Ухвала від 11.04.2013 по справі 2-а-10902/10/1570

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2013 р.Справа № 2-а-10902/10/1570

Категорія: 8.2.9 Головуючий в 1 інстанції: Соколенко О. М.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючогосудді -Жука С.І.

судді - Яковлева Ю.В.

судді - Запорожана Д.В.

при секретаріПилипчук М.І.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Одеського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Одеської області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 01 червня 2011 року по справі за позовом ОСОБА_5 до державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Одеської області про визнання дій по нарахуванню земельного податку протиправними та визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 0011741900 від 18.10.2010 року, -

встановиЛА:

15 листопада 2010 року, позивач звернувся до суду з позовом до державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Одеської області (далі -ДПІ у Комінтернівському районі), про визнання протиправними дії державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Одеської області по нарахуванню земельного податку та про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 0011741900 від 18.10.2010 року, мотивуючи його тим, що він є членом добровільного товариства рибалок-аматорів "Крижанівка", розташованого за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с. Крижанівка, вул. Ветеранів, причал № 218. Вказана громадська організація створена та діє на підставі Закону України "Про об'єднання громадян", з метою організації відпочинку членів організації та їх родин. Для здійснення зберігання й користування плавзасобами, організації в безстрокове користування виділена земельна ділянка для розміщення куренів, що підтверджується державним актом серії І-ОД № 000764, який видано 15.04.1998 року Крижанівською сільською радою. Виділена земельна ділянка є землею під зсувами, що змушує щорічно відновлювати й зміцнювати берегову зону, шляхом завезення каменів і бетонних плит. У червні 2010 року за завданням прокуратури Відділом Держкомзему в Комінтернівському районі Одеської області здійснена перевірка виконання вимог земельного законодавства членами товариства рибалок, за результатами якої винесено припис про знос берегоукріплювальних споруджень та до позивача застосовані адміністративні санкції у вигляді штрафу. 09 листопада 2010 року від ДПІ у Комінтернівському районі Одеської області позивачем отримано податкове повідомлення про необхідність сплатити земельний податок у розмірі 1850,81 грн. При цьому, як зазначає позивач, роз'яснень з приводу розрахунку нарахованого земельного податку не надано, не зазначено підстави оплати земельного податку до Крижанівської сільської ради. Позивач вважає такі дії ДПІ у Комінтернівському районі неправомірними, оскільки суб'єктом плати за землю є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач у тому числі користувач, а підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, що перебуває в державній або комунальній власності -договір оренди такої земельної ділянки. Власники землі й землекористувачі платять земельний податок та орендну плату від дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. Ні власником землі, ні орендарем позивач не є, а тому вважає, що не може бути платником податку за землю. Таким чином, позивач вважає недійсним податкове повідомлення-рішення № 0011741900 від 18.10.2010 року, оскільки воно прийнято безпідставно.

В судовому засіданні першої інстанції позивач та представник позивача підтримали позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на обґрунтування, викладені в позовній заяві, та просили задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача, в судовому засіданні першої інстанції заперечував проти задоволення адміністративного позову, посилаючись на обставини, викладені в запереченнях на адміністративний позов.

Суд першої інстанції своєю постановою від 01 червня 2011 року адміністративний позов ОСОБА_5 до державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Одеської області про визнання дій протиправними по нарахуванню земельного податку й визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 0011741900 від 18.10.2010 року - задовольнив.

Визнав протиправними дії державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Одеської області по нарахуванню ОСОБА_5 земельного податку.

Скасував податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Одеської області № 0011741900 від 18.10.2010 року.

Державна податкова інспекція у Комінтернівському районі Одеської області не погодившись з постановою суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду та прийняти нову постанову, якою у задоволенні вимог позивача відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги Державна податкова інспекція у Комінтернівському районі Одеської області посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, або у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що згідно витягу з протоколу засідання ДТРА "Крижанівка" Причал № 218 від 13.06.2009 року, позивач є членом ДТРА "Крижанівка", Причал № 218.

Громадська організація Добровільне товариство рибалок-аматорів "Крижанівка" Причал № 218, зареєстроване 26.05.1993 року з подальшою державною перереєстрацією 07.02.2001 року Комінтернівською районною державною адміністрацією Одеської області, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичних осіб серії АОО № 280008 та довідкою Головного управління статистики в Одеській області № 5661.

На виконання рішення Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області від 03.09.1997 року № 84-ХХІІ, добровільному товариству рибалок-аматорів "Крижанівка" надано у постійне користування для розташування причалу човнів № 218 із земель запасу Крижанівської сільради 2,54 га землі під зсувами, що підтверджується копією державного акту на постійне користування землею серії І-ОД № 000764. Актом Крижанівської сільської ради від 24 вересня 1997 року з додатками встановлено в натурі межі земельної ділянки, відведеної добровільному товариству рибалок-аматорів "Крижанівка" під розташування причалу № 218.

ОСОБА_5 є членом громадської організації "Добровільного товариства рибалок-аматорів "Крижанівка" Причал № 218", та згідно довідки ГО "ДТРА "Крижанівка", Причал № 218 від 01.02.2011 року за позивачем закріплено лицевий рахунок за № 7.

Як вбачається з матеріалів справи, 21 червня 2010 року відділом Держкомзему у Комінтернівському районі Одеської області проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства членом ДТРА "Крижанівка", ОСОБА_5, за наслідками якої складено акт перевірки від 21.06.2010 року. В результаті перевірки встановлено: що земельна ділянка загальною площею приблизно 0,0105 га (7х15м.), що прилягає до території ДТРА "Крижанівка" в південно-західній частині самовільно зайнята під будівництво берегоукріплюючих робіт на гідротехнічної споруди з бетонових плит; правовстановлюючі документи на землю водного фонду відсутні, чим порушено ст. 125 Земельного кодексу України. Водночас, 21.06.2011 року відділом Держкомзему у Комінтернівському районі Одеської області складено припис серії КОМ № 001532, яким встановлено порушення позивачем ст. 125 Земельного кодексу України, та зазначено усунути порушення в 30-ти денний термін, а також 21.06.2010 року відділом Держкомзему складено протокол про адміністративне правопорушення серії КОМ № 001532 за порушення позивачем ст. 125 Земельного кодексу України та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 21.06.2010 року серії КОМ № 001532 за вказане порушення ст. 125 Земельного кодексу України, якою на позивача накладено штраф у розмірі 170 грн. 00 коп.

За невиконання позивачем припису від 21.06.2010 року серії КОМ № 001532, відділом Держкомзему у Комінтернівському районі Одеської області 27.07.2010 року знову винесено припис серії КОМ № 001573 про порушення ст. 125 Земельного кодексу України, а також, повторно складено протокол про адміністративне правопорушення серії КОМ № 001573 за порушення позивачем ст. 125 Земельного кодексу України та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 27.07.2010 року серії КОМ № 001573 за вказане порушення ст. 125 Земельного кодексу України, якою на позивача накладено штраф у розмірі 153 грн. 00 коп.

22.09.2010 року на адресу ДПІ у Комінтернівському районі Одеської області від відділу Держкомзему у Комінтернівському районі Одеської області надійшов лист № 13-13-02/1467 від 17.09.2010 року з зазначенням переліку осіб, що порушили земельне законодавство протягом 2010 року - самовільно зайняли земельні ділянки, зокрема, під № 16 зазначено ОСОБА_5 - самовільне зайняття площею 0,0105 га на території Крижанівської сільської ради ДТРА "Крижанівка", землі водного фонду, для подальшого реагування.

18 жовтня 2010 року ДПІ у Комінтернівському районі Одеської області прийнято податкове повідомлення № 0011741900, в якому зазначено, що згідно з п.п. "г"п.п. 4.2.2 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та відповідно до ст. 13 та ст. 17 Закону України від 03.07.1992 року № 2535-ХІІ "Про плату за землю", ОСОБА_5 визначено суму податкового зобов'язання за платежем: земельний податок з фізичних осіб (Крижанівська с/р) у розмірі 1850 грн. 81 коп.

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про плату за землю" (який діяв на час прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення та виникнення спірних правовідносин), податок -це обов'язковий платіж, що справляється з юридичних і фізичних осіб за користування земельними ділянками.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про плату за землю" (який діяв на час прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення та виникнення спірних правовідносин), об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.

Власником земельної ділянки, є юридична чи фізична особа, територіальна громада чи держава, яка володіє сукупністю трьох правомочностей власника по володінню, користуванню та розпорядженню належною на праві власності земельною ділянкою. Землекористувачем може бути юридична чи фізична особа, яким в установленням законом порядку надано в користування земельна ділянка.

Статтею 125 ЗК України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Документи, що можуть посвідчувати право на земельну ділянку перелічені у статті 126 ЗК України. Зокрема, до них відносяться державні акти на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою, договір оренди, тощо.

Проте в матеріалах справи відсутні будь-які докази на підтвердження виникнення (реєстрації) у позивача права на земельну ділянку, що прилягає до території ДТРА "Крижанівка" причал № 218 на території Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, та документи, які б посвідчували таке право.

ОСОБА_5, не є, а ні власником, а ні землекористувачем земельної ділянки, що прилягає до території ДТРА "Крижанівка" причал № 218 на території Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, в розумінні приписів Земельного кодексу України, а тому з урахуванням приписів ст. 5 Закону України "Про плату за землю", позивач не є суб'єктом плати за землю, та відповідно не повинен сплачувати земельний податок.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що позовні вимоги ОСОБА_5 підлягають задоволенню шляхом визнання дій державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Одеської області по нарахуванню земельного податку - протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення № 0011741900 від 18.10.2010 року про нарахування позивачу податкового зобов'язання по земельному податку в розмірі 1850,81 грн.

Розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що судом першої інстанції повно і всебічно досліджено обставини справи, надані сторонами докази, правильно визначено характер спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Отже судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги не є істотними і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Одеської області, - залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 01 червня 2011 року по справі за позовом ОСОБА_5 до державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Одеської області про визнання дій по нарахуванню земельного податку протиправними та визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 0011741900 від 18.10.2010 року, - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням до Вищого адміністративного суду України в порядку статті 212 КАС України.

Головуючийсуддя С.І. Жук

суддя Ю.В. Яковлев

суддя Д.В. Запорожан