Справа № 755/2209/13- а
"12" квітня 2013 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді: Антипової Л.О.
при секретарі: Філімоновій Ю.О.
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Дніпровського районного управління Головного управління МВС України в місті Києві про зобов'язання вчинити певні дії, суд -
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить зобов'язати Відділ у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Дніпровського РУ ГУ МВС України в м. Києві здійснити його реєстрацію за адресою: АДРЕСА_1 Свої вимоги мотивує тим, що 24.01.2013 року він звернувся до Дніпровського районного управління Головного управління МВС України в м. Києві з приводу його реєстрації за місцем проживання за вищевказаною адресою, однак йому було відмовлено, в зв'язку з чим він вимушений звернутися до суду з даним позовом, за захистом своїх прав.
В судове засідання позивач надав заяву, в якій підтримує позовні вимоги в повному обсязі та просить їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві. Просить розглядати справу у його відсутність.
Відповідач в судове засідання надав заяву, в якій просить розглядати справу у його відсутність.
Не зважаючи на належне повідомлення про час та місце розгляду справи, відповідач явку своїх представників у судове засідання не забезпечив, з урахуванням чого адміністративна справа відповідно до ч.ч. 4, 6 ст. 128 КАС України розглядається у порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
В судовому засіданні встановлено, що 24.01.2013 року позивач звернувся до ВГІРФО Дніпровського РУЮ ГУ МВС України з письмовою заявою про реєстрацію місця проживання, в якій просив відповідача здійснити реєстрацію його місця проживання за адресою: АДРЕСА_1
Відповіддю від 31.01.2013 року позивачу було відмовлено, оскільки садовий будинок не входить до житлового фонду Дніпровського району м. Києва, а згідно ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003 року зі змінами від 05.07.2012 року та згідно ст. 4 ЖК України передбачена реєстрація місця проживання у житловому будинку.
Як вбачається з матеріалів справи вказаний будинок належить позивачу на праві приватної власності, що підтверджується свідоцтвом про право власності на підставі наказу Головного управління житлового забезпечення від 25.09.2012 року №1415-С/СТ. (а.с.7).
З 2004 року позивач постійно проживає у вказаному будинку та іншого житла не має.
Статтею 11 Закону «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» передбачено, що реєстрація місця проживання та місця перебування особи здійснюється відповідним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань реєстрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах, районах, районах у містах, а також у містах Києві та Севастополі.
Частиною 1 статті 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» реєстрація - внесення відомостей до паспортного документа про місце проживання або місце перебування із зазначенням адреси житла особи та внесення цих даних до реєстраційного обліку відповідного органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань реєстрації.
Статтею 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» встановлено, що громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, зобов'язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання. Для реєстрації особа подає: письмову заяву; паспортний документ; квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати; два примірники талона зняття з реєстрації.
Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання подання особою інших документів. Заява особи про реєстрацію місця проживання є єдиною підставою для реєстрації місця проживання особи.
Пунктом 5 ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» зразки заяви та інших документів, необхідних для реєстрації місця проживання особи, затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28 липня 2004 року № 985 «Про затвердження зразків документів, необхідних для реєстрації місця проживання в Україні»(надалі - Постанова) затверджено зразки документів, які необхідні для проведення реєстрації. У затвердженому зразку заяви про реєстрацію місця проживання наведений перелік підстав для реєстрації місця проживання заявника - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди) або інші документи.
Постановою передбачено необхідність згоди власника/співвласників житла або їх уповноважених органів, наймача та членів його сім'ї на реєстрацію місця проживання заявника у разі відсутності документів, зазначених як підстава для реєстрації.
Підсумовуючи викладене, суд приходить до висновку про необхідність вчинення дій відповідачем, спрямованих на реєстрацію позивача у садовому будинку по АДРЕСА_1.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 69-72, 86, 94, 128, 160-165, 167 КАС України, суд -
Позов ОСОБА_1 до Відділу громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Дніпровського районного управління Головного управління МВС України в місті Києві про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зобов'язати Відділ у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Дніпровського РУ ГУ МВС України в м. Києві здійснити реєстрацію місця проживання ОСОБА_1, паспорт НОМЕР_1, виданий 08.02.2000 року Артемівським РВ ЛМУ УМВС України в Луганській обл., за адресою: АДРЕСА_1
Стягнути з Державного бюджету України через Державну казначейську службу України судові витрати на користь ОСОБА_1 у розмірі 34,41 грн. з рахунків суб'єкта владних повноважень - Управління громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Дніпровського РУ ГУ МВС України в м. Києві.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через районний суд міста Києва, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її винесення. Якщо постанова була винесена у письмовому провадженні або у разі застосування ч. 3 ст. 160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Суддя: