11 квітня 2013 р.Справа № 1522/23726/12
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Кравчук(Дорбалюк) Тетяна Станіславівна
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючогосудді -Жука С.І.
судді - Яковлева Ю.В.
судді - Запорожана Д.В.
при секретаріПилипчук М.І.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Одеського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_5 на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 03 грудня 2012 року по справі за позовом ОСОБА_5 до Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити певні дії, -
встановиЛА:
ОСОБА_5 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання дій відповідача незаконними, зобов'язання відповідачів призначити та виплатити їй пенсію за віком з 27 серпня 2012 року у відповідності з діючим законодавством.
В судове засідання першої інстанції позивач та його представник не з'явилися. Представник позивачки звернулася до суду з заявою в якої просила суд розглядати справу у її відсутність.
Представник Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі м. Одеси до судового засідання першої інстанції не з'явився, про час та місце проведення судового засідання повідомлявся належним чином, про причини неявки суду не повідомив.
Суд першої інстанції своєю постановою від 03 грудня 2012 року у задоволенні позову ОСОБА_5 до Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити певні дії - відмовив.
ОСОБА_5 не погодившись з постановою суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду та прийняти нову постанову, якою задовольни ти вимоги позивача у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги ОСОБА_5 посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, або у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції ОСОБА_5 є громадянкою України, що підтверджується паспортом який міститься в матеріалах справи, виїхала на постійне місце проживання до Ізраїлю та проживає у Ізраїлі.
Позивачка досягла пенсійного віку та 27 серпня 2012 року звернулась до Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі м. Одеси з письмовою заявою про нарахування та виплату їй пенсії за віком з 27 серпня 2012 року за трудовим стажем.
Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі м. Одеси було відмовлено в призначенні пенсії позивачу.
Судова колегія вважає дії відповідача незаконними, такими, що порушують право позивача на отримання пенсії, як громадянина України, згідно діючого законодавства.
Колегія судів зазначає, відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на пенсійне забезпечення.
Стаття 24 Конституції України гарантує громадянам України рівність конституційних прав незалежно від місця проживання.
Статтею 147 Конституції України передбачено, що єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні є Конституційний Суд України. Лише Конституційний Суд України вирішує питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України і дає офіційне тлумачення Конституції України та законів України.
Положення пункту 2 частини першої статті 49 та положення другого речення статті 51 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які регламентують виплату пенсій пенсіонерам, які постійно проживають у державах, з якими Україною не укладено відповідного договору, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційним), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 07.10.2009 р. N 25-рп/2009).
Відповідно до ч.2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Слід зазначити, що відповідно до ч.3 ст.2 Протоколу № 4 Конвенції про захист прав і основних свобод людини, кожна людина має право на вільне пересування і свободу вибору місця проживання. Кожна людина має право залишати будь-яку країну, включаючи свою власну.
Згідно з ч.2 ст.2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в країні", реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
За такими обставинами, кожен громадянин України, включаючи пенсіонерів, має право на вибір свого місця проживання, зі збереженням усіх конституційних прав.
З урахуванням наведеного, судова колегія вважає, що позивач, проживаючи в державі Ізраїль, як громадянин України, має такі ж самі конституційні права, як і інші громадяни України, оскільки Конституція України та пенсійне законодавство України не допускає обмеження права на соціальний захист, зокрема права на отримання пенсії за ознакою місця проживання громадянина України.
З 01.01.2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне врахування» від 09.07.2003 року та з цього часу спірні правовідносини регулюються даним законом.
З матеріалів справи вбачається, що позивачу пенсія не призначалась тому вона звернулась до Пенсійного фонду України про її призначення.
Згідно з ч.1 ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Частиною 5 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 року №1261 передбачено, що Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі, управління в районах, містах і районах у містах. Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України за №8-2 від 30.04.2002 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 року за №442/6730, обов'язок призначати, виплачувати пенсію покладено саме на територіальні управління Пенсійного фонду України.
Відповідно до положень п. 1 Порядку, подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 25.11.2005 року №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846, заява про призначення пенсії непрацюючим громадянам і членам їх сімей подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації), або законним представником відповідно до законодавства за місцем проживання (реєстрації) заявника.
Згідно п.5 Порядку, подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший. Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
За змістом наведених норм пенсійного законодавства вбачається необхідність особистого звернення особи або уповноваженого представника цієї особи до територіального органу Пенсійного фонду України для призначення пенсії.
Наведені норми та обставини, дають судовій колегії право на висновок, що Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси зобов'язане нарахувати та виплачувати позивачу пенсію, оскільки, відповідно до довідки Виконкому Приморської районної ради народних депутатів м. Одеси Одеської області №456 від 15 листопада 1991 року, ОСОБА_5 до виїзду на постійне місце проживання до Ізраїлю дійсно проживала за адресою: АДРЕСА_1.
Таким чином, колегія суддів вважає не обґрунтованим висновок суду першої інстанції, що відповідач - Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси не повинен нарахувати та виплачувати пенсію позивачу.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_5, - задовольнити.
Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 03 грудня 2012 року, - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_5 до Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати дій Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі м. Одеси щодо відмови в призначені ОСОБА_5 пенсію за віком - незаконними.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі м. Одеси призначити та виплатити ОСОБА_5 пенсію за віком з 27 серпня 2012 року у відповідності з діючим законодавством.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням до Вищого адміністративного суду України в порядку статті 212 КАС України.
Головуючийсуддя С.І. Жук
суддя Ю.В. Яковлев
суддя Д.В. Запорожан