Ухвала від 03.04.2013 по справі 2-а-938/11/1527

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 квітня 2013 р.Справа № 2-а-938/11/1527

Категорія: 10.3.2 Головуючий в 1 інстанції: Зудіхін О.В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого: судді Домусчі С.Д.

суддів: Кравця О.О., Скрипченка В.О.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси на постанову Суворовського районного суду м. Одеси від 18 лютого 2011 року в справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси про зобов'язання провести перерахунок та виплату основної та додаткової пенсії як інваліду ІІ групи, потерпілої від аварії на ЧАЕС 1 категорії, -

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси подало апеляційну скаргу на постанову Суворовського районного суду м. Одеси від 18 лютого 2011 року, в якій просить скасувати оскаржену постанову та ухвалити нову, якою відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.

Постановою від 18 лютого 2011 року, ухваленою в порядку скороченого провадження, Суворовський районний суд м. Одеси задовольнив адміністративний позов частково:

- визнав протиправною відмову відповідача щодо перерахунку позивачу пенсії по інвалідності з урахуванням ст.ст. 49, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 1 Закону України «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати» від 20.10.2009 року;

- зобов'язав відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії по інвалідності за період з 09 лютого 2010 року по 29 грудня 2010 року з урахуванням ст.ст. 49, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та провести відповідні виплати.

Вимоги апеляційної скарги апелянт обґрунтовує тим, що суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального права оскільки пенсія позивачу виплачувалась відповідно до вимог постанов КМУ від 03 січня 2002 року № 1 та від 28 травня 2008 року № 530.

ОСОБА_1 письмових заперечень на апеляційну скаргу не надала.

Ухвалюючи постанову про задоволення позовних вимог суд першої інстанції встановив, що позивач є особою постраждалою від аварії на ЧАЕС, віднесена до 1 категорії, є інвалідом ІІ групи по захворюванню пов'язаному з аварією на ЧАЕС, та отримує пенсію по інвіавлідності.

Суд першої інстанції встановив, що позивач, відповідно до ст. 50, ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції чинній з 25 жовтня 2000 року та після прийняття Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року, має право на отримання державної пенсії в розмірі не менше 8 мінімальних пенсій за віком, щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.

Суд першої інстанції встановив, що вихідним критерієм визначення мінімального розміру пенсії за віком є положення ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Суд першої інстанції встановив неправомірність відмови відповідача в проведенні перерахунку пенсії.

Справа призначена до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 197 КАС України.

Заслухавши суддю доповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга не може бути задоволена.

Апеляційний суд встановив, та сторонами не оспорюється право позивача на отримання державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, що передбачено ст. ст. 49, 50, 54, Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а предметом спору є розміри зазначених пенсійних виплат.

Позивач перебуває на пенсійному обліку у відповідача та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що сторонами також не оспорюється та підтверджено відповіддю відповідача на запит позивача (а.с. 6, 78-11).

З урахуванням положень ч. 2 ст. 19, ч. 1, 2, 3 ст. 46 Конституції України, рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, ст. 49, ч. 1 ст. 50, ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ч. 4 ст. 9 КАС України, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що при визначенні розміру державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, застосуванню підлягають норми Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не положення постанов Кабінету Міністрів України № 1 від 03 січня 2002 року, № 530 від 28 травня 2008 року, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.

Зазначена позиція підтверджена також правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у постановах цього суду від 09 грудня 2011 року № К-10888/09, від 22 грудня 2011 року №К/9991/60879/11, від 22 листопада 2011 року № К/9991/15508/11, від 24 жовтня 2011 року № 21-28а11, від 23 квітня 2012 року № 21-239а11.

Оскільки ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що конкретні розміри пенсій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, суд першої інстанції правильно встановив обов'язок відповідача здійснювати перерахунок розміру пенсії відповідно до зростання мінімального розміру пенсії за віком, встановленого законом.

Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.97 N 523. Ця постанова є чинною, на час звернення позивача до суду та ухвалення судового рішення судом першої інстанції, і її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають вимогам статей 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Також апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії починаючи з 09 лютого 2010 року, оскільки ухвалою суду першої інстанції від 10 січня 2011 року позивачу поновлений строк звернення до суду, і зазначена ухвала у встановленому законом порядку не оскаржена.

Апеляційний суд дійшов висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим, відповідно до ст. 200 КАС України, апеляційна скарга має бути залишена без задоволення, а оскаржена постанова - без змін.

Керуючись ч. 10 ст. 183-2, ст. 195, п. 3 ч. 1 ст. 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. ст. 200, 206, ч. 6 ст. 254 КАС України суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси залишити без задоволення.

Постанову Суворовського районного суду м. Одеси від 18 лютого 2011 року залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили після з моменту її постановлення та оскарженню не підлягає.

Головуючий: суддя С.Д Домусчі

суддя О.О.Кравець

суддя В.О.Скрипченко