"22" січня 2013 р. справа № 2а-6324/2011
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Щербака А.А.
суддів: Дурасової Ю.В. Малиш Н.І.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги ОСОБА_1 та Управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлорградському районі Дніпропетровської області на постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 23 грудня 2011 року у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлорградському районі Дніпропетровської області про визнання протиправними дій та зобов"язання здійснити перерахунок та виплату недоплаченої додаткової пенсії, -
Подано позов до Управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлорградському районі Дніпропетровської області про визнання протиправними дій щодо перерахунку щомісячної додаткової пенсії відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ, виходячи з розміру 30 % мінімальної пенсії за віком, що розраховується залежно від прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб; зобов'язання здійснити перерахунок та виплату щомісячної додаткової пенсії за період з 05 червня 2009 року відповідно до Закону № 796-ХІІ з розрахунку 30 % мінімальної пенсії за віком.
Суд позов задовольнив частково.
Визнав протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлорградському районі Дніпропетровської області.
Зобов'язав здійснити перерахунок та виплату Позивачу додаткової щомісячної пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за період з 08 червня 2011 року по 23 липня 2011 року, з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період.
Рішення суду мотивоване тим, що Позивач відноситься до соціальної категорії - «особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи», має право на пільги та компенсації встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ.
Застосування відповідачем положень Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008р. №530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" щодо визначення розміру підвищення пенсії є помилковим, оскільки розмір підвищення пенсії визначений Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», який має вищу юридичну силу, ніж Постанова Кабінету Міністрів України.
Не погоджуючись з прийнятим у справі судовим рішенням, у поданій апеляційній скарзі ОСОБА_1, Позивач, вказує на порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Просить постанову скасувати та ухвалити нове рішення, яким задовольнити його позовні вимоги у повному обсязі.
Не погоджуючись з прийнятим у справі судовим рішенням, у поданій апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлорградському районі Дніпропетровської області, Відповідач, вказує на порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Просить постанову скасувати та ухвалити нове рішення. У позові відмовити.
Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при винесені оскарженої постанови, виходить з наступного.
Стосовно фактичних обставин справи спір між сторонами відсутній.
Позивач відноситься до соціальної категорії - «особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи», має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС другої категорії та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлорградському районі Дніпропетровської області.
Статтею 49 Закону України № 796-ХІІ визначені види пенсій, які підлягають виплаті особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1, 2, 3 та 4 категорій у вигляді:
а) державних пенсій;
б) додаткових пенсій за шкоду, заподіяну здоров'ю.
У відповідності до статті ч.1 ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до другої категорії призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Згідно ч. 3 ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції від 09.07.2007р. згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. № 10-рп/2008) у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій.
Наявність такого права у позивача є визначальною для вирішення даного спору, крім того це право гарантується Конституцією України (ч.2 ст.46 Конституції України).
Таким чином, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що при визначенні розміру додаткової пенсії позивачеві застосуванню підлягають норми ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції від 09.07.2007р. згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. № 10-рп/2008).
На виконання п. 7 Закону України Закону від 14.06.2011 р. №3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" Кабінет Міністрів України постановою від 06.07.2011 року №745 (яка набрала чинності 23.07.2011 року) постановив: установити, що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність: тим, що належать до категорії 2, - 15 відсотків.
Ухвалою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 12 грудня 2011 року адміністративний позов ОСОБА_1 за період з 05.06.2009 року по 07.06.2011 року залишено без розгляду.
Позивач своїм правом на оскарження судового рішення не скористався.
В межах апеляційних скарг підстави для скасування або зміни рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. 195, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. ст. 200, 205 Кодексу адміністративного судочинства України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлорградському районі Дніпропетровської області - залишити без задоволення.
Постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 23 грудня 2011 року у справі № 2а-6324/2011 - залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий: А.А. Щербак
Суддя: Ю.В. Дурасова
Суддя: Н.І. Малиш