18 квітня 2013 рокум. Ужгород№ 807/768/13-а
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гебеш С.А.
за участю секретаря судового засідання - Приходько Т.В.
сторони у судове засідання не з'явились;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Управління Пенсійного фонду України в м.Хуст та Хустьскому районі Закарпатської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,-
Управління Пенсійного фонду України в м.Хуст та Хустьскому районі Закарпатської області звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості в сумі 8257,72грн.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, про причини своєї неявки суд не повідомив, хоча про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином, однак надав суду заяву про розгляд справи без його участі за наявними у справі матеріалами та просив суд позов задовольнити в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився повторно з невідомих суду причин, письмових заперечень з належними та допустимими доказами суду не надав, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином за адресою, внесеною до свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи, а за таких обставин, на підставі ст. 35 КАС України, сторона вважається належним чином повідомленою про дату, час та місце судового засідання. Суд вважає, що спір можливо вирішити на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до частини 1 статті 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень КАС України розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. Оскільки сторони в судове засідання не з'явилися, фіксування судового процесу не здійснюється.
Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1, що за знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, ідентифікаційний код - НОМЕР_1, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію(переєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи (далі - відповідач) - зареєстрований в управлінні Пенсійного фонду України в м.Хуст та Хустьскому районі з 08.07.2010 року відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VІ від 8 липня 2010 року (надалі Закон № 2464-VІ) як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно п. 1 ст.4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців).
Відповідно до абз. 4 п.1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" також платниками єдиного внеску є фізичні особи підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Про те, що Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 використовує працю фізичних осіб є відмітка у Таблиці 1. Нарахування єдиного внеску.
Відповідно до п.п. 1 п. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до п. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом для фізичної особи - підприємця, який використовує найману працю є календарний місяць.
При цьому платники, зазначені в у пункті 1 частини першої статті 4 цього ж Закону (Фізична особа підприємець ОСОБА_2), під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі).
Згідно п.п. 1 п. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону. - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі у натуральній формі, що визначається відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт і (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Згідно п. 5 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок встановлюється у відсотках до визначеної абзацом першим пункту 1 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску відповідно класів професійного ризику виробництва, до яких віднесено платників єдиного внеску, з урахуванням видів їх економічної діяльності.
Згідно ч.12 ст.9 вищевказаного Закону №2464-VI єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Відповідно до ч.2 ст.9 цього Закону обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та'"інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат доходу, на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок
ФОП ОСОБА_1, задекларував в річній звітності, нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України за 2011 рік - 4010,30 грн., борг частково погашений в сумі - 500,00 грн., тому залишок боргу за 2011 рік становить - 3510,30 грн., та за 2012 рік (звіт відправлено за допомогою електронно-цифрового підпису) 4572,42 грн. Ці суми підлягають сплаті до Пенсійного фонду України.
Оскільки Відповідач не сплатив суми самостійно нарахованого єдиного внеску у строки визначені ч.8 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", то вони стали вважатися простроченою заборгованістю із сплати єдиного внеску (недоїмкою).
Згідно ч.11 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.
П.2 ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" встановлено, що за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно несплачених сум.
Також відповідно до ч.10 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" на суми недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0.1% суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
На підставі вищенаведеної норми до ФОП ОСОБА_1 було застосовано штрафну санкцію в сумі 50,00 грн. та пеню в сумі 125,00 грн., згідно Рішення №1084 від 04.10.2012р., копія якого наявна в матеріалах справи.
Таким чином загальний борг ФОП ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України становить 8257,72 грн., з них:
- 8082,72 грн. - борг по єдиному внеску;
- 50,00 грн. - борг по штрафним санкціям;
- 125,00 грн. - борг по пені.
В добровільному порядку Відповідач не погасив заборгованість по сплаті недоїмки по єдиному внеску до управління Пенсійного фонду в м.Хуст та Хустському районі Закарпатської області. Не надходження вказаної суми до бюджету Пенсійного фонду перешкоджає одному з осйовних завдань Фонду - забезпечення збирання та акумулювання коштів, призначених для повного та своєчасного фінансування виплати пенсій, внаслідок чого грубо порушуються конституційні права і свободи громадян, передусім тих, які потребують серіального захисту та допомоги.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, заявленими відповідно до чинного законодавства і такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати по справі згідно ч. 4 ст. 94 КАС України з відповідача не стягуються.
Виходячи з вищенаведеного та керуючись статтями 11, 70, 71, 86, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м.Хуст та Хустьскому районі Закарпатської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості в сумі 8257,72грн. - задовольнити повністю.
Стягнути із фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код - НОМЕР_1) на користь управління Пенсійного фонду України в м.Хуст та Хустьскому районі Закарпатської області заборгованість із єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та фінансових санкцій у розмірі 8257,72 грн.( вісім тисяч двісті п'ятдесят сім гривень сімдесят дві копійки).
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається через Закарпатський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Гебеш С.А.