Постанова від 10.04.2013 по справі 127/6597/13-а

10.04.2013 Справа № 127/6597/13-а

Провадження № 2-а/127/322/13

Постанова

Іменем України

10 квітня 2013 року м.Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області

в складі: головуючого судді Курбатова І. Л.,

при секретарі Бузак І.О.,

за участю представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці адміністративну справу за адміністративним позовом приватного підприємства «Алстек» до виконавчого комітету Вінницької міської ради про визнання протиправним та скасування додатку № 2 до рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради № 400 від 21.02.2013 року,-

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького міського суду Вінницької області 19 березня 2013 року з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Вінницької міської ради про визнання недійсними та скасування додатку № 2 до рішення Виконавчого комітету Вінницької міської ради № 400 від 21.02.2013 р. звернулось приватне підприємство «Алстек». Позов мотивований тим, що відповідачем оскаржуване рішення прийнято не обґрунтовано, без дотримання вимог закону та без врахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не добросовісно та не розсудливо.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, суду пояснив, що відповідно до п. 288.1., п. 288.2 ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати є договір оренди земельної ділянки, а платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Відповідно до п. 287.6 ст. 286 Податкового кодексу України, при переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок на земельні ділянки на яких розташовані такі будівлі з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати реєстрації права власності на нерухоме майно. Відповідачем необґрунтовано нараховані збитки на рівні орендної плати, оскільки позивач не є орендарем земельної ділянки та збитки повинні розраховуватись виходячи з розміру земельного податку. Разом з тим, ПП «Алстек» є платником єдиного податку та відповідно звільнено від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності із земельного податку. В зв'язку з викладеним, просив адміністративний позов задоволити в повному обсязі, додаток № 2 до рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради № 400 від 21.02.2013 року - скасувати, стягнути з відповідача понесені позивачем судові витрати.

Представник відповідача позов не визнав. Суду пояснив, що збитки визначені у розмірі орендної плати за землю, відповідно до Положення про комісію по визначенню та відшкодуванню збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельних ділянок міста, затвердженого рішенням Виконавчого комітету Вінницької міської ради від 16.02.2012 № 325, Порядку визначення орендної плати, затвердженого рішенням Вінницької міської ради від 27.12.2011 № 612 та на підставі нормативної грошової оцінки земельної ділянки наданої управлінням Держкомзему у місті Вінниці Вінницької області та Порядку визначення та відшкодування збитків власникам земель та землекористувачам, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 284 від 19.04.1993, який визначає, що відшкодуванню підлягають збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані. Де неодержаний доход - це доход, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи та матеріали адміністративної за позовом ПП «Алстек» до виконавчого комітету Вінницької міської ради про визнання протиправним та скасування п.1.4 рішення та додатку № 4 до рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради № 1812 від 26.07.2012 року, судом по справі встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Департаментом самоврядного контролю Вінницької міської ради, відповідно до ст. 189 Земельного кодексу України, п.п. 1 п. «б» ч. 1 ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Тимчасового положення про самоврядний контроль за використанням та охороною земель та об'єктів нерухомого майна у м. Вінниці, затвердженого рішенням Вінницької міської ради від 19.08.2011 № 379, положення про Департамент самоврядного контролю, затвердженого рішенням Вінницької міської ради від 01.03.2011 № 101, у лютому 2012 року проведено перевірку дотримання вимог законодавства при використанні земель м. Вінниці ПП «Алстек» розташованих по вул. Ватутіна, 18 в м. Вінниці.

Перевіркою встановлено, що ПП «Алстек» використовує без правовстановлюючих документів (договір оренди, державний акт) земельну ділянку орієнтовною площею 0,0360га, яка знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул. Ватутіна, 18, для комерційних потреб. Плату за землю ПП «Алстек» не здійснює. На земельній ділянці розташоване, належне ПП «Алстек» нерухоме майно, згідно із договором купівлі-продажу частини котельної від 29.10.2001. За результатами перевірки, департаментом самоврядного контролю Вінницької міської ради, складено акт перевірки дотримання вимог законодавства при використанні земель від 06.02.2012 № 24/09-04-11 та рекомендовано ПП «Алстек» оформити правовстановлюючі документи на земельну ділянку по вул. Ватутіна, 18 в м. Вінниці та сплатити плату за землю. ПП «Алстек» не вжито заходів щодо оформлення права землекористування та сплати плати за землю.

На підставі акту перевірки Комісією по визначенню та відшкодуванню збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельних ділянок міста, яка діє відповідно до Порядку визначення та відшкодування збитків власникам земель та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 284 від 19.04.1993 та Положення, затвердженого рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради від 16.02.2012 № 325, визначено розмір збитків заподіяних ПП «Алстек» територіальній громаді міста Вінниці за останні 2 роки, в результаті тимчасового зайняття земельної ділянки, площею 0,0360 га по вул. Ватутіна, 18 в м. Вінниці, у сумі 20070,48 грн. (акт про визначення розміру збитків від 13.02.2013 року, додаток 2 до рішення виконкому міської ради від 21.02.2013 року № 400) (а.с. 41).

Збитки визначені у розмірі орендної плати за землю, відповідно до Положення про комісію по визначенню та відшкодуванню збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельних ділянок міста, затвердженого рішенням Виконавчого комітету Вінницької міської ради від 16.02.2012 № 325, Порядку визначення орендної плати, затвердженого рішенням Вінницької міської ради від 27.12.2011 № 612 та на підставі нормативної грошової оцінки земельної ділянки наданої управлінням Держкомзему у місті Вінниці Вінницької області. Рішенням Виконавчого комітету Вінницької міської ради від 21.02.2013 № 400 затверджено акт визначення розміру збитків завданих ПП «Алстек» територіальній громаді м. Вінниці. (а.с.40)

Зазначені факти не заперечуються сторонами та не потребують доказування відповідно до ч. 3 ст. 72 КАС України.

Відповідно до ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією, законами України та підзаконними нормативно-правовим актами.

Відповідно до п. «ґ» ч. 1 ст. 90 Земельного кодексу України власники земельних ділянок мають право на відшкодування збитків у випадках, передбачених законом.

Згідно п. «д» ст. 156 Земельного кодексу України, передбачено, що власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.

Відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України. (стаття 157 Земельного кодексу України).

Порядком визначення та відшкодування збитків власникам земель та землекористувачам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 284 від 19.04.1993, власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок. Розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам земель та землекористувачам, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 284 від 19.04.1993, визначає, що відшкодуванню підлягають збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані. Де неодержаний доход - це доход, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян.

Позивач є власником об'єкта нерухомості на підставі договору купівлі-продажу. Згідно ст. 30 Земельного кодексу України (чинного на час правовідносин) при переході права власності на будівлю і споруду разом з цими об'єктами переходить у розмірах, передбачених статтею 67 цього Кодексу, і право власності або право користування земельною ділянкою без зміни її цільового призначення і, якщо інше не передбачено у договорі відчуження - будівлі та споруди. Право власності або право користування земельною ділянкою у перелічених випадках посвідчується ОСОБА_2 народних депутатів відповідно до вимог статті 23 цього Кодексу.

Позивач з відповідною заявою до Вінницької міської ради не звертався, рішення органом місцевого самоврядування не приймалось, документи що посвідчують право власності чи право користування земельною ділянкою не оформлені.

Відповідно до ст. 22 Земельного кодексу України (в редакції 1991 року), право власності на землю або право користування наданою земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує це право.

Приступати до використання земельної ділянки, в тому числі на умовах оренди, до встановлення меж цієї ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує право власності або право користування землею, забороняється.

Згідно п. 4 Положення про комісію по визначенню та відшкодуванню збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельних ділянок міста, затвердженого рішенням Виконавчого комітету Вінницької міської ради від 16.02.2012 № 325, збитки розраховуються у розмірі орендної плати за землю.

Судом встановлено, що ПП «Алстек» не є власником земельної ділянки, договір її оренди ПП «Алстек» не укладений, проте вказана земельна ділянка використовується позивачем без правовстановлюючих документів, що є підставою для нарахування збитків.

При цьому судом враховано, що збитки заподіяні ПП «Алстек» територіальній громаді міста Вінниці у зв'язку із використанням земельної ділянки по вул. Ватутіна, 18 м. Вінниці не є земельним податком або орендною платою за землю.

Відповідно до свідоцтва платника єдиного податку серії А №970554 ПП «Алстек» являється платником єдиного податку (спрощена система оподаткування).

Згідно п.297.1 ст.297 розділу 13 Податкового кодексу України, платники єдиного податку звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності із земельного податку, крім земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються ними для провадження господарської діяльності. Відповідно до п.п. 14.1.73 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України землекористувачі це юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди. Земельна ділянка це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, цільовим (господарським) призначенням та з визначеними щодо неї правами.(п.п. 14.1.74 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України).

ПП «Алстек» на земельну ділянку по вул. Ватутіна, 18 м. Вінниці свої права не оформило, в зв'язку з чим, є необґрунтованими доводи позивача щодо необхідності застосування положення п. 297.1 ст. 297 розділу 13 Податкового кодексу України, оскільки ПП «Алстек» не є землекористувачем на законних підставах у розрізі п.п.14.1.73 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України.

Крім того, судом не приймаються до уваги, посилання представника позивача щодо підтвердження доводів обґрунтованості позову постановою Вінницького міського суду Вінницької області від 20.11.2012 року, оскільки вказане рішення прийнято щодо іншого предмету спору, а саме п.1.4 рішення та додатку № 4 до рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради № 1812 від 26.07.2012 року, яким визначено збитки при використанні ПП «Алстек» земельної ділянки площею 0,1000 га по вул. Ватутіна, 18 в м. Вінниці.

Оцінивши надані докази в сукупності, судом встановлено, що оскаржуване рішення прийнято відповідачем у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, неупереджено, добросовісно, розсудливо, що є підставою для відмови в задоволенні позову ПП «Алстек», оскільки додаток № 2 до рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради № 400 від 21.02.2013 року є правомірним та скасуванню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2,9,11,71,72,86,117,118,159,163,254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову приватного підприємства «Алстек» до виконавчого комітету Вінницької міської ради про визнання протиправним та скасування додатку № 2 до рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради № 400 від 21.02.2013 року - відмовити.

Судові витрати залишити за позивачем.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: