04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
"10" квітня 2013 р. Справа№ 5011-34/11276-2012
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Чорної Л.В.
суддів: Іоннікової І.А.
Тищенко О.В.
при секретарі Громак В.О.
за участю представників сторін:
від позивача - Кардашевська Т.В. (представник за довіреністю);
від відповідача - Мандригель Р.С. (представник за довіреністю)
розглянувши апеляційну скаргу Дочірньої компанії «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»
на рішення Господарського суду міста Києва від 19.11.2012 року
по справі № 5011-34/11276-2012 (суддя - Сташків Р.Б.)
за позовом Публічного акціонерного товариства «Київенерго»
до Дочірньої компанії «Газ України» Національної акціонерної
компанії «Нафтогаз України»
про стягнення 1 058 889,01 грн.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 19.11.2012 року позов задоволено повністю.
Не погоджуючись із прийнятим рішення, Дочірня компанія «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» звернулась до Київського апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 19.11.2012 року у справі № 5011-34/11276-2012 та прийняти нове, яким відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 26.12.2012 року апеляційну скаргу Дочірньої компанії «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» прийнято до провадження.
30.01.2013 року та 20.02.2013 року в судових засіданнях оголошувалась перерва.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 20 лютого 2013 року продовжено строк розгляду справи в порядку статті 69 Господарського процесуального кодексу України.
Розпорядженням голови Київського апеляційного господарського суду від 13.03.2013, у зв'язку із перебуванням судді Чорної Л.В. у відпустці, змінено склад суду та визначено судову колегію у складі: головуючий суддя Новіков М.М., Смірнова Л.Г., Тищенко О.В.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 13 березня 2013 року апеляційну скаргу Дочірньої компанії «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» на рішення Господарського суду міста Києва від 19.11.2012 року у справі № 5011-34/11276-2012 прийнято до провадження у визначеному складі суду.
Розпорядження Секретаря судової палати Київського апеляційного господарського суду від 10.04.2013 року змінено склад колегії.
Публічне акціонерне товариство «Київенерго» просить позовні вимоги про стягнення 1 058 889,01 грн. безпідставно отриманих коштів задовольнити у повному обсязі.
Відповідно до ст. 99 Господарського процесуального кодексу України в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у цьому розділі. Апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.
Відповідно до ч. 2 ст. 101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються доводи та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, апеляційний господарський суд встановив наступне.
25.03.2008 року між Акціонерною енергопостачальною компанією «Київенерго», правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство «Київенерго» - Покупець та Дочірньою компанією «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» - Постачальник було укладено договір № 06/08-106 поставки природного газу для ТЕЦ-6 Київенерго (далі -Договір).
Згідно з пунктами 1.1.-1.3. договору Постачальник зобов'язується передати у власність Покупцю, а Покупець зобов'язується прийняти та оплатити природний газ в обсязі, зазначеному в статті 2 цього Договору. Постачальник передає за цим Договором газ імпортованого походження отриманий за договором поставки природного газу між НАК «Нафтогаз України» та Постачальником. Покупець приймає за цим Договором газ виключно для своїх потреб. Покупець зобов'язується не продавати та не відчужувати будь-яким способом газ, прийнятий за цим Договором.
Згідно пункту 2.1. Договору Постачальник передає Покупцю для ТЕЦ-6 газ в обсязі до 30 866,000 тис. куб. м. протягом періоду з 01 квітня 2008 року до 30 квітня 2008 року включно.
Пунктом 4.4 Договору встановлено, що приймання-передачі газу, поставленого Постачальником Покупцеві у відповідному місяці поставки, оформлюється актом приймання-передачі газу, в якому зазначаються фактичні обсяги спожитого газу, його ціна та вартість. Акт приймання-передачі газу складається за встановленою формою на підставі технічних актів приймання-передачі газу між газотранспортним підприємством та покупцем, з урахуванням планового обсягу поставки наданого Постачальником. Не пізніше 10 числа місяця, наступного за місяцем поставки, Покупець зобов'язується надати Постачальнику для підпису два примірники акта приймання-передачі газу, підписані та скріплені печаткою Покупця та погоджені газотранспортним підприємством, копію технічних актів приймання-передачі газу та реєстр обсягів реалізації газу.
Як вбачається з матеріалів справи, 25.04.2008 між сторонами було укладено додаткову угоду № 1 до договору № 06/08-106.
Відповідно до пункту 2 Додаткової угоди № 1 до договору пункт 5.1 Договору викладено у наступній редакції:
Ціна за 1000,0 кубічних метрів газу становить 934,70 грн. без урахування податку на додану вартість, збору до затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки та витрат, пов'язаних з реалізацією газу, крім того:
- збір до затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки (8%) - 74,78 грн.;
- витрати, пов'язані з реалізацією природного газу - 87,43 грн.;
- податок на додану вартість за ставкою 20% - 219,38 грн.
Крім того, тариф на транспортування природного газу магістральними та розподільними трубопроводами - 96,30 грн., крім того ПДВ за ставкою 20% - 19,26 грн., всього разом з ПДВ - 115,56 грн.
До сплати за 1000,0 куб. м. природного газу - 1 193,21 грн., крім того ПДВ - 238,64 грн., усього разом з ПДВ - 1 431,85 грн.
Також судом встановлено, що 26.05.2008 між сторонами було укладено додаткову угоду № 2 до договору № 06/08-106.
Згідно з пунктом 2 додаткової угоди № 2 до договору пункт 5.1 договору викладено у наступній редакції:
Ціна за 1000,0 кубічних метрів газу становить 934,70 грн. без урахування податку на додану вартість, збору до затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки до ціни природного газу, тарифів на його транспортування, розподіл і постачання та витрат на його реалізацію НАК «Нафтогаз України», крім того:
- збір до затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки (12%) - 112,16 грн.;
- витрати, пов'язані з реалізацією природного газу Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України» - 87,43 грн.;
- податок на додану вартість за ставкою 20% - 226,86 грн.
Крім того, тариф на транспортування природного газу магістральними та розподільними трубопроводами - 96,30 грн., крім того ПДВ за ставкою 20% - 19,26 грн., всього разом з ПДВ - 115,56 грн.
До сплати за 1000,0 куб.м. природного газу - 1 230,59 грн., крім того ПДВ - 246,12 грн., усього разом з ПДВ - 1 476,71 грн.
Додатковою угодою №2 до Договору було продовжено дію Договору в частині поставки газу до 31.06.2008.
В матеріалах справи містяться підписані і скріплені печатками АК «Київенерго» та ДК «Газ України» акти передачі-приймання природного газу: від 31 травня 2008 року на суму 28 326 233,16 грн.; від 30 червня 2008 року на суму 29 051 370,91 грн.; від 31 липня 2008 року на суму 14 222 220,97 грн.; від 31 серпня 2008 року на суму 29 523 223,26 грн.; від 30 вересня 2008 року на суму 32 944 019,82 грн.
Акти передачі-приймання природного газу від 31 травня 2008 року, від 30 червня 2008 року, від 31 липня 2008 року, від 31 серпня 2008 року, від 30 вересня 2008 року підписані ДК «Газ України» із запереченнями відносно визначення цільової надбавки у розмірі 8% та 12% до витрат на реалізацію газу НАК «Нафтогаз України» та загальної вартості переданого у відповідному місяці природного газу.
Відповідно до податкового роз'яснення Державної податкової адміністрації України від 02.06.2008 № 5255/6/15-0916 відповідач здійснив нарахування цільової надбавки у розмірі 8 % та 12 % не лише на ціну природного газу а і на витрати НАК «Нафтогаз» на реалізацію природного газу. Відповідач визначив поставку газу у запереченнях до актів передачі-приймання до договору поставки природного газу ТЕЦ-6 Київенерго № 06/08-106 від 25.03.2008 наступним чином: у травні 2008 на загальну суму 28 492 267,92 грн. (заперечення до акту від 31.05.2008); у червні 2008 на загальну суму 29 298 920,21 грн. (заперечення до акту від 30.06.2008); у липні 2008 на загальну суму 14 343 409,78 грн. (заперечення до акту від 31.07.2008); у серпні 2008 на загальну суму 29 774 466,72 грн. (заперечення до акту від 31.08.2008); у вересні 2008 на загальну суму 33 217 789,50 грн. (заперечення до акту від 30.09.2008).
Таким чином, згідно вищезазначених актів приймання-передачі природного газу загальна вартість природного газу становить 134 067 068,12 грн., а згідно доданих актів та письмових заперечень до актів відповідачем визначено вартість природного газу у сумі 135 126 854,13 грн. Різниця на суму 1 059 786,01 грн. (135 126 854,13 грн. - 134 067 068,12 грн.) у вартості поставленого природного газу виникла у зв'язку з нарахуванням відповідачем цільової надбавки у розмірі 8% та 12% на витрати НАК «Нафтогаз України» на реалізацію газу.
21.08.2009 платіжним дорученням № 5639 позивач перерахував на рахунок відповідача кошти в сумі 1 058 889,01 грн. з призначенням платежу: «часткова сплата цільової надбавки, нарахованої на витрати НАК «Нафтогаз України» на реалізацію природного газу за договором №06/08-106 від 25.03.2008 у тому числі ПДВ 20% 176481,50 грн.».
05.04.2011 позивач звернувся до відповідача з вимогою № Д07/2805 про повернення коштів, в якій просив у семиденний строк з дня отримання вимоги на підставі ст. ст. 530, 1212 Цивільного кодексу України повернути помилково сплачені та безпідставно отримані кошти в розмірі 1 058 889,01 грн. У вказаній вимозі позивач зазначив, що АК «Київенерго» свої зобов'язання за договором поставки природного газу № 06/08-106 від 25.03.2008 виконала у повному обсязі, прийнявши та повністю оплативши отриманий природний газ, а 21.08.2009 компанія помилково перерахувала на рахунок відповідача кошти сумою 1 058 889,01 грн.
Доказів реагування на претензію, як і повернення грошових коштів на спірну суму матеріали справи не містять.
Відповідно до частини 1 статті 8 Закону України «Про ціни і ціноутворення» державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України «Про ціни і ціноутворення» державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються на ресурси, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, на товари і послуги, що мають вирішальне соціальне значення, а також на продукцію, товари і послуги, виробництво яких зосереджено на підприємствах, що займають монопольне (домінуюче) становище на ринку.
Згідно пояснень Національної комісії регулювання електроенергетики України від 15.05.2009 р. №3183/13/17-09 щодо відомостей про ціну природного газу, який поставлявся відповідачем позивачу у травні 2008 року, вартість 1000 куб. м. природного газу, переданого відповідачем позивачу у травні 2008 року має таку структуру: 934,70 грн. (ціна газу) + 74,78 грн. (8% збір у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ) + 96,30 грн. (тариф на транспортування природного газу магістральними та розподільчим трубопроводами) + 87,43 грн. витрати, пов'язані з реалізацією природного газу) + ПДВ за ставкою 20%. Тобто 1193,21 грн. + 238,64 грн. ПДВ = 1 431,85 грн.
Національна комісія регулювання електроенергетики України зазначила, що відповідно до абзацу 8 пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду Державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ під діючим тарифом слід розуміти ціну природного газу для відповідної категорії споживачів без урахування тарифів на його транспортування і постачання споживачам та суми податку на додану вартість, таким чином, збір у вигляді цільової надбавки до тарифу на природній газ справляється виключно з ціни природного газу для відповідної категорії споживачів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2006 р. № 605 «Деякі питання діяльності Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» (в редакції, що діяла протягом 2008) встановлено з 1 січня 2008 року граничні рівні цін на природний газ для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання без урахування податку на додану вартість, збору до затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки, тарифів на його транспортування, розподіл і постачання та витрат на його реалізацію Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України» на рівні 934,70 гривні за 1 тис. куб. метрів.
Згідно з пунктом 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.06.2005 № 442, із змінами і доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 27.02.2008 № 111, в редакції, що діяла до 24.04.2008, збір справляється на обсяги природного газу, що постачається для промислових та інших суб'єктів господарювання та їх структурних підрозділів, що використовують природний газ, у розмірі 8 відсотків. Згідно із змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 09.04.2008 № 346, яка діяла з 24.04.2008 до 31.12.2008, розмір вказаного збору визначено на рівні 12 %.
Пунктом 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.06.2005 № 442, визначено, що під діючим тарифом слід розуміти ціну природного газу для відповідної категорії споживачів без урахування тарифів на його транспортування і постачання споживачам та суми податку на додану вартість (тариф).
Таким чином, збір у вигляді цільової надбавки до тарифу на природній газ справляється виключно з ціни природного газу для відповідної категорії споживачів.
Безпідставність нарахування відповідачем вищевказаної цільової надбавки була встановлена судовими рішеннями у справі № 37/45-17/72.
Отже, правові підстави для сплати 1 058 889,01 грн. позивачем відповідачу цільової надбавки в розмірі 8% та 12%, нарахованої на витрати НАК «Нафтогаз України» на реалізацію природного газу, отриманого в травні - вересня 2008 року за договором поставки природного газу № 06/08-106 від 25.03.2008 відсутні.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про систему оподаткування», в ред. від 17.11.2009 р., розмір та механізм справляння збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності встановлюється Кабінетом Міністрів України. .
Відповідно до пункту 28 частини першої статті 14 Закону України «Про систему оподаткування» збір у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності належить до загальнодержавних зборів (обов'язкових платежів).
Порядок внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11.06.2005 № 442 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14.04.2009 № 359).
Згідно пункту 1 названого Порядку під діючим тарифом слід розуміти ціну природного газу для відповідної категорії споживачів без урахування тарифів на його транспортування і постачання споживачам та суми податку на додану вартість.
Пунктом 2 цього Порядку визначено, що об'єктом обчислення збору є вартість природного газу в обсязі, відпущеному кожній категорії споживачів у звітному періоді, яка визначається на підставі актів приймання-передачі газу, підписаних платником та відповідним споживачем (для населення - на підставі облікових документів), з урахуванням відповідного тарифу.
Платниками збору є суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, які провадять діяльність з постачання природного газу споживачам на підставі укладених з ними договорів.
З приписів наведеного законодавства вбачається, що збір у вигляді цільової надбавки, нарахованої на витрати на реалізацію природного газу не передбачений податковим законодавством, чинним на момент виникнення спірних правовідносин.
А відтак, відповідач неправомірно включив суми спірних коштів в акти приймання-передачі газу, підписаних відповідачем та позивачем як споживачем, а отже перераховані позивачем кошти на сплату такого збору є безпідставно набутими відповідачем.
Аналогічна позиція викладена у постановах Вищого господарського суду України від 17 грудня 2012 року по справі № 5011-42/11289-2012, від 03 грудня 2012 року по справі № 5011-65/11266-2012.
У відповідності до статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, колегія суддів приходить до висновку, що господарським судом першої інстанції правильно застосовано норми матеріального та процесуального права, повно з'ясовано та доведено обставини, що мають значення для справи, зроблені висновки відповідають дійсним обставинам справи.
Доводи наведені в апеляційній скарзі колегією суддів до уваги не приймаються з огляду на те, що вони є необґрунтованими та такими, що спростовуються матеріалами справи.
За наведених у даній постанові обставин, колегія суддів дійшла висновку, що відсутні підстави для зміни чи скасування рішення Господарського суду міста Києва від 19.11.2012 року у справі № 5011-34/11276-2012.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 99, 101 - 105 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
1. Рішення Господарського суду міста Києва від 19.11.2012 року у справі № 5011-34/11276-2012 залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
2. Матеріали справи № 5011-34/11276-2012 повернути до Господарського суду міста Києва.
3. Копію постанови надіслати сторонам у справі.
Головуючий суддя Чорна Л.В.
Судді Іоннікова І.А.
Тищенко О.В.