вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
29 березня 2013 р. 14:22 Справа №2а-9967/12/0170/24
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кащеєвої Г.Ю., за участю секретаря Ходус Д.О. , розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим
до Кримського республіканського підприємства «Сімферопольське центральне проектно - конструкторське та технологічне бюро»
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, стороні відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «Комплексні машинні системи»
про стягнення
за участю:
представник позивача - Сергєєва Т.В,
представник відповідача - не з'явився
представник третьої особи -Ібрагімов Р.М.
Обставини справи. До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулось Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим (далі - позивач) з адміністративним позовом до Кримського республіканського підприємства «Сімферопольське центральне проектно - конструкторське та технологічне бюро» (далі - відповідач), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, стороні відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «Комплексні машинні системи» (далі - третя особа) про стягнення переплати пенсії в розмірі 19 241,59 грн.
Позивач явку представника у судове засідання не забезпечив, надіслав клопотання про розгляд справи за відсутності його представника та зазначив, що підтримує позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання явку представника не забезпечив, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином, правом надати заперечення не скористався, будь-яких клопотань не надсилав.
Приймаючи до уваги те, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, суд вважає за можливе, керуючись положеннями ст. 128 КАС України, розглянути справу за відсутністю сторін.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд,-
Кримське республіканське підприємство «Сімферопольське центральне проектно - конструкторське та технологічне бюро» зареєстровано як юридична особа 13.01.1995 року Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 633601 та витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с. 18,79-80).
Як свідчать матеріали справи, Управлінням Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим на підставі поданих документів та відповідно до Закону України «Про наукову та науково - технічну діяльність» призначена пенсія ОСОБА_3
Судом встановлено, що 28.03.2012 року відповідачем проведена перевірка з питання достовірності даних, наданих для призначення пенсії ОСОБА_3.
За результатами перевірки встановлено, що Кримське республіканське підприємство «Сімферопольське центральне проектно - конструкторське та технологічне бюро» не є науковою установою, що підтверджується довідкою № 33 від 02.04.2012 року, статутом установи, атестація установи як наукової не підтверджена.
Крім того, в ході перевірки встановлено, що суми заробітної плати за період роботи ОСОБА_3 з 01.10.1989 року по 30.09.1994 року вказані у довідці, що була надана для призначення пенсії, не відповідали особовим рахункам позивача. Довідки про заробітну плату на підставі яких проведений розрахунок пенсії ОСОБА_3 анульовані.
За результатами перевірки складений акт від 28.03.2012 року № 111 (а.с. 20-21).
Судом встановлено, що відповідачем розрахунок пенсії ОСОБА_3 приведений у відповідність до чинного законодавства.
Відділом виплати пенсії складений протокол від 11.06.2012 року про переплату пенсії у розмірі 19 241,59 грн.
Перевіряючи наявність підстав для задоволення позовних вимог, суд зазначає наступне.
Правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку науково-технічної сфери, створює умови для наукової і науково-технічної діяльності, забезпечення потреб суспільства і держави у технологічному розвитку врегульовані Законом України «Про наукову та науково - технічну діяльність» від 13.12.1991 року № 1977-ХІІ (далі - Закон № 1977).
Суб'єктами наукової і науково-технічної діяльності є: вчені, наукові працівники, науково-педагогічні працівники, а також наукові установи, наукові організації, вищі навчальні заклади III-IV рівнів акредитації, громадські організації у науковій та науково-технічній діяльності (ст.. 4 Закону № 1977).
Відповідно до ст. 1 Закону № 1977 науковий працівник - вчений, який за основним місцем роботи та відповідно до трудового договору (контракту) професійно займається науковою, науково-технічною, науково-організаційною або науково-педагогічною діяльністю та має відповідну кваліфікацію незалежно від наявності наукового ступеня або вченого звання, підтверджену результатами атестації.
Згідно з ст. 7 Закону № 1977 наукова установа діє на підставі статуту (положення), що затверджується в установленому порядку. Управління науковою установою здійснює її керівник.
Статтею 8 Закону № 1977 передбачено, що державними науковими установами є наукові установи, засновані на державній власності. Державні наукові установи створюються, реорганізуються та ліквідуються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до ст. 11 Закону № 1977 з метою оцінки ефективності діяльності наукових установ, відповідності одержуваних ними результатів державним науково-технічним пріоритетам та завданням науково-технічного розвитку, а також з метою визначення необхідності надання їм підтримки держави не менше одного разу на п'ять років провадиться державна атестація наукових установ у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ст. 22-1 Закону № 1977 посадами наукових працівників наукових установ та організацій (їх філіалів, відділень тощо) є: головний конструктор, головний інженер, головний технолог з основного напряму діяльності наукової установи, організації, закладу та їх заступники; провідний конструктор, провідний інженер, провідний технолог з основного напряму діяльності наукової установи, організації, закладу; головний науковий співробітник; провідний науковий співробітник; старший науковий співробітник; науковий співробітник; науковий співробітник-консультант; молодший науковий співробітник.
Перелік посад наукових (науково-педагогічних) працівників державних підприємств, установ, організацій, перебування на яких дає право на призначення пенсій та виплати грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до цієї статті, затверджується Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 4 Переліку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України, від 04.03.2004 № 257 (далі - Перелік № 257) до стажу наукової роботи на підприємствах, установах, організаціях не вказаних у пункті 1-3 Переліку зараховується період роботи на наступних посадах: керівник (завідувач, начальник), заступники керівника (завідувача, начальника), головний конструктор (інженер, технолог), провідний конструктор (інженер, технолог) наукового підрозділу (відділення, комплексу, центру, відділу, лабораторії, сектора, бюро, групи), головний науковий співробітник, провідний науковий співробітник, старший науковий співробітник, науковий співробітник, молодший науковий співробітник.
Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону № 1977 пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається при досягненні пенсійного віку: чоловікам - за наявності стажу роботи не менше 25 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 20 років.
Згідно із Переліком та Порядком подання документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», які затверджені постановою правління Пенсійного фонду України від 06.04.2011 №10-3для призначення пенсії згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» подаються такі документи: а) заява про призначення (перерахунок) пенсії за відповідною формою; б) реєстраційний номер облікової картки платника податків; в) документи про стаж, що визначені Порядком подання документів № 22-1, та довідка про підтвердження стажу наукової роботи підприємств, установ, організацій, вищих навчальних закладів ІП-ГУ рівнів акредитації або їх правонаступників (далі - довідка), а також документи про стаж, передбачені Порядком № 637.
Згідно з п. 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Відповідно до п. 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Згідно з ч. 1 ст. 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Відповідно до ст. 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" підприємства, організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних, документів, і відшкодовують її.
Відповідно до ст. 71 КАС України відповідач не надав доказів отримання пенсії на законних підставах, а також не надав доказів повернення до Пенсійного фонду суми надмірно сплаченої пенсії.
Позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджують матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись положеннями ст.ст. 158-163 КАС України, суд,-
1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з Кримського республіканського підприємства «Сімферопольське центральне проектно - конструкторське та технологічне бюро» на користь Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим заборгованість в сумі 19 241,59 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кащеєва Г.Ю.