Ухвала від 15.08.2011 по справі 9101/52885/2011

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" серпня 2011 р. справа № 2а-2743/11

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Лукманової О.М.

суддів: Суховарова А.В. Божко Л.А.

розглянувши у письмовому провадженні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді Дніпропетровської області на постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 10 березня 2011 року у справі №2а-2743/11 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату недоплаченої пенсії, -

ВСТАНОВИЛА:

У лютому 2011 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Павлограді Дніпропетровської області (далі по тексту -Управління), якому просив визнати незаконними дії Управління щодо застосування показника середньої заробітної плати працівника у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік при здійсненні перерахунку йому пенсії по віку у січні 2010 році та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії у повній відповідності з вимогами ст., ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та підпункту 3 п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік, а саме у сумі 1650,43 грн. та виплачувати в подальшому пенсію у відповідності з проведеним перерахунком та виплатити різницю, яка утворилася з 07.08.2010 року.

Постановою Павлоградського міськрайонногоого суду Дніпропетровської області від 10.03.2011 року визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Павлограді Дніпропетровської області щодо застосування показника середньої заробітної плати працівників, у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік при здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 07.08.2010 року та зобов'язано Управління здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 07.08.2010 року, згідно ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п.11 постанови Кабінету Міністрів України №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, яка враховується для обчислення пенсії за 2009 рік та провести відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, Управління подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити. В обґрунтування вимог вказувало, що Управлінням було проведено перерахунок пенсії відповідно до діючого законодавства. Справа розглянута у порядку ч.1 ст.41 КАС України без осіб, які беруть участь у справі.

Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції та матеріалами справи встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Павлограді Дніпропетровської області та отримує пенсію по інвалідності на пільгових умовах за Списком №1, є працюючим пенсіонером (а.с.5,7-11). Оскільки позивач продовжував працювати, то він 12.01.2010 року звернувся із заявою до Управління про перерахунок пенсії за віком по стажу та заробітку. За цією заявою Управлінням було проведено перерахунок пенсії зі зміною стажу та заробітку, при перерахунку пенсії був використаний показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому на одну застраховану особу по Україні за 2007 рік (1197,91 грн.) (а.с.10,11).

Згідно ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (редакція діяла станом на 01.01.2008 року) у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

Ч.1 ст.40 та ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції підпункту «б»підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 була визнана неконституційною, а, отже, з 22.05.2008 року відповідач повинен був перераховувати пенсію згідно ч.1 ст.40 та ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які діяли до набрання чинності Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Крім того, згідно з підпунктом 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»встановлено, що «у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування зараховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Частиною 2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів.

За таких обставин встановлення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2010 році із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік 1197,91 грн., який встановлений листом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року за №120/0/18-09/039, 4096/02-01, колегія суддів вважає невірним.

Колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції щодо застосування правового акту, який має вищу юридичну силу, а саме ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно якої при перерахунку пенсії за віком застосовується показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, постанову суду слід залишити без змін.

Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст.200, 205, 206 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м. Павлограді Дніпропетровської області -залишити без задоволення.

Постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 10 березня 2011 року у справі №2а-2743/11 -залишити без змін.

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня виготовлення тексту ухвали.

Головуючий: О.М. Лукманова

Суддя: А.В. Суховаров

Суддя: Л.А. Божко