ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/920/13
провадження № 2-а/753/211/13
"10" квітня 2013 р. Дарницький районний суд м.Києва в складі:
головуючого судді - Дубаса В.А.
при секретарі - Ридзель О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві
справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м.Києві про визнання незаконною та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження, -
Позивач у січні 2013 року звернулась до суду з позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м. Києві про визнання незаконною та скасування постанови державного виконавця Григорян О.Г. від 25.12.2012 року про закінчення виконавчого провадження та відновлення виконавчого провадження ВП №30592502. Обґрунтовуючи позов посилалась на те, що 25.12.2012 року закінчено провадження за виконавчим листом, виданим Дарницьким районним судом м.Києва 09.11.2011 року у справі 2а-2221/11 на виконання постанови суду, якою зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м.Києва провести перерахунок та виплату ОСОБА_2, згідно вимог ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» державної пенсії з розрахунку не нижче 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка повинна становити 75% від мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 19.04.2010 року.
Постанову про закінчення виконавчого провадження винесено 25.12.2012 року з посиланням на те, що Управлінням Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м.Києва, в межах компетенції, проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2, що підтверджується повідомленням Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м.Києва від 19.12.2012 року №6777/08, вказані кошти нараховані до виплати на грудень 2011 року. У відповідності до положення про Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві, виплата пенсії здійснюється Управлінням з координації та контролю за виплатою пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві.
Оскільки державний виконавець не перевірив виконання рішення боржником, не з'ясував поважність причин такого невиконання, не зазначив конкретно термін, коли з'являться у боржника кошти для таких виплат і не перевірив чи звертався боржник до суду із заявою про відстрочку виконання рішення суду, позивач вважає постанову від 25.12.2012 року незаконною.
Позивач в судове засідання не з'явилась, однак представником позивача подано до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання свого представника не направив, про розгляд справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, заяви про розгляд справи у його відсутність до суду не надходило.
У порядку частини 6 статті 128 КАС України судом ухвалено розглянути справу у письмовому провадженні.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що 25.12.2012 року закінчено провадження за виконавчим листом, виданим Дарницьким районним судом м.Києва 09.11.2011 року у справі 2а-2221/11 на виконання постанови суду, яким зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м.Києва провести перерахунок та виплату ОСОБА_2, згідно вимог ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» державної пенсії з розрахунку не нижче 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка повинна становити 75% від мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 19.04.2010 року.
Державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м.Києві Григорян О.Г. 25.12.2012 року винесено постанову про закінчення виконавчого провадження на підставі п.8 ч.1 ст.49, ст. 50 Закону України «Про виконавче провадження», з посиланням на те, що Управлінням Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м.Києва, в межах компетенції, проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2, що підтверджується повідомленням Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м.Києва від 19.12.2012 року №6777/08, вказані кошти нараховані до виплати на грудень 2011 року. У відповідності до положення про Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві, виплата пенсії здійснюється Управлінням з координації та контролю за виплатою пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві.
Відповідно до положень ч.1 та ч.2 ст.11 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.19 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа, зазначеного в статті 17 цього Закону за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення.
Відповідно до ч.2 ст.3 зазначеного Закону рішення про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами Державного казначейства України в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Відповідно до ч.1 ст.25 Бюджетного кодексу України Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.
Відповідно до п.19 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. №845 безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету та/або заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів.
Відповідно до п.20 зазначеного Порядку, у разі коли законом відповідний вид надходжень у поточному бюджетному періоді не передбачений, безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів здійснюється з рахунка, на якому обліковуються кошти за кодом доходів бюджету «Інші надходження».
Відповідно до п.8 ч.1 ст.49 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Відповідно до п.3.17 Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 року №512/5 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 2 квітня 2012 р. за N489/20802) у постанові про закінчення виконавчого провадження, повернення виконавчого документа стягувачу чи повернення виконавчого документа до суду або іншого органу (посадовій особі), який (яка) його видав(ла), державний виконавець зазначає підставу для цього з посиланням на відповідну норму Закону, результати виконання, а також наслідки завершення відповідного виконавчого провадження (зняття арешту тощо).
Як вбачається з оскаржуваної постанови про закінченні виконавчого провадження, відповідач не посилається на будь -який закон, який забороняв би стягнення на майно чи кошти боржника.
Крім того, суд вважає, що відповідач не вжив всіх заходів примусового виконання рішення.
Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві від 06.03.2013 року за №4865/10/н-497 ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м.Києва та отримує пенсію по інвалідності 2 групи в розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Управлінням Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м.Києва виконано рішення Дарницького районного суду в м.Києві, щодо проведення перерахунку пенсії та нараховано кошти на загальну суму 80 779 грн. 52 коп. Однак кошти в Державному бюджеті та бюджеті Пенсійного фонду України на 2012-2013 роки враховані в розмірах, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року за №1210, бюджетні призначення на виплату, визначені у інших розмірах, ніж ті, що встановлені вказаною постановою, відсутні.
Однак суд вважає, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на підставу невиконання своїх зобов'язань, які встановлені ст.46 Конституції України.
Згідно з ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Разом з тим, відповідачем не подано суду належних та допустимих доказів в заперечення позовних вимог, не здобуто таких доказів і в ході судових засідань.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що постанова від 25.12.2012 року ВП №30592502 про закінчення виконавчого провадження винесена відповідачем неправомірно, тому підлягає скасуванню.
Керуючись Законом України «Про виконавче провадження», Інструкцією з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 року №512/5 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 2 квітня 2012 р. за N489/20802), Бюджетним Кодексом України, ст. ст.158-163, 181, 186 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м.Києві про визнання незаконною та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження - задовольнити.
Визнати незаконно. та скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м. Києві Григорян О.Г. від 25.12.2012 р. ВП №30592502 про закінчення виконавчого провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
СУДДЯ В.А. ДУ БАС