02.04.13р. Справа № 904/1549/13-г
За позовом Прокурора Самарського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ
до Товариства з обмеженою відповідальністю „Світязь", м. Новомосковськ Дніпропетровської області
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Лівобережна міжрайонна державна податкова інспекцію м. Дніпропетровськ, м. Дніпропетровськ
про зміну умов Договору від 17.09.2004р. оренди земельної ділянки площею 0,1722 га
Суддя ЗАГИНАЙКО Т.В.
Представники:
від прокурора: Захарчук В.О. - прокурор, посв. від 01.11.2012р. №012333;
від позивача: Лазуренко К.О. - представник, дов. від 04.01.2013р. №4/8-16;
від відповідача: не з'явився, про час і місце судового засідання був повідомлений належними чином;
від третьої особи: не з'явився, про час і місце судового засідання був повідомлений належними чином.
Прокурор в інтересах держави в особі позивача просить внести зміни до пунктів 2.3 та 4.1 Договору оренди земельної ділянки від 17.09.2004р., зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 15.11.2004р. за №5850, укладеного між сторонами та посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Козіною А.В., зареєстрованого в реєстрі за №4139, виклавши їх в наступній редакції: "2.3 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 16.01.2013р. становить 1 111 348 грн. 06 коп.; „4.1. Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях), у розмірі 33 340 грн. 44 коп., не є сталою та може змінюватися у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки та встановлюється і обчислюється відповідно до Податкового кодексу України у мінімальному розмірі, що встановлюється цим кодексом".
Відповідач у відзиві (вх.№20294/13 від 01.04.2013р.) на позову заяву просить в задоволені позову відмовити, оскільки: - як умовами укладеного між сторонами договору оренди, так і приписами закону не передбачено такої підстави для зміни розміру орендної плати, на якій наполягає прокурор та позивач; - не доведено факту наявності одночасно всіх чотирьох необхідних умов для внесення змін до договору; - відсутнє рішення міської ради щодо внесення змін до спірного договору; - спосіб сповіщення через газету „Наше місто" не відповідає ані умовам договору, ані нормам чинного законодавства.
Третя особа письмових пояснень по суті заявленого позову не надала, її представник у судове засідання не з'явився, про час і місце судового засідання був повідомлений належними чином.
Оригінали документів, оглянуті у судовому засіданні відповідають копіям, залученим до матеріалів справи.
Клопотання про технічну фіксацію судового процесу за допомогою технічних засобів представниками прокурора та позивача заявлено не було.
У судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників прокурора та позивача господарський суд, -
17.09.2004р. між позивачем - Дніпропетровською міською радою (орендодавцем) та Закритим акціонерним товариством „Світязь", як орендарем, було укладено договір оренди землі (надалі - Договір оренди), відповідно до пункту 1.1 якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: вул. Курсантська, 7 (Самарський район) і зареєстрована в Державному реєстрі за кадастровим номером 1210100000:09:524:0007.
Згідно абзацу другого пункт 1.1. статуту відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю „Світязь" Товариство з обмеженою відповідальністю „Світязь" є правонаступником Закритого акціонерного товариства „Світязь" (ідентифікаційний код 13459591); до правонаступника переходять всі права та обов'язки Закритого акціонерного товариства „Світязь".
Як вбачається Договір оренди 17.09.2004р. було посвідчено приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Козіною А.В., про що зроблено запис в реєстрі за №4139, а також вказаний Договір оренди зареєстровано в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 15.11.2004р. за №5850.
Цільове використання земельної ділянки за цим договором (УКЦВЗ) 1.10.5 (підприємства іншої промисловості) (пункт 1.2 Договору оренди).
Згідно пункту 2.1 Договору оренди в оренду передається земельна ділянка, загальною площею 0,1722 га.
У пункті 2.3 Договору оренди встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки на час укладення цього договору становить 403 316 грн. 58 коп.
Відповідно до пункту 4.1 Договору оренди річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях), у розмірі 1% відсотка від нормативної грошової оцінки та дорівнює розміру земельного податку.
Зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та її індексації проводиться без внесення змін та доповнень до цього договору у порядку та у випадках передбачених законодавством України (пункт 4.2 Договору оренди).
Відповідно до статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (стаття 652 Цивільного кодексу України).
Згідно статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін; у випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Згідно із статтею 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Згідно з вимогами статті 21 Закону України „Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою; розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України); обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Відповідно до пункту 288.5. статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: - для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Згідно з пунктом 1 рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011р. №216/8 „Про приведення рішень міської ради та деяких проектів рішень міської ради, які погоджено виконавчим комітетом міської ради, у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства" до моменту прийняття міською радою рішення про визначення розміру річної орендної плати за земельні ділянки залежно від їх функціонального використання встановити розмір річної орендної плати за користування земельними ділянками у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України, незалежно від мети використання.
Як вбачається у газеті „Наше місто" від 22.02.2011р. було опубліковано звернення міського голови Куліченка І.І. до орендарів земельних ділянок комунальної власності у Дніпропетровську „Про приведення договорів оренди землі у відповідність до вимог законодавства", відповідно до якого орендарям доведено необхідність внесення відповідних змін до діючих договорів оренди шляхом укладання додаткових договорів.
Відповідно статті 13 Конституції України, земля є об'єктом права власності Українського народу; від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією; держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання, соціальну спрямованість економіки; усі суб'єкти права власності рівні перед законом; до розмежування земель державної і комунальної власності, повноваженнями з розпорядження ними в межах населених пунктів, тобто функціями виконавчої влади, наділені міські ради (Розділ Х Перехідні положення, пункт 12 Земельного кодексу України).
Частина 2 статті 19 Конституції України зобов'язує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно приписів статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому у разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку (пункт 3.4.7 Рекомендацій Президії ВГСУ від 02.02.2010 р. № 04-06/15 "Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства").
Статтею 68 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін; у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до частини 1 пункту 2.19. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Згідно листа Вищого господарського суду України від 01.01.2010р. "Узагальнення судової практики розгляду господарськими судами справ у спорах, пов'язаних із земельними правовідносинами", установивши, що законодавчо змінено розмір орендної плати за землю, про що орендар був повідомлений, але ухилявся від вчинення дій, спрямованих на внесення відповідних змін до договору оренду землі, суди повинні враховувати вказані нормативні акти при вирішенні спорів про внесення змін до договорів у частині зміни орендних ставок.
Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом.
Оскільки договором та законом передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Аналогічна позиція викладена в постановах Верховного суду України від 06.12.2010 р. у справі № 2-1/10068-2008 та від 27.12.2010р. у справі №27/15-10, а також постановах Вищого господарського суду України від 28.09.2010р. №11/14-ПД-10, від 15.11.2010р. №1/125пд, від 17.11.2010р. №19/132пд, від 25.11.2010р. №54/91-10 та від 23.12.2010р. № 11/171-10.
Згідно витягу від 16.01.2013р. з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, наданого на вимогу прокуратури Самарського району м. Дніпропетровська від 15.01.2013р. №82вих13 Управлінням Держкомзему у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1 111 348 грн. 06 коп. (а.с. 32).
Таким чином, річна орендна плата за земельну становить 33 340 грн. 44 коп. (3% від 1 111 348 грн. 06 коп.).
Отже, у зв'язку зі зміною нормативної грошової земельної ділянки, що орендується, обґрунтованою є вимога прокурора про внесення змін до пунктів 2.3 та 4.1 Договору оренди.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги прокурора такими, що підлягають задоволенню, а заперечення відповідача їх не спростовують.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати у справі слід покласти на відповідача.
Керуючись статтями 49, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
Позов задовольнити.
Внести зміни до пунктів 2.3 та 4.1 Договору оренди земельної ділянки від 17.09.2004р., укладеного між сторонами, посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Козіною А.В., про що зроблено запис в реєстрі від 17.09.2004р. за №4139, та зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 15.11.2004р. за №5850, виклавши їх в наступній редакції:
"2.3. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 16.01.2013р. становить 1 111 348 грн. 06 коп.";
„4.1. Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях), у розмірі 33 340 грн. 44 коп., не є сталою та може змінюватися у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки та встановлюється і обчислюється відповідно до Податкового кодексу України у мінімальному розмірі, що встановлюється цим кодексом".
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Світязь" (52010, м. Новомосковськ Дніпропетровської області, вул. Сучкова, буд. 2а; ідентифікаційний код 13459591) в доход Державного бюджету України в особі управління Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7; код ЄДРПОУ 379 892 69 Банк одержувача Відділення банку ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805 012; п/р 312 142 067 830 05; КБКД 220 300 01) 1 147 грн. 00 коп. - судового збору.
Видати наказ.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
СУДДЯ Т.В. ЗАГИНАЙКО
Дата підписання рішення,
оформленого відповідно до статті 84 ГПК України,
"05" квітня 2013р.