08 квітня 2013 р.Справа № 2-а-5300/2011/1503
Категорія: 10.3.2 Головуючий в 1 інстанції: Мясківська(Сивун) Ірина Миколаївна
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду в складі:
доповідача - судді - Турецької І.О.
суддів - Стас Л.В., Косцової І.П.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Одесі апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Балтському районі Одеської області на постанову Балтського районного суду Одеської області від 17 жовтня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Балтському районі Одеської області про перерахунок та виплату пенсії, -
У вересні 2011 року ОСОБА_1 (надалі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Балтському районі Одеської області (надалі - УПФУ в Балтському районі Одеської області, відповідач) та просив визнати неправомірною бездіяльність відповідача, зобов'язати УПФУ в Балтському районі Одеської області виплатити йому державну пенсію згідно вимог п.1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 27 грудня 2005 року №1293 надалі - Постанова №1293), збільшивши її у 3,5 рази починаючи з 01 січня 2006 року по теперішній час, з урахуванням сплачених сум, нарахованих при виконанні відповідно до постанов Балтського районного суду та постанови Одеського апеляційного адміністративного суду, а, також, позивач просив і в подальшому проводити такі нарахування та виплати пенсії.
Постановою Балтського районного суду Одеської області від 17 жовтня 2011 року, яка винесена в порядку скороченого провадження, позовні вимоги ОСОБА_1 - задоволено частково.
Суд визнав відмову відповідача в проведенні перерахунку та виплаті державної пенсії неправомірною та зобов'язав УПФУ в Балтському районі Одеської області провести перерахунок та виплачувати позивачу державну пенсію згідно вимог Постанови №1293, збільшивши її у 3,5 рази, починаючи з 01 січня 2006 року по 14 червня 2011 року, з урахуванням сплачених сум, нарахованих при виконанні постанови Балтського районного суду від 02 жовтня 2009 року, та ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 14 липня 2010 року, та в період з 15 червня 2011 року по 29 вересня 2011 року, відповідно до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет на 2011 рік» від 14 червня 2011 року, виплату згідно п.1 Постави Кабінету Міністрів України «Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 27 грудня 2005 року №1293, проводити у порядку та розмірах, встановлених КМУ, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
Не погоджуючись із вищезазначеним рішенням суду, УПФУ в Балтському районі Одеської області подало апеляційну скаргу, в яких просить скасувати рішення суду першої інстанції та постановити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Апелянт вважає, що рішення суду першої інстанції постановлене з порушенням норм матеріального та процесуального права.
У зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке прийнято у порядку скороченого провадження, справа розглянута згідно п.3 ч.1 ст. 197 КАС України.
З'ясувавши обставини справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню на наступних підставах.
Так, судом першої інстанції встановлено і знайшло своє підтвердження у суді апеляційної інстанції, що позивач віднесений до категорії 1 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с.14), безстроково визнаний інвалідом 2 групи (а.с.13), за захворюванням, пов'язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції та перебуває на пенсійному обліку у відповідача.
Основна пенсія позивачу сплачується відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Як встановлено судом апеляційної інстанції та вбачається з матеріалів справи, згідно постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 23 лютого 2010 року, що набрала законної сили, УПФУ в Балтському районі Одеської області було зобов'язано здійснити позивачу перерахунок та виплату державної пенсії, відповідно до ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з розрахунку 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, визначених статтею 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01 листопада 2006 року по 01 січня 2008 року та з 22 травня 2008 року по 31 березня 2009 року, що і було зроблено відповідачем.
Проте, на погляд позивача, відповідач здійснюючи перерахунок та виплату пенсії безпідставно не збільшив її, відповідно до Постанови № 1293 у 3,5 рази.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову та здійснення перерахунку та виплати пенсії, призначеної відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з підвищенням її розміру у 3,5 рази, згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2005 року № 1293.
Згідно з вимогами ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
З'ясувавши обставини справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що постанова суду першої інстанції від 17 жовтня 2011 року є необґрунтованою та підлягає скасуванню, на наступних підставах.
Так, право вибору пенсійних виплат пенсіонером передбачене статтею 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і означає, що особі, яка має одночасне право на різні види пенсії: за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника, призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Пунктом 13 розділу XV вказаного Закону встановлено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором.
Позивачу була призначена за його вибором пенсія по інвалідності, як особі що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Постановою № 1293 встановлений обов'язок Пенсійного Фонду України збільшити розмір пенсії, призначеної відповідно до статті 54 вищевказаного Закону: - у 3,5 рази - пенсію по інвалідності учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році та пенсію у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи членам їх сімей; - у 2,5 раза - пенсію по інвалідності учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 - 1990 роках, громадянам, евакуйованим у 1986 році із зони відчуження, та пенсію у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи членам їх сімей.
Збільшення розміру пенсії здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, сум індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством.
Частиною 2 вказаної Постанови встановлено, що: 1) мінімальний розмір пенсії, передбачений частиною четвертою статті 54 Закону, не може бути нижчим: для інвалідів з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, I групи - 540 гривень, II групи - 500 гривень, III групи - 467 гривень; для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, I групи - 440 гривень, II групи - 400 гривень, III групи - 370 гривень.
Зазначена Постанова № 1293 набула чинності з 01 січня 2006 року.
Чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімального розміру пенсії за віком.
Згідно ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії І та у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ст. 54 вказаного Закону України, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по IІ групі інвалідності, ніж 8 мінімальних пенсій за віком.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» до зазначеної статті були внесені зміни, які істотно звузили зміст та обсяг права осіб на вказані виплати.
Рішенням Конституційного Суду України за № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року вказані положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» визнані неконституційними.
Таким чином, з 22 травня 2008 року розмір пенсії для інвалідів 2 групи внаслідок аварії на ЧАЕС складав не менше 8 мінімальних пенсій за віком.
Оскільки аналіз Постанови №1293 свідчить про одноразовість її застосування, і ніяких вимог щодо системності або періодичності підвищення пенсій, призначених на підставі ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зазначений нормативно-правовий акт не містить, відтак, вимоги позивача є безпідставними.
Враховуючи, що судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, постановлене судове рішення на підставі п.4 ч.1 ст.202 КАС України підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про часткове задоволення вимог позивача.
Керуючись: ст. ст. 183-2, 185, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Балтському районі Одеської області - задовольнити.
Постанову Балтського районного суду Одеської області від 17 жовтня 2011 року - скасувати.
Прийняти у справі нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Балтському районі Одеської області про перерахунок та виплату пенсії - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили в порядку ст. 254 КАС України є остаточною та касаційному оскарженню не підлягає.
Доповідач - суддя І.О.Турецька
суддя Л.В. Стас
суддя І.П. Косцова