"22" січня 2013 р. справа № 2а-16190/2011
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Щербака А.А. суддів: Дурасової Ю.В. Малиш Н.І. розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області на постанову Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 13 липня 2011 року у справі №2а-16190/2011 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання сплатити щорічну (до 5 травня) разову грошову допомогу учаснику війни,
Постановою Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 13 липня 2011 року, позовні вимоги задоволено частково .
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області здійснити перерахунок і виплатити ОСОБА_1 щорічної до 5 травня разової грошової допомоги за 2011 рік, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у сумі 5212 грн.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 13 липня 2011 року скасувати із закриттям провадження у справі.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що позивач є інвалідом ІІ групи, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією посвідчення (а.с.6) та відповідно до ст. 13 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" має право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком.
Позивачу, щорічну разову грошову допомогу до 5-го травня, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інваліду ІІ групи за 2011 рік було виплачено відповідачем у квітні місяці відповідного року у розмірі 900 грн.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно положень ч. 5 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня разова грошова допомога виплачується у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.
При нарахуванні разової грошової допомоги у 2011 році відповідач мав керуватися вимогами Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
У 2011 році Кабінет Міністрів України мав право встановлювати розмір соціальних виплат, але лише таких соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати.
Розмір разової грошової допомоги, який передбачено ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", визначається залежно від розміру мінімальної пенсії за віком.
При цьому обов'язок по нарахуванню та виплаті вказаної допомоги, передбаченої ч. 5 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", покладено на відповідний орган праці та соціального захисту населення.
Право позивача на отримання разової грошової допомоги до 5 травня в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком не залежить від наявності чи відсутності грошових коштів та належного фінансування, таке право надане державою і закріплено Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Оскільки таке право декларовано державою, то, відповідно, держава, через створені нею органи, в даному випадку органи соціального захисту населення, і несе обов'язок по своєчасній та повній виплаті допомоги саме у розмірах, які нею ж визначені та закріплені в Законі.
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції було повно встановлені обставини справи та надана правильна юридична оцінка, у зв'язку з чим підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду відсутні.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст. 198 ст.ст. 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області - залишити без задоволення.
Постанову Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 13 липня 2011 року у справі №2а-16190/2011 - залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий: А.А. Щербак
Суддя: Ю.В. Дурасова
Суддя: Н.І. Малиш