Справа: № 2а-10406/12/2670( у 4-х томах) Головуючий у 1-й інстанції: Пащенко К.С. Суддя-доповідач: Аліменко В.О.
Іменем України
28 березня 2013 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Аліменка В.О.
суддів Безименної Н.В., Кучми А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу позивача Державної фінансової інспекції України на Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 08.01.2013 року у справі за позовом Державної фінансової інспекції України до Державного агентства України з інвестицій та управління національними проектами України, третя особа Публічне акціонерне товариство «Національний депозитарій України» про зобов'язання вчинити певні дії, -
У липні 2012 року Державна фінансова інспекція України звернулись до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Державного агентства України з інвестицій та управління національними проектами України, третя особа Публічне акціонерне товариство «Національний депозитарій України», в якому просили суд з урахуванням зміни позовних вимог, зобов'язати відповідача виконати п. 2 вимоги ГоловКРУ від 07.12.2011 року № 08-14/1956, а саме стягнути з Публічного акціонерного товариства «Національний депозитарій України» до державного бюджету грошові кошти в сумі 6238 тис. грн.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 08.01.2013 року в задоволені адміністративного позову - відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятою Постановою, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати в повному обсязі Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 08.01.2013 року. Свої вимоги апелянт аргументує тим, що суд першої інстанції неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними у справі доказами, колегія суддів приходить до наступного.
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ (ч. 1 ст. 2 КАС України).
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України та застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, що 02.11.2011 року за результатами ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Державного агентства України з інвестицій та розвитку (правонаступником є Державне агентство України з інвестицій та управління національними проектами України) за 2007 та 2008 роки відповідачем складено Акт ревізії № 08-21/1, яким встановлено використання бюджетних коштів для забезпечення діяльності (утримання) ВАТ «Національний депозитарій України» (правонаступником є ПАТ «Національний депозитарій України») за бюджетною програмою КПКВ 6241020 «Державна програма розвитку Національної депозитарної системи України» в 2007 році в сумі 6237999,58 грн., що не відповідає цілям бюджетної програми та є нецільовим використанням бюджетних коштів на вказану суму.
На підставі Акта ревізії № 08-21/1 позивачу було надіслано вимогу про усунення виявлених порушень від 07.12.2011 року № 08-14/1956, п. 2 якої зобов'язано Державне агентство України з інвестицій та управління національними проектами України стягнути з ПАТ «Національний депозитарій України» до державного бюджету грошві кошти в сумі 6238 тис. грн.
Відмовляючи в задоволені адміністративного позову суд першої інстанції виходив з того, що бюджетні кошти на виконання програми «Державна програма розвитку Національної депозитарної системи України» заплановані та використані з урахуванням вказаних вимог чинного законодавства.
З таким висновком суду першої інстанції колегія суддів погоджується, виходячи з наступного.
Колегія суддів звертає увагу на ту обставину, що задоволенню підлягають лише законні вимоги Державної фінансової інспекції України, тому, розглядаючи спір про примусове виконання вимоги, надає їй оцінку на загальних підставах незалежно від тієї обставини, що відповідач її попередньо не оскаржив.
Відповідно до Державної програми розвитку Національної депозитарної системи України, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2004 N 1707, чинної на момент виникнення спірних правовідносин, становлення та розбудова системи відбувалися в умовах відсутності ресурсного забезпечення. Реальна вартість створення інфраструктури ринків капіталу, зокрема повнофункціональної Національної депозитарної системи, значно перевищує власні фінансові можливості учасників ринку цінних паперів. Водночас Законом України «Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні» визначено, що створення та утримання Національної депозитарної системи до моменту її переходу на самофінансування, а також здійснення заходів щодо створення Національного депозитарію забезпечується державою шляхом виділення для цього відповідних коштів.
Відповідно до бюджетних призначень, визначених Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік», паспортом бюджетної програми, Порядком використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для виконання Державної програми розвитку Національної депозитарної системи у 2007 році за КПКВ 6241020 «Державна програма розвитку Національної депозитарної системи України», НДУ виділено бюджетних асигнувань в сумі 25000000 грн., а головним розпорядником визначено Державне агентство України з інвестицій та управління національними проектами України.
Згідно з п.п. 1, 2 Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для виконання Державної програми розвитку Національної депозитарної системи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.03.2007 N 452, цей Порядок визначає механізм використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті Держінвестицій за програмою «Державна програма розвитку Національної депозитарної системи України» (далі - бюджетні кошти). Бюджетні кошти Держінвестицій спрямовує Національному депозитарію для виконання Державної програми розвитку Національної депозитарної системи України, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2004 N 1707, зокрема, на: створення автоматизованої інформаційної системи Національної депозитарної системи, зокрема національної інформаційної мережі та системи передачі даних, комплексної системи захисту інформації; удосконалення програмно-технічного комплексу депозитарної діяльності, зокрема для забезпечення обслуговування державних облігацій, облігацій підприємств та облігацій місцевих позик за єдиним стандартом, для удосконалення кореспондентських відносин з депозитарними установами інших держав та проведення грошового розрахунку за договорами про цінні папери; створення програмного продукту для передачі та зберігання контрольних копій реєстрів власників іменних цінних паперів; виконання робіт із завершення будівництва комплексу споруд (архітектор ОСОБА_4) на Контрактовій пл., 1, у м. Києві, зокрема розроблення проекту будівництва для розміщення Національного депозитарію та його структурних підрозділів.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, у 2007 році із затверджених бюджетних асигнувань по КПКВ 6241020 «Державна програма розвитку Національної депозитарної системи України» в сумі 25000000 грн., не використано асигнувань в сумі 2357395,96 грн., а касових видатків здійснено в сумі 22642604,04 грн.
Разом з тим, зустрічною звіркою в НДУ встановлено, що із загальної суми зазначених видатків, відповідно до затвердженого Плану використання бюджетних коштів, здійснено поточних видатків для забезпечення діяльності (утримання) НДУ в сумі 6237999,58 грн.
Відповідно до Закону України «Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні» функції центрального депозитарію покладено на Національний депозитарій, до компетенції якого віднесено: стандартизація депозитарного обліку відповідно до міжнародних норм; стандартизація документообігу щодо операцій з цінними паперами і нумерація (кодифікація) цінних паперів, випущених в Україні, відповідно до міжнародних норм; встановлення відносин і налагодження постійної взаємодії з депозитарними установами інших країн, укладання як двосторонніх, так і багатосторонніх угод про пряме членство або кореспондентські відносини для обслуговування міжнародних операцій з цінними паперами учасників Національної депозитарної системи; зберігання і обслуговування обігу цінних паперів на рахунках у цінних паперах та операцій емітента щодо випущених ним цінних паперів; кліринг та розрахунки за угодами щодо цінних паперів; ведення реєстрів власників іменних цінних паперів.
Отже, виходячи з вище наведеного, виконання НДУ заходів Держпрограми не є поточною його діяльністю, а видатки, необхідні для досягнення цілей бюджетної програми не є видатками для забезпечення поточної діяльності (утримання) НДУ, а тому рішеннями правління НДУ від 16.04.07 №3/10, від 27.04.07 №47/1, від 31.05.07 №59/1, від 20.06.07 №70/1, від 27.07.07 №83/1, від 23.08.07 №95/1, від 14.09.07 №99/1, від 18.10.07 №110/1, від 29.11.07 №127/2 та від 24.12.07 №140/1 було визначено перелік співробітників НДУ залучених до виконання Держпрограми (не звільняючи їх від виконання функцій з поточної діяльності), а розпорядженням від 17.04.07 №4/1 затверджено коефіцієнти трудової участі кожного структурного підрозділу НДУ у виконанні кожного напряму бюджетної програми (не звільняючи їх від виконання функцій з поточної діяльності).
Як встановлено судом першої інстанції, 86% акцій НДУ належить державі в особі Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Відповідно до статуту НДУ органом управління НДУ є Наглядова Рада, яка створюється з метою забезпечення захисту прав акціонерів і до компетенції якої віднесено затвердження річних кошторисів НДУ. У 2007 році рішеннями Наглядової Ради НДУ (протоколи від 05.02.07 № 1/2007 та від 26.12.07 № 5/2007) затверджено кошторис НДУ на 2007 рік, до складу якого входили і поточні видатки із загального фонду державного бюджету відповідно до плану використання бюджетних коштів на загальну суму 13697,9 тис.грн. та 11091,1 тис.грн. У складі членів Наглядової Ради, що голосували за затвердження такого кошторису були посадові особи Міністерства фінансів, ДКЦПФР, Мінекономіки, Фонду держмайна, Держінвестицій, тобто, органами державної виконавчої влади схвалено здійснення поточних видатків із загального фонду державного бюджету відповідно до Плану використання бюджетних коштів.
Крім того, колегія суддів не погоджується з доводами позивача стосовно порушення вимоги Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для виконання Державної програми розвитку Національної депозитарної системи, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 14.03.07 № 452, оскільки відповідно до Правил складання паспортів бюджетних програм та інформації про їх виконання, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 29.12.2002 № 1098, паспорт бюджетної програми - це документ, що визначає суму коштів, затверджену в державному бюджеті для виконання бюджетної програми, законодавчі підстави її реалізації, мету, завдання, напрями діяльності, відповідальних виконавців, результативні показники та інші характеристики бюджетної програми.
Відповідно до пункту 2 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228 план використання бюджетних коштів - це розподіл бюджетних асигнувань, затверджених у кошторисі, в розрізі видатків бюджету, структура яких відповідає повній економічній класифікації видатків та класифікації кредитування бюджету.
Тобто, законодавством визначено, що розшифрування за всіма кодами економічної класифікації, а саме: заробітна плата з нарахуваннями, оплата предметів, матеріалів, обладнання, інвентарю, транспортних послуг та інші видатки, зокрема, здійснюється в плані використання бюджетних коштів.
Колегія суддів погоджується з доводами відповідача, що жодним нормативно-правовим актом не передбачена вимога щодо відображення у паспорті бюджетної програми та порядку використання бюджетних коштів показників, які зазначаються у плані використання бюджетних коштів, а саме зазначених вище видатків.
Отже, виконання працівниками НДУ робіт з реалізації заходів Держпрограми та відповідне отримання ними заробітної плати, а також інші поточні видатки, пов'язані з виконанням Держпрограми, не можуть бути кваліфіковані у якості видатків для забезпечення поточної діяльності (утримання) НДУ.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, в матеріалах справи містяться копії виписок, які підтверджують таке використання та містять відомості про платежі НДУ за предмети, матеріали, обладнання, інвентар, за транспортні послуги та утримання транспортних засобів, за послуги зв'язку тощо, а також відповідні копії звітних документів, які надсилались НДУ до Державного агентства України з інвестицій та управління національними проектами України, в тому числі інформація про використання бюджетних коштів НДУ на 01.01.2008, інформація про виконання паспорта бюджетної програми за КПКВ 6241020 «Державна програма розвитку Національної депозитарної системи України» за 2007 рік.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що бюджетні кошти на виконання програми «Державна програма розвитку Національної депозитарної системи України» заплановані та використані з урахуванням вказаних вимог чинного законодавства.
Приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду доводами апелянта не спростовані, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення апеляційної скарги.
Підсумовуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що доводи викладені в апеляційній скарзі не знайшли свого підтвердження, оскаржувана постанова прийнята судом відповідно до норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись, ст.ст. 2, 41, 160, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу позивача Державної фінансової інспекції України на Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 08.01.2013 року - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 08.01.2013 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення Ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя В.О. Аліменко
Судді Н.В. Безименна
А.Ю. Кучма
.
Головуючий суддя Аліменко В.О.
Судді: Безименна Н.В.
Кучма А.Ю.