Ухвала від 22.01.2013 по справі 9101/170379/2012

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" січня 2013 р. справа № 2а-5548/2011

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Щербака А.А.

суддів: Дурасової Ю.В. Малиш Н.І.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на постанову Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 02 грудня 2011 року у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов"язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Постановою Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 02 грудня 2011 року позовні вимоги задоволено частково.

Визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області незаконними та зобов'язано здійснити перерахунок державної та додаткової пенсії ОСОБА_1 за період з 02 лютого 2011 року по 22 липня 2011 року.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 02 грудня 2011 року, вважає, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права.

Позивач заперечень на апеляційну скаргу до суду не подавав.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і отримав статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС першої категорії. Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує державну пенсію по другій групі інвалідності, пов'язаної з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.

ОСОБА_1 звернувся до Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок державної (основної) та додаткової пенсії, як інваліду 2 групи 1 категорії постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с.4).

Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відмовило позивачу у перерахунку та виплаті пенсії у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком. Посилаючись на те, що законодавством не було визначено показника мінімальної пенсії за віком, який би мав застосовуватися для визначення зазначених пенсій нормативів чорнобильцям. Також, відповідач вказує, що ст.. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що мінімальна пенсія за віком на рівні прожиткового мінімуму застосовується для розрахунку пенсій призначених за цим Законом. Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настав внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначався постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.20002 року №1.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, згідно ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсія позивачу, як особі віднесеної до категорії 1, повинна складатись з державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами ІІ групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Згідно ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено підвищення розміру пенсії, визначений відповідно до ст.. 54 цього Закону, а також розміру додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.

Частиною 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що в усіх випадках розмір пенсії для інвалідів ІІ групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.

За конституційними нормами, виходячи із пріоритетності Законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсії позивачеві застосуванню підлягають статті 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанова Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2002 року та інші постанови КМУ, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав позивача.

При цьому колегія суддів зазначає, що положення ч.3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» де визначено, що вказаний розмір мінімальної пенсії за віком застосовується виключно до пенсій, що призначаються на умовах цього Закону, не може бути перешкодою для застосування даної величини мінімального розміру пенсії за віком до обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімального розміру пенсії за віком.

Відповідно до ч.1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 16 Конституції України Українська держава визнала своїм обов'язком подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу, а гарантії захисту осіб, постраждалих від аварії на Чорнобильській АЕС, були закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В межах апеляційної скарги підстави для скасування або зміни рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. 195, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. ст. 200, 205 Кодексу адміністративного судочинства України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд -

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.

Постанову Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 02 грудня 2011 року у справі № 2а-5548/2011 - залишити без змін.

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий: А.А. Щербак

Суддя: Ю.В. Дурасова

Суддя: Н.І. Малиш