2-а/754/136/13
Справа № 754/3850/13-а
Іменем України
09.04.2013 року Деснянський районний суд м. Києва в складі
головуючого судді Шевчука О.П.
при секретарі Бойко Т.О.,
розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про зобов'язання УПФУ в Деснянському районі м. Києва провести перерахунок та виплату його пенсії за віком відповідно ч.1 та 2 статті 40 та ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з застосуванням показника середньої заробітної плати за 2010 рік починаючи з моменту виникнення права на даний перерахунок.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що він отримує пенсію по інвалідності відповідно зазначеного вище закону та продовжував працювати.
ОСОБА_1 звернувся до відповідача з завою про перерахунок його пенсії відповідно ст. 40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на що отримав відмову.
Не погоджуючись з таким рішенням УПФУ позивач просить суд позов задовольнити.
Сторони та їх представники в судове засідання не з'явились, до суду надішли заяви про розгляд справи за їх відсутності (а.с. 14, 15 -16).
Дослідивши письмові докази у справі суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову з наступних підстав.
Як встановлено в судовому засіданні, позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва та одержує пенсію як інвалід третьої групи.. Після призначення пенсії, позивач продовжував працювати.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку призначеної пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2010 рік.
Листом від 05.03.2013 року відповідачем відмовлено у проведенні такого перерахунку.
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування від 09 липня 2003 року № 1058-1У, у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Пенсії
здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону.
За змістом статті 40 частини 1 вищевказаного Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року.
У разі, якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абз.1 цієї частини, враховується заробітна плата ( дохід) за фактичний страховий стаж. За вибором особи, яка звернулась за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, включається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 % тривалості страхового стажу.
Підп. «б» підп. 10 п. 35 розділу 11 Закону України «Про Державний бюджет України за 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року № 107-У1, ч. 4 ст. 42 Закону України № 2058-1У викладено в новій редакції, а саме, якщо у разі застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.І ст. 40 цього закону із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україна, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає включенню згідно із абз. 3 ч. 1 ст. 40 цього Закону.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008, положення підп. «б» підп. 10 п. 35 розділу 11 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано такими, що не відповідають Конституції України ( є неконституційними).
Відповідно до ч.2 ст. 152 Конституції України Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, після прийняття Конституційним Судом України вказаного рішення знову почали діяти положення ст. 42 Закону № 1058-1У в їх первинній редакції.
Отже, з часу прийняття цього рішення перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу) з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст.40 Закону № 1058-1 У.
28.05.2008 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 530 „Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
Підп. 3 п. 11 Постанови визначено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 ст. 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Причому, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід)для перерахунку пенсії, період, що настає, після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абз.З частини 1 статті 40 Закону.
Таким чином, підп. 3 п. 11 зазначеної постанови фактично відтворив редакцію ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-1V в редакції Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-У1, яка визнана неконституційною.
Отже, починаючи з 28.05.2008 року діють два нормативно-правові акти (Закон №1058-1У та Постанова KM України № 530 ), які регулюють спірні правовідносини.
При цьому умови перерахунку пенсії, визначені в наведеному підпункті постанови KM України не відповідають умовам, викладеним в ч. 1 ст. 40 , ч. 4 ст. 42 Закону №1058-1У в редакції Закону від 09 липня 2003 року № 1058-1V.
Виходячи з загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, при вирішенні спору слід застосовувати норми закону,а саме правила ч. 1 ст. 40, ч.4 ст.42 Закону № 1058-1У.
Аналізуючи зазначене, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову у повному обсязі.
Приймаючи до уваги викладене та керуючись ст. ст. 8-13, 18,19, 104 - 106 КАС України, суд
ОСОБА_1 в задоволенні позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду м. Києва протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя