадає на 01.12.2011 року. Дані зобов'язання не були сплачені станом на зазначену дату, а тому набули статусу податкового боргу та станом на 02.12.2012 року вважаються не сплаченими своєчасно.
В свою чергу, як вбачається з платіжних доручень, надалі податковий борг 21.12.2012 року був частково сплачений/погашений з прострочкою, яка не перевищує 30 днів, а також, шляхом подання 27.12.2011 р. уточнюючого розрахунку, був зменшений.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що відбулося зменшення абсолютного значення суми податкового боргу, проте не зважаючи на це, в період з 02.12.2011 року та до дат їх сплати і подання уточнюючих розрахунків, який не перевищує 30 днів, вищезгадані податкові зобов'язання перебували у статусі податкового боргу, а тому нарахування податковим органом штрафу у розмірі 10% відповідно до розрахунку штрафних санкцій є цілком правомірним.
Щодо податкових зобов'язань з рентної плати за природний газ за листопад 2011 року, судова колегія зазначає слідуюче.
Як вбачається з облікової картки позивача, згідно податкового розрахунку від 19.12.2011 р. № 901255186 платником податків також задекларовано податкові зобов'язання у сумі 165 258,19 з рентної плати за листопад 2011 року, які згідно з розрахунком штрафних санкцій та згідно відомостей з облікової картки у розмірі залишку заборгованості 160 995,23 грн., були погашені 13.01.2012 р. за рахунок платежу у розмірі 161705 грн. за платіжним дорученням від 13.01.2012 р. № 138.
Граничний строк подання податкового розрахунку по даних зобов'язаннях припадає на 20.12.2011 року, граничний строк сплати - на 30.12.2011 року.
В даному випадку, вищезгадана сума податкових зобов'язань не була сплачена своєчасно, а отже, станом на 31.12.2011 р. набула статусу податкового боргу.
Вказана сума була сплачена 13.01.2012 року (з призначенням платежу «рентна плата за природний газ за грудень 2011 року), тобто з прострочкою, яка не перевищує 30 днів, що відповідає умовам застосування штрафних санкцій у розмірі 10% від суми несвоєчасно сплачених податкових зобов'язань (суми податкового боргу), виходячи з чого правомірним є висновок суду першої інстанції щодо відсутності підстав для скасування другого спірного податкового повідомлення-рішення № 0000771500.
На спростування доводів апелянта про безпідставність штрафних санкцій на нараховане та несплачене грошове зобов'язання у сумі 32 480 444,81 грн., яке на момент винесення податкових повідомлень-рішень не існувало, оскільки в подальшому було уточнено та становило 4 097 950,53 грн., судова колегія відзначає, що ПК України не містить норм щодо звільнення від відповідальності за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань (податкового боргу) у разі подання уточнюючого розрахунку після закінчення граничного строку подання розрахунків та спливу граничного строку сплати узгоджених податкових зобов'язань. В даному випадку подання уточнюючих розрахунків, призводить до зменшення абсолютного значення податкового боргу, що виник раніше, та в залежності від дати подання уточнюючих розрахунків (зменшення абсолютного значення податкового боргу) впливає лише на застосування ставки/розміру штрафу (10 % або 20 %).
За таких обставин апеляційна інстанція приходить до аналогічного з судом першої інстанції висновку, що податковий обов'язок є безумовним, а відсутність коштів у платника податків не визначена ПК України як підстава для звільнення від відповідальності у випадку несвоєчасної сплати податкових зобов'язань, оскільки норми щодо умов застосування заходів фінансової відповідальності є імперативними та не допускають альтернативи.
За ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Ч. 2 ст. 71 КАСУ в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладає на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У відповідності до наведених вимог відповідач, як суб'єкт владних повноважень, надав суду достатньо беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і довів правомірність нарахування штрафних санкції за несвоєчасну сплату грошових зобов'язань з рентної плати за природний газ та газовий конденсат.
За таких обставин Окружним адміністративним судом м. Києва зроблено правильний висновок щодо відсутності правових підстав для задоволення позовних вимог.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку про необхідність залишення постанови суду першої інстанції без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 196, 198, 202, 205 та 207 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 17.01.2013 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:
Судді:
Головуючий суддя Саприкіна І.В.
Судді: Безименна Н.В.
Кучма А.Ю.