"22" січня 2013 р. справа № 2а-17234/11
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Щербака А.А. суддів: Дурасової Ю.В. Малиш Н.І. розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді на постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 14 вересня 2011 року у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді про визнання дій протиправними, зобов'язання до вчинення певних дій, перерахунок основної та додаткової пенсії ,-
Постановою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 14 вересня 2011 року позовні вимоги задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді здійснити, призначити та провести виплати пенсій з відрахуванням сум, які були фактично виплачені ОСОБА_1, у відповідності до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розрахунку мінімальної пенсії за віком визначеної ст.. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» починаючи з 22 травня 2008 року, та продовжувати їх у подальшому до зміни статусу особи або змін у законодавстві.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 14 вересня 2011 року в частині визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності у відповідності до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 22 травня 2008 року.
Відповідач вважає, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до невірного вирішення спору, а також справа була розглянута судом першої інстанції з порушенням норм ст. 7 КАС України, зокрема без всебічного повного розгляду справи, без дотримання основних принципів здійснення правосуддя, верховенства та законності.
Позивач заперечень на апеляційну скаргу до суду не подавав.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і отримав статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС першої категорії. Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Кіровограді та отримує державну пенсію по другій групі інвалідності, пов'язаної з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.
ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді із заявою про перерахунок державної (основної) та додаткової пенсії, як інваліду 2 групи 1 категорії постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с.7).
Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді відмовило позивачу у перерахунку та виплаті пенсії у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком. Посилаючись на те, що ч. 5 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України. Відповідно до ст.. 116 Конституції України, Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, згідно ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсія позивачу, як особі віднесеної до категорії 1, повинна складатись з державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно ст.. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами ІІ групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Згідно ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено підвищення розміру пенсії, визначений відповідно до ст.. 54 цього Закону, а також розміру додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.
Частиною 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що в усіх випадках розмір пенсії для інвалідів ІІ групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.
За конституційними нормами, виходячи із пріоритетності Законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсії позивачеві застосуванню підлягають статті 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанова Кабінету Міністрів України № 654 від 16.07.2008 року та інші постанови КМУ, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав позивача.
При цьому колегія суддів зазначає, що положення ч.3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» де визначено, що вказаний розмір мінімальної пенсії за віком застосовується виключно до пенсій, що призначаються на умовах цього Закону, не може бути перешкодою для застосування даної величини мінімального розміру пенсії за віком до обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімального розміру пенсії за віком.
Відповідно до ч.1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 16 Конституції України Українська держава визнала своїм обов'язком подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу, а гарантії захисту осіб, постраждалих від аварії на Чорнобильській АЕС, були закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Водночас, порядок звернення до адміністративних судів та порядок здійснення адміністративного судочинства визначає Кодекс адміністративного судочинства України.
Провадження в адміністративних справах, в силу статті 5 цього Кодексу, здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Частиною другою статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України встановлюється шестимісячний строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи.
З огляду на викладене, судовому захисту підлягає перерахунок пенсій згідно зі ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01 березня 2011 року до змін у законодавстві або зміни соціального статусу особи, з урахуванням різниці яка була виплачена у цей період.
Позивач, своїм правом на оскарження судового рішення не скористався, що позбавляє можливості суд апеляційної інстанції переглянути постанову в частині незадоволення позовних вимог.
Порушення норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, є підставою для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення.
Керуючись ст. ст. 100, 195, 197, п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд,
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді - задовольнити частково.
Постанову Кіровського районного суду міста Кіровограда від 14 вересня 2011 року у справі № 2а-17234/11 - скасувати та прийняти нову постанову суду.
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 державної пенсії у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за період з 01 березня 2011 року до змін у законодавстві або зміни соціального статусу особи, з урахуванням різниці яка була виплачена у цей період.
В іншій частині позов ОСОБА_1 - залишити без розгляду.
Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий: А.А. Щербак
Суддя: Ю.В. Дурасова
Суддя: Н.І. Малиш