"22" січня 2013 р. справа № 2а-5541/2011
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Щербака А.А. суддів: Дурасової Ю.В. Малиш Н.І. розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради на постанову Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 07 листопада 2011 року у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої щорічної допомоги на оздоровлення учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС,-
ОСОБА_1 подав позов до Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату одноразової грошової допомоги на оздоровлення за 2011 рік, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії, у відповідності з Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року N 796-XII.
Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська своєю постановою від 07.11.2011р. позов задовольнив; зобов'язав Управління праці та соціального захисту населення здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги на оздоровлення за 2011 рік як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії, у відповідності зі статтею 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року N 796-XII, у розмірі 5 мінімальних заробітних плат.
Постанова суду мотивована тим, що щорічна допомога на оздоровлення, з огляду на приписи статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року N 796-XII, виплачується учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат.
Не погоджуючись з прийнятим у справі судовим актом, у поданій апеляційній скарзі Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради, Відповідач, вказує на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, що призвело до неправильного вирішення справи.
В обґрунтування апеляційної скарги її заявник вказує на те, що Управління отримує повноваження (бюджетні призначення) щодо виплати допомоги тільки в обсягах, затверджених паспортом бюджетної програми на відповідний рік, а не встановлює розміри таких виплат.
До того ж, згідно зі статтею 62 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року N 796-XII, роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання, незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року N 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановлено величину щорічної допомоги на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії у розмірі 75 гривень.
Просить постанову суду скасувати та прийняти нову постанову суду. У позові відмовити.
В силу пункту третього частини 1 статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при винесені оскарженої постанови, виходить з наступного.
Стосовно фактичних обставин справи спір між сторонами відсутній.
Позивач відноситься до соціальної категорії - «особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи», має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії.
Згідно до частини четвертої статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року N 796-XII, щорічна допомога на оздоровлення виплачується в таких розмірах: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії - трьох мінімальних заробітних плат.
Підпунктом 11 пункту 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року N 107-VI текст статті 48 викладений в такій редакції: «Одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України».
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року N 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановлено величину щорічної допомоги на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії у розмірі 75 гривень.
Нормами Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» зупинення дії статті 48 Закону України N 796-XII на 2011 рік передбачено не було.
При цьому, основи соціального захисту, в силу статті 92 Конституції України, визначаються виключно законами України.
Застосування до спірних правовідносин щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України N 562 від 12 липня 2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є помилковим.
Органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів для забезпечення виплат як на підставу невиконання своїх зобов'язань.
Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська своєю постановою від 07.11.2011р. позов задовольнив, зобов'язав Управління праці та соціального захисту населення здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги на оздоровлення за 2011 рік як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії, у відповідності зі статтею 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року N 796-XII, у розмірі 5 мінімальних заробітних плат, тоді як ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року N 796-XII передбачено, що щорічна допомога на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії виплачується у розмірі трьох мінімальних заробітних плат.
П.4 ч.1 ст. 202 КАС України передбачено, що підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є : порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст.ст. 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради - задовольнити частково.
Постанову Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 07 листопада 2011 року у справі № 2а-5541/2011 скасувати та прийняти нову постанову суду.
Позов задовольнити.
Визнати незаконними дії та зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 щорічну допомогу на оздоровлення за 2011 рік, у розмірі трьох мінімальних заробітних плат, відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням різниці яка була виплачена у цей період.
Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий: А.А. Щербак
Суддя: Ю.В. Дурасова
Суддя: Н.І. Малиш