1326/9581/2012
2/1326/3602/2012
Іменем України
(заочне)
11.12.2012 Франківський районний суд м. Львова
в складі :
головуючого -судді Ванівського Ю.М
при секретарі Мочульській М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові справу за позовом ОСОБА_1 до Франківської районної адміністрації Львівської міської ради, ЛКП "Затишне", Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Львівгаз", Львівського міського комунального підприємства "Львівтеплоенерго"про надання дозволу на відключення окремого приміщення житлового будинку від мережі центрального опалення та влаштування автономного опалення, -
позивач звернулась до суду з позовом, в якому просять суд постановити рішення, яким зобов"язати ЛКП "Затишне"надати технічну характеристику будинку по вул. Моршинська, 11 в м.Львові, погодження на відключення квартири АДРЕСА_1 від мережі ЦО і ГВП; зобов"язати Львівське міське комунальне підприємство "Львівтеплоенерго"розробити та надати технічні умови на розробку робочого проекту з влаштування системи автономного опалення квартири АДРЕСА_1; надати погодження на відключення даної квартири від мережі ЦО і ГВП; зобов"язати Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Львівгаз"розробити та надати технічні умови облаштування у квартирі АДРЕСА_1 автономного опалення і гарячого водовідведення шляхом монтажу газового котла парапетного типу та зобов"язатиФранківську районну адміністрацію Львівської міської ради видати розпорядження про надання дозволу на відключення квартири АДРЕСА_2 від мережі ЦО і ГВП та влаштування автономного опалення.
В обґрунтування позовних вимог покликаються на те, що у зв"язку із неналежним наданням послуг з постачання теплової енергії з боку ЛМКП "Львівтеплоенерго", вирішили відмовитись від централізованого опалення квартири, маючи на меті встановити в своїй квартирі автономну систему опалення. На неодноразові звернення до Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, Франківської районної адміністрації Львівської міської ради, Міжвідомчої комісії з питань від"єднання від системи ЦО з проханням надати дозвіл на узаконення та встановлення індивідуального опалення, дозволу не отримав, хоча іншим мешканцям м. Львова подібні дозволи видавались. Окрім цього, 02.02.2012 року комісією ЛКП "Затишне"було складено акт, який засвідчує що в даній квартирі температура 15-16 градусів вище нуля. Враховуючи вищенаведене, позивач вирішила звернутися за захистом свого порушенного права та інтересу до суду.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала, пояснення дали аналогічні викладеним у позовній заяві. Просить позов задовольнити в повному обсязі.
Представники відповідачів Франківської районної адміністрації Львівської міської ради, Львівського міського комунального підприємства "Львівтеплоенерго", ЛКП "Затишне", Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Львівгаз"у судове засідання не з"явились, хоча належним чином були повідомлені про час та місце розгляду даної справи, а тому суд, у відповідності до вимог ст. 169 ЦПК України, вважає за можливе розглянути справу у їх відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення позивачів, дослідивши зібрані по справі докази у їх сукупності, з"ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити з наступних підстав.
Відповідно до ст. 1 ЦПК України, завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до положень ст. 319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Більше того, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно обмежений у його здійсненні (ч. 1 ст. 321 ЦК України).
Як вбачається із свідоцтва №200725 про право власності на квартиру від 10.01.1995 року належить на праві спільної сумісної власності ОСОБА_8 (частка 1\12), ОСОБА_3 (частка 1\12), ОСОБА_4 (частка 1\12), ОСОБА_5 (частка 1\12). (див. додаток)
Як вбачається із матеріалів справи позивач в обласному комунальному підприємстві Львівської обласної ради "Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки"оформила та отримала витяги про реєстрацію права власності, а саме: витяг №8741748 від 25.10.2005 року серії СВХ №952855; витяг №8778890 від 28.10.2005 року серії СВХ №937605;витяг №8783502 від 28.10.2005 року серії СВХ №961698;
Як вбачається з технічного паспорту (інвентарний номер 44) на квартиру АДРЕСА_3 від 25.12.1994 року -дана квартира розташована на 1-му поверсі 9-ти поверхового будинку та складається з 3-х кімнат, житловою площею - 49,3 кв.м., в тому числі: 1-а кімната - 15,7 кв.м., 2-га кімната - 14,7 кв.м., 3-тя кімната - 18,9 кв.м., кухні - 14,0 кв.м., ванна кімната - 3,0 кв.м., вбиральня - 1,4 кв.м., коридор - 9,9 кв.м. і 2,8 кв.м., вбудована шафа - 1,3 кв.м., 0,6 кв.м. та 1,4 кв.м., квартира також обладнан балконом - 1,6 кв.м. Загальна площа квартири становить - 85,3 кв.м., висота приміщень - 2,63 кв.м. Матеріали зовнішніх стін -цегла, матеріал перекриття -залізобетон. Водопровід, каналізація, газопостачання, опалення -центральне. (див.додаток)
Відповідно до довідки Ф-2 №841 від 24.05.2012 року в дані квартирі зареєстровано та проживають 5 осіб, а саме: ОСОБА_5 (співласник), ОСОБА_1 (співласник), ОСОБА_6 (внук), ОСОБА_7 (внучка), ОСОБА_3 (співласник).
Так, постанова КМУ від 31 жовтня 2007р. № 1268 "Про внесення змін до правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення", затверджених постановою КМУ від 21.07.2005р. № 630, прямо обмежує конституційні права громадян та норми Закону України "Про теплопостачання" від 2.06.2005р. №2633-ІV, а саме ч. 1 ст. 24 "права та основні обов'язки споживача теплової енергії"щодо права споживача на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами. Вказане право також гарантується ст. ст. 55, 124 Конституції України.
Відповідно до п. 24 постанови КМУ від 21 липня 2005р. №630 "Про затвердження правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору по надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення": "Споживачі можуть відмовитись від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води".
Положення п. 25 цієї ж Постанови вказує, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. А відтак, самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється. Відповідно до наведеного положення, позивач звернувся до Франківської районної адміністрації Львівської міської ради (як центрального органу виконавчої влади) про надання дозволу на встановлення індивідуального опалення в будинку для реалізації свого права.
Відповідно до "Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання", затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України за № 4 від 22.11.2005р. для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП.
Для вирішення питання відключення окремих приміщень житлового будинку від мереж централізованого опалення власник, наймач (орендар) приміщення повинен звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник, наймач (орендар) приміщення зазначає причини відключення. Комісія після вивчення конкретних умов у місячний термін приймає рішення, яке має враховувати затверджений план перспективного розвитку систем централізованого теплопостачання, існуючий стан мереж енергозабезпечення даного поселення або окремого мікрорайону. Рішення Комісії оформляється протоколом, витяг з якого у десятиденний термін надається заявникові. При позитивному рішенні Комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП. Підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є неможливість забезпечення, у разі відокремлення приміщення даного споживача (секції, під"їзду) від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП, безперебійної роботи інженерного обладнання сусідніх приміщень або будинку в цілому. У разі незгоди заявника з відмовою спір вирішується в судовому порядку.
Крім того, керуючись ч.2 ст. 383 ЦК України, слід врахувати , що власник квартири може на свій розсуд здійнювати ремонт і зміни у квартирі, надані йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог експлуатації будинку. Таким чином, позивач має право на отримання дозволу на відключення окремого приміщення житлового будинку від мережі централізованого опалення та влаштування індивідуального опалення. Встановленням індивідуального опалення у квартирі, він жодним чином не порушує прав власників інших квартир у багатоквартирному будинку та санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України та частиною 3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"передбачено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
У відповідності до положень ч.10 ст. 59, ч. 2 ст. 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку. Спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.
Діючі норми і правила допускають встановлення автономних газових опалювальних котлів. При цьому враховується характерні особливості в кожному окремому випадку. Якщо діючий переріз труб системи газопостачання квартир в будинку не дозволяє додаткового підключення газового опалювального котла, то таке підключення можливе шляхом окремого вводу в квартиру від зовнішньої газової труби газопостачання будинку. В даному випадку позивачу підготовлено таке автономне опалення.
Відповідно до ст. 6, 7, 8 Конституції України в Україні визначається і діє принцип верховенства права. Органи місцевого самоврядування здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
Представники відповідачів не змогли надати суду переконливих пояснень щодо різних підходів до задоволення звернень споживачів стосовно встановлення автономних систем опалення за умови, що діючі в Україні технічні вимоги однакові.
Враховуючи вищенаведені обставини, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 55, 124 Конституції України, ст.ст. 319, 383 ЦК України, ст.ст. 3, 4, 15, 31, 60, 88, 169, 209, 212, 214, 215 ЦПК України, ст.ст. 24, 59, 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.ст. 5, 6, 15, 16, 19, 24, 25 Закону України "Про теплопостачання", рішенням виконкому Львівської міської ради від 10.03.2006 року № 297, наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України за № 4 від 22.11.2005 року, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Франківської районної адміністрації Львівської міської ради, ЛКП "Затишне", Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Львівгаз", Львівського міського комунального підприємства "Львівтеплоенерго"про надання дозволу на відключення окремого приміщення житлового будинку від мережі центрального опалення та влаштування автономного опалення - задовольнити.
Зобов"язати ЛКП "Затишне"надати:
-технічну характеристику будинку за адресою АДРЕСА_1.
-погодження на відключення квартири за адресою АДРЕСА_1 від мережі ЦО і ГВП.
Зобов"язати ЛМКП "Львівтеплоенерго":
-розробити та надати технічні умови на розробку робочого проекту з влаштуванням системи автономного опалення квартири за адресою: АДРЕСА_1.
-надати погодження на відключення даної квартири від мережі ЦО і ГВП.
Зобов"язати ВАТ по газопостачанню та газифікації "Львівгаз" розробити та надати технічні умови облаштування у квартирі за адресою: АДРЕСА_1 автономного опалення і гарячого водовідведення шляхом монтажу газового котла парапетного типу.
Зобов"язати ФРА ЛМР видати розпорядження про надання дозволу на відключення квартири за адресою АДРЕСА_1 від мережі ЦО і ГВП та влаштування автономного опалення.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Львівської області через Франківський районний суд м. Львова шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Суддя: Ванівський Юрій Михайлович