27 листопада 2008 року м. Львів
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :
судді-доповідача - КУШНЕРИКА М.П.
суддів: ОЛЕНДЕРА І.Я., ЗАВЕРУХИ О.Б.
при секретарі судового засідання - СЮТИК Н.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові справу
за апеляційною скаргою- Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця»
на постанову господарського суду Львівської області від 20 серпня 2007р. у справі
за позовомДержавного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця»
доДержавної інспекції з контролю за цінами в Закарпатській області
провизнання нечинним рішення №10 від 15.05.2007р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, -
Постановою господарського суду Львівської області від 20.08.2007р. Державному територіально-галузевому об'єднанню «Львівська залізниця» відмовлено в задоволенні позову до Державної інспекції з контролю за цінами в Закарпатській області про визнання нечинним рішення №10 від 15.05.2007р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.
Постанова мотивована тим, що згідно звернення Чопського транспортного прокурора до Закарпатського територіального відділення Антимонопольного комітету України, Державною інспекцією з контролю за цінами в Закарпатській області проведено перевірку відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція водопостачання» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» щодо порядку застосування тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення, за результатами якої прийнято оскаржуване рішення.
Відповідно до ч.3 ст.13 Закону України «Про ціни і ціноутворення» державні органи, що здійснюють контроль за цінами та їх посадові особи мають права, виконують обов'язки і несуть відповідальність, передбачені Законом України «Про державну податкову службу в Україні, крім повноважень, передбачених п.6-9 ст.11 вказаного Закону. Повноваження інспекції щодо здійснення перевірок порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів передбачені п.4, 5 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000р. №1819. На перевірки, що проводяться інспекцією не поширюються положення даної статті Закону, тобто ними не здійснюється перевірка податків, зборів (обов'язкових платежів), які до компетенції відповідача не входять і не дають підстави проведення перевірки, їх періодичність та тривалість.
Згідно ст.23 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання», підприємство має право розробляти і подавати на затвердження уповноваженим органам тарифи на послуги централізованого водопостачання. Такими ж повноваженням наділені відповідні органи місцевого самоврядування, що зазначено в ст.13 названого Закону та п.п.2 п. «а» ст.28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» - встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів щодо оплати побутових, комунальних, транспортних та інших послуг, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності відповідної територіальної громади; погодження в установленому порядку цих питань з підприємствами, установами та організаціями, які не належать до комунальної власності. Встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги віднесено до компетенції відповідних органів місцевого самоврядування і ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція водопостачання» ДТГО «Львівська залізниця» є природнім монополістом на ринку даних послуг із часткою 100%, відповідно і передбачено державою регулювання діяльності суб'єктів-природних монополістів, що надають житлово-комунальні послуги. Права і обов'язки споживачів обумовлені ст.22 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» щодо здійснення оплати за спожиті послуги відповідно до встановлених тарифів на послуги. Встановлення тарифів здійснюється відповідно до зазначеного Закону органом місцевого самоврядування, а не підприємством, в обов'язки якого входить формування тарифів і подання їх на затвердження. Визначення груп споживачів при встановленні тарифів на ці послуги ст.13 цього ж Закону не передбачено.
В період з 01.04.2006р. по 31.03.2007р. відокремленим підрозділом «Ужгородська дистанція водопостачання» ДТГО «Львівська залізниця» при застосуванні тарифів на послуги водопостачання та водовідведення застосовано вільні тарифи за умови запровадження до них режиму державного регулювання.
Рішенням виконавчого комітету Чопської міської ради від 09.11.2001р. №102 було затверджено тарифи на послуги водопостачання в розмірі 1,30грн. за 1 куб.м. Тарифи є граничними і не змінювалися наступними рішенням виконавчого комітету та діяли до набуття чинності рішення виконкому від 20.07.2006р. №107, яким встановлено тариф у розмірі 3,76грн. за 1 куб.м. Відокремлений підрозділ дистанції в період з 01.02.2004р. по 30.11.2004р. нараховувала та стягувала із споживачів м.Чоп плату, виходячи із тарифу у розмірі 2,69грн./куб.м, в період з 01.12.2004р. по 19.06.2006р. - за тарифом у розмірі 3,00грн./куб.м.
Рішенням Королівської селищної ради від 14.05.2002р. затверджено тарифи на послуги водопостачання у розмірі 0,85грн. та на водовідведення - у розмірі 1,37грн. за 1 куб.м.
Дистанцією при розрахунку плати за водопостачання та водовідведення в період з 01.02.2004р. по 30.11.2004р. застосовувались тарифи у розмірі : водопостачання - 2,69грн., водовідведення - 6,74грн. за 1 куб.м, а в період з 01.12.2004р., відповідно 3 грн. та 6,74грн. за 1 куб.м.
Державне територіально-галузеве об'єднання «Львівська залізниця» оскаржило постанову, з підстав порушення норм матеріального права, неповного з'ясування обставин, що мають значення для справи, мотивуючи тим, що ч.3 ст.13 Закону України «Про ціни та ціноутворення» передбачено, що державні органи, що здійснюють контроль за цінами, та їх посадові особи мають права, виконують обов'язки і несуть відповідальність, передбачені Законом України «Про державну податкову службу в Україні», крім повноважень передбачених п.6-9 ст.11 вказаного Закону.
Таким чином, згідно п.4, 5 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, відповідач здійснює функції по контролю за додержанням державної дисципліни цін, має права, виконує обов'язки і несе відповідальність, передбачену Законом України «Про державну податкову службу в Україні».
Ч.3 ст.13 Закону України «Про ціни і ціноутворення», ч.6 ст.11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачено, що Інспекція вправі здійснювати позапланову перевірку лише на підставі рішення суду і термін тривалості її повинен не перевищувати 10 робочих днів.
Залізниця не є підприємством комунальної власності, а є підприємством державної форми власності, тому органи місцевого самоврядування не уповноважені встановлювати позивачу тарифи на послуги з водопостачання та водовідведення, а лише погоджувати тарифи на такі послуги із залізницею.
Вважають, що такі тарифи (ціни) не є предметом державного регулювання, а тому, відповідно до ст.7 Закону України «Про ціни і ціноутворення» є вільними тарифами (цінами), які визначаються згідно ч.2 ст.190 Господарського кодексу України суб'єктами господарювання самостійно за згодою сторін (на договірних засадах).
01.10.2008р. апелянт подав до суду заяву про зміну апеляційної скарги, а саме вважає, що суд не врахував, що відповідно до абз.2 п.6 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, уповноважені посадові особи органів державного контролю за цінами у разі виявлення на підприємствах, в установах та організаціях фактів порушень порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також невиконання вимог органів державного контролю за цінами, крім актів перевірок складають протоколи про адміністративні правопорушення і надсилають їх відповідній державній інспекції з контролю за цінами, для розгляду.
п.3.1 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженого наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 03.12.2001р. встановлено, що підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами, а не одноособово, як це має місце а акті від 26.04.2007р., а, відповідно і оскаржуване рішення є неправомірним.
В порушення п.3.2 Інструкції, в акті відсутні розрахунки, на яких ґрунтується сума необґрунтовано одержаної залізницею виручки з посиланням на документи первинного бухгалтерського обліку, які передбачені ст.1, 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995р.
Через відсутність первинних документів бухгалтерського обліку не можливо встановити, яка сума є необґрунтовано одержаною.
Просять скасувати постанову та прийняти нову про задоволення позову.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція водопостачання» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» входить до складу Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» - п.1.1 Положення про відокремлений підрозділ.
Повноваження інспекції щодо здійснення перевірок порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів передбачені п.4, 5 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами.
Згідно звернення Чопського транспортного прокурора до Закарпатського територіального відділення Антимонопольного комітету України від 08.02.2007р. №163, на підставі направлення №155 від 20.03.2007р. виданого Державною інспекцією з контролю за цінами в Закарпатській області, працівниками останнього проведено перевірку відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція водопостачання» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» щодо порядку формування, встановлення та застосування тарифів на послуги водопостачання та водовідведення, затвердженого наказом Держкомбудівництва, архітектури і житлової політики України від 27.06.2001р. №139. Перевірка проводилась з 20.03.2007р. по 26.04.2007р. за період з 01.04.2004р. по 31.03.2007р. та встановлено, що при розрахунку плати за послуги водопостачання та водовідведення ВП «Ужгородська дистанція водопостачання» ДТГО «Львівська залізниця» завищено плату за послуги водопостачання по споживачам м.Чоп та за послуги водопостачання та водовідведення по споживачам смт.Королево внаслідок застосування тарифів, що не погоджені в установленому законодавством порядку відповідними органами місцевого самоврядування, про що складено акт від 26.04.2007р.
На підставі зазначеного акту, відповідачем прийнято рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 15.05.2007р. №10 та вилучено у Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» у дохід державного бюджету 25609,5грн. та 51219,0грн. штрафу, за порушення вимог ст.32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», рішення виконавчого комітету Чопської міської ради від 09.11.2001р. №102 «Про затвердження тарифів з водопостачання в м.Чоп», рішення Королівської селищної ради від 14.05.2002р. «Про тарифи за послуги водопостачання та водовідведення, які надаються Ужгородською дистанцією водопостачання Львівської залізниці».
В період з 01.04.2006р. по 31.03.2007р. відокремленим підрозділом «Ужгородська дистанція водопостачання» ДТГО «Львівська залізниця» при застосуванні тарифів на послуги водопостачання та водовідведення застосовано вільні тарифи за умови запровадження до них режиму державного регулювання.
Рішенням виконавчого комітету Чопської міської ради від 09.11.2001р. №102 було затверджено тарифи на послуги водопостачання в розмірі 1,30грн. за 1 куб.м. Тарифи є граничними і не змінювалися наступними рішенням виконавчого комітету та діяли до набуття чинності рішення виконкому від 20.07.2006р. №107, яким встановлено тариф у розмірі 3,76грн. за 1 куб.м. Відокремлений підрозділ дистанції в період з 01.02.2004р. по 30.11.2004р. нараховувала та стягувала із споживачів м.Чоп плату, виходячи із тарифу у розмірі 2,69грн./куб.м, в період з 01.12.2004р. по 19.06.2006р. - за тарифом у розмірі 3,00грн./куб.м.
Рішенням Королівської селищної ради від 14.05.2002р. затверджено тарифи на послуги водопостачання у розмірі 0,85грн. та на водовідведення - у розмірі 1,37грн. за 1 куб.м.
Дистанцією при розрахунку плати за водопостачання та водовідведення в період з 01.02.2004р. по 30.11.2004р. застосовувались тарифи у розмірі : водопостачання - 2,69грн., водовідведення - 6,74грн. за 1 куб.м, а в період з 01.12.2004р., відповідно 3 грн. та 6,74грн. за 1 куб.м.
Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України та Міністерства фінансів України від 03.12.2002р. передбачено, що підставою для прийняття рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами державного контролю за цінами і ніде не передбачено обмеження кола та чисельності осіб, що здійснюють перевірку та складають акт перевірки.
В акті перевірки зазначено нормативні акти, які порушено: рішення виконавчого комітету Чопської міської ради від 09.11.2001р. №102 та рішення Королівської селищної ради від 14.05.2002р.; обґрунтування - застосування вільних тарифів (не погоджених в установленому порядку з органами місцевого самоврядування); визначено суму необґрунтовано одержаної виручки, з доданням розрахунків, на яких вона ґрунтується та посиланням на первинні документи бухгалтерського обліку, що відповідає вимогам п.3.2 Інструкції.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачем порушено п.п.2 п.«а» ст.28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»та ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», якою передбачено, що встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги віднесено до компетенції відповідних органів місцевого самоврядування.
За таких обставин колегія суддів вважає, що судове рішення відповідає вимогам процесуального та матеріального права і воно не може бути скасоване з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
Керуючись ст.160 ч.3, 198 ч.1 п.1, 200, 205 ч.1 п.1, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Державного територіально-галузевого об'єднаня «Львівська залізниця» - залишити без задоволення, а постанову господарського суду Львівської області від 20.08.2007р. у справі за позовом Державного територіально-галузевого об'єднаня «Львівська залізниця» до Державної інспекції з контролю за цінами в Закарпатській області, про визнання нечинним рішення №10 від 15.05.2007р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, однак може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом одного місяця, починаючи з 02.12.08р.
Суддя-доповідач: М.П.КУШНЕРИК
Судді: І.Я.ОЛЕНДЕР
О.Б.ЗАВЕРУХА