"04" квітня 2013 р.Справа № 5017/983/2012
За заявою кредитора: Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси;
до боржника: Закритого акціонерного товариства „Аурум" (65026, м.Одеса, вул.Софіївська,7; код ЄДРПОУ 00227241);
про визнання банкрутом
Господарський суд Одеської області у складі:
судді Антощук С.І.
при секретарі судового засідання Андрущенку С.В.
Представники сторін:
ліквідатор: арбітражний керуючий Лісєєв К.Ю.;
від СДПІ по роботі з великими платниками податків у м.Одесі ДПС: Угненко І.А. за довіреністю №20 від 09.04.2012р.
СУТЬ СПОРУ: про визнання банкрутом
У судовому засіданні 03.04.2013р. оголошувалась перерва до 04.04.2013р. у порядку ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.
05.03.2013р. до канцелярії господарського суду Одеської області від ліквідатора ЗАТ „Аурум" арбітражного керуючого Лісєєва К.Ю. надійшло клопотання вих.№5/03-13/1 від 05.03.2013р. (вх.№7580/2013), відповідно до якого ліквідатор банкрута просить суд зобов'язати СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС виконати норми Наказу Міністерства фінансів України №1588 від 09.12.2011р., привести Єдиний банк даних юридичних осіб та Реєстру самозайнятих осіб у відповідність до фактичних даних Єдиного державного реєстру та внести достовірні зміни в дані про банкрута ЗАТ „Аурум", а саме, стан юридичної особи: "в стані припинення підприємницької діяльності"; прийняти на облік рахунок банкрута ЗАТ „Аурум", відкритий в ЮГРУ „ПриватБанк" та винести відповідну ухвалу господарського суду Одеської області із зазначенням її негайної дії для працівників СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС (т.9 а.с.111).
27.03.2013р. ліквідатором ЗАТ „Аурум" надано до господарського суду Одеської області клопотання (повторне) вих.№25/03-13/1 від 25.03.2013р. (вх.№10068/2013), у якому, крім вимог, зазначених у попередньому клопотанні, просить зобов'язати СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС виконати норми п.1 ст.23 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а саме скасувати обмеження у розпорядженні майном боржника у ліквідаційній процедурі (т.9 а.с.141).
27.03.2013р. ліквідатором банкрута подано скаргу на дії учасника провадження у справі про банкрутство ЗАТ „Аурум" вих.№21/3-13/3 від 21.03.2013р. (вх.№10189/2013), у якій ліквідатор просить суд визначити дії учасника справи про банкрутство СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС такими, що порушують права ліквідатора ЗАТ „Аурум" та інших кредиторів і учасників провадження; зобов'язати учасника справи про банкрутство СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС усунути перешкоди щодо розпорядження майном банкрута шляхом прийняття на облік розрахункового рахунку №26001054300850, відкритого в ЮГРУ „ПриватБанк" МФО 328704 (т.9 а.с.153).
03.04.2013р. СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС надала відзив (вх.№10789/2013) на клопотання ліквідатора, у якому зазначає, що викладені у клопотанні обставини, на думку податкового органу, не відповідають дійсності, базуються на припущеннях, містять безпідставні звинувачення без фактичних даних з викладених у відзиві підстав (т.9 а.с.176).
Відзив на скаргу ліквідатора СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС не надала, оскільки, як було зазначено у судовому засіданні 04.04.2013р. представником органу, керівництво СДПІ вважає, що скарга на дії податкового органу не може розглядатись у межах справи про банкрутство.
Розглянувши матеріали клопотання та скарги ліквідатора, заслухавши пояснення ліквідатора та представника СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Одесі ДПС, суд встановив:
07.09.2012р. господарським судом Одеської області прийнято постанову про визнання Закритого акціонерного товариства „Аурум" банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури та призначення ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Лісєєва Кирила Юрійовича (т.8 а.с.12).
Відповідно до ст. 25 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (у редакції Закону, що діяла до 19.01.2013р. та застосовується при розгляді даної справи) ліквідатор банкрута з дня свого призначення здійснює, зокрема, такі повноваження: приймає до свого відання майно боржника, вживає заходів по забезпеченню його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; здійснює інвентаризацію та оцінку майна банкрута згідно з законодавством; аналізує фінансове становище банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу; пред'являє до третіх осіб вимоги щодо повернення дебіторської заборгованості банкруту; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб; реалізує майно банкрута для задоволення вимог, включених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Законом; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Частинами 4 та 5 вказаної статті Закону встановлено, що дії ліквідатора (ліквідаційної комісії) можуть бути оскаржені до господарського суду власником майна (органом, уповноваженим управляти майном) банкрута; особою, яка відповідає за зобов'язаннями банкрута; кожним кредитором окремо або комітетом кредиторів; особою, яка, посилаючись на свої права власника або іншу підставу, передбачену законом чи договором, оспорює правомірність віднесення майнових активів або коштів до ліквідаційної маси.
Згідно ч.1 ст. 26 Закону усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.
Частинами 7,8 ст. 30 Закону встановлено, що ліквідатор зобов'язаний використовувати при проведенні ліквідаційної процедури тільки один рахунок боржника в банківській установі. Інші рахунки, виявлені при проведенні ліквідаційної процедури, підлягають закриттю ліквідатором. Залишки коштів на цих рахунках перераховуються на основний рахунок боржника. Кошти, які надходять при проведенні ліквідаційної процедури, зараховуються на основний рахунок боржника. З основного рахунку здійснюються виплати кредиторам у порядку, передбаченому статтею 31 цього Закону.
Із зазначених вище положень вбачається, що з моменту введення ліквідаційної процедури банкрута та призначення ліквідатора банкрута, ліквідатор наділяється судом повноваженнями в силу Закону щодо проведення організаційних заходів по забезпеченню процедури ліквідації банкрута. Невиконання або неналежне виконання покладених на ліквідатора повноважень є підставою як для оскарження дій останнього суб'єктами, зазначеними у ч.4 ст.25 Закону, так і підставою для усунення ліквідатора від виконання ним своїх обов'язків згідно ч.9 ст. 31 Закону.
Таким чином, у разі виникнення перешкод при проведенні ліквідаційної процедури, ліквідатор банкрута зобов'язаний вжити усіх можливих заходів щодо їх усунення.
Як вбачається з викладених у клопотанні ліквідатора банкрута обставин, під час проведення ліквідаційної процедури ЗАТ „Аурум" ліквідатором було встановлено наявність обставин, які перешкоджають подальшому проведенню ліквідаційної процедури. Так, згідно офіційних даних інтернетресурсу ПАТ „Банк „ТАВРИКА" (www.tavrika.ua) та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (www.fg.org.ua) 23.11.2012р. згідно Рішення №906 Комісії Національного банку України з питань нагляду та регулювання діяльності банків на ПАТ „Банк „ТАВРИКА", у якому обліковується основний рахунок банкрута, було накладено ряд обмежень на здійснення банківських операцій; 20.12.2012р. Національним банком України було прийнято рішення про віднесення ПАТ „Банк „ТАВРИКА", до категорії неплатоспроможних та запровадження Виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб тимчасової адміністрації банку (т.9 а.с.144).
З метою забезпечення продовження ліквідаційної процедури ліквідатором банкрута було відкрито новий розрахунковий рахунок №26001054300850 у Южому ГРУ „ПриватБанк" (МФО 328704).
Положеннями Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" не встановлено обмежень щодо можливості відкриття розрахункового рахунку банкрута під час ліквідаційної процедури. Вибір фінансової установи, яка, на думку ліквідатора, якнайбільш вдало зможе забезпечити проведення фінансових операцій банкрута, є правом ліквідатора. Обов'язок ліквідатора щодо закриття інших рахунків банкрута та переведення залишку грошових коштів з інших рахунків на основний ліквідаційний рахунок банкрута повинен були здійснений у межах строку, відведеного на ліквідаційну процедуру та належність його виконання має бути перевірена судом під час аналізу ліквідаційного звіту ліквідатора за результатами завершення ліквідаційної процедури.
Відповідно до п. 2.1. Порядку подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків у банках та інших фінансових установах до органів державної податкової служби, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 02.04.2012 № 426, Національний банк України, банки та інші фінансові установи (далі - фінансові установи) протягом трьох робочих днів з дня відкриття/закриття рахунків Платників податків (включаючи день відкриття/закриття) подають відомості про це в електронному вигляді з використанням надійних засобів електронного цифрового підпису з посиленими сертифікатами відкритих ключів засобами електронної пошти мережі Інтернет (далі - засоби телекомунікаційного зв'язку) на адресу Інформаційного порталу Державної податкової служби України (далі - адреса ДПС України).
За результатами виконання банківською установою вказаних вимог, 04.02.2013р. від Державної податкової служби України було отримано копію електронного повідомлення про відмову у взятті на облік розрахункового рахунку ЗАТ „Аурум" №26001054300850 у зв'язку з наявністю у ЄДР запису про реєстрацію припинення юридичної особи або фізичної особи-підприємця.
До наданого до суду клопотання ліквідатора банкрута було додано копію Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 16.11.2012р., у якому у графі „стан юридичної особи" зазначено, що ЗАТ „Аурум" знаходиться „в стані припинення підприємницької діяльності" (т.9 а.с.114).
04.02.2013р. ліквідатор банкрута звернувся з клопотанням вих.№4/2-13/1 до СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС у якій банкрут знаходиться на податковому обліку, та зазначив, що ЗАТ „Аурум" було відкрито новий розрахунковий рахунок у зв'язку початком процедури ліквідації ПАТ „Банк „Таврика", а також просив податковий орган надати письмову відповідь з вказівкою підтверджуючою знаходження на обліку платника податків ЗАТ „Аурум" та прийняття до відома для обліку інформацію про відкриття іншого ліквідаційного рахунку банкрута №26001054300850 у Южому ГРУ „ПриватБанк" (МФО 328704) (т.9 а.с.121).
06.02.2013р. СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС надало відповідь ліквідатору ЗАТ „Аурум" (лист №1883/10/18-3) у якій підтвердило, що підставою відмови у взятті рахунка на облік є наявність у Єдиному державному реєстрі запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи або припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця (т.9 а.с.113).
З метою встановлення невідповідності даних, зазначених у Витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що залучений до матеріалів справи як належний доказ, та відомостей, використаних Державною податковою службою України при встановленні можливості або неможливості прийняття на облік нового рахунку банкрута, суд призначив клопотання ліквідатора до розгляду у судовому засіданні на 20.03.2013р. о 10:00 год.; зобов'язав заступника начальника СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС Тізул В.В. забезпечити явку у судове засідання працівника органу СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС гр. Голікової І.С., що була безпосереднім виконавцем офіційної відповіді ліквідатору ЗАТ „Аурум" та зобов'язав СДПІ по роботі з великими платниками податків у м.Одесі ДПС надати суду відзив на клопотання.
У судове засідання 20.03.2013р. гр. Голікова І.С., яку суд зобов'язував явкою не з'явилась, письмовий відзив на клопотання присутній від СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС представник Угненко І.А., що діяв за довіреністю №20 від 09.04.2012р. не надав з підстав своєчасного неотримання ухвали суду. Однак, як було зазначено присутнім представником податкового органу так і згідно наявного у матеріалах справи поштового повідомлення про вручення поштового відправлення СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС зазначену ухвалу суду отримала 15.03.2013р. Інших обґрунтованих підстав невиконання ухвали суду представник СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС не навів.
Ухвалою суду від 20.03.2013р. розгляд клопотання ліквідатора було відкладено судом на 27.03.2013р. о 12:00 год. та повторно зобов'язав заступника начальника СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС Тізул В.В. забезпечити явку у судове засідання працівника органу СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС гр. Голікової І.С., що була безпосереднім виконавцем офіційної відповіді ліквідатору ЗАТ „Аурум" та зобов'язав СДПІ по роботі з великими платниками податків у м.Одесі ДПС надати суду відзив на клопотання.
27.03.2013р. ліквідатором банкрута подано скаргу на дії учасника провадження у справі про банкрутство ЗАТ „Аурум" СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС, у якій ліквідатор наполягає на тому, що дії податкового органу чинять перешкоди у розпоряджені майном банкрута та порушують права ліквідатора ЗАТ „Аурум", інших кредиторів та учасників провадження.
До судового засідання 27.03.2013р., а також у самому судовому засіданні присутній представник СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС відзив на клопотання ліквідатора не надав; обґрунтованих підстав не виконання вимоги суду не зазначив.
Присутня у даному судовому засіданні працівник СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС гр. Голікова І.С. надала суду усні пояснення, у яких зазначила, що відповідь ліквідатору була надана на підставі отриманого електронного повідомлення від Державної податкової служби України; СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС жодним чином не впливає на формування даних, які використовуються ДПС України при наданні відповіді; формування даних про платника податку та відповідальність за їх використання покладається на ДПС України, тому ліквідатор повинен з наявними у нього скаргами звертатись безпосередньо до ДПС України.
27.03.2013р. розгляд клопотання було відкладено до 03.04.2013р. та втретє зобов'язано СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС надати письмовий відзив на клопотання та скаргу ліквідатора, а також надати додаткові докази, а саме: витяг з реєстру даних про стан платника податку ЗАТ "Аурум", на підставі якого формується відповідь щодо можливості або неможливості прийняття на облік нового розрахункового рахунку банкрута; копію електронного повідомлення СДПІ по роботі з великими платниками податків у м.Одесі ДПС про відмову банку у взятті рахунку банкрута на податковий облік.
03.04.2013р. у судовому засіданні представником СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС було надано письмовий відзив на клопотання ліквідатора (т.9 а.с.176), у якому зазначається, що відповідь ліквідатору про неможливість взяття нового рахунку банкрута на облік було надано на підставі електронного повідомлення від ДПС України, тому СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС не може відповідати за наслідки даного електронного повідомлення, як і здійснювати дії щодо зміни стану платника податку, оскільки не являється уповноваженим на те законодавством України; копію електронного повідомлення ДПС України від 04.02.2013р. (т.9 а.с.177). Однак, з тих підстав, що представник інспекції не запам'ятав, що саме суд зобов'язував інспекцію надати, суду не було надано витяг з реєстру даних про стан платника податку ЗАТ "Аурум", на підставі якого формується відповідь щодо можливості або неможливості прийняття на облік нового розрахункового рахунку банкрута.
У судовому засіданні 03.04.2013р. було оголошено перерву до 04.04.2013р. із зобов'язання СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС надати вищезазначений Витяг.
04.04.2013р. представником СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС було надано витяг з реєстру даних про стан платника податку ЗАТ "Аурум" (т.9 а.с.184), у якому у графі „стан платника податків" зазначається „14-визнано банкрутом"; у графі „причина зняття з обліку платника податків" зазначено „14-госп.суд (визнано банкрутом); у графі „дата прийняття рішення про припинення" зазначено „07.09.2012р."; у графі „номер прийняття рішення про припинення" зазначено „5017/983/2012".
На поставлені у судовому засіданні судом запитання представник інспекції зазначив, що вказані дані вносяться до реєстру Спеціалізованою ДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС, однак, представнику не відомі підстави внесення до реєстру відомостей зазначених у графах „дата прийняття рішення про припинення" та „номер прийняття рішення про припинення".
Відзиву на скаргу ліквідатора СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС не надала.
Із зазначеного вище вбачається, що під час ліквідаційної процедури ЗАТ „Аурум" ліквідатором банкрута було проведено заходи щодо усунення перешкод у процесі розпорядження майном банкрута, а саме акумуляції грошових коштів банкрута на одному розрахунковому рахунку з метою подальшого їх використання для розрахунків з кредиторами банкрута. Однак, СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС, на податковому обліку якої знаходиться банкрут, вчинено дії, а саме з невідомих підстав внесено запис до єдиного банку даних про платників податків відомості щодо дати та номеру рішення про припинення юридичної особи ЗАТ „Аурум", які унеможливлюють постановлення рахунку банкрута на податковий облік для проведення з ним подальших фінансових операцій. Крім того, на звернення ліквідатора щодо усунення невідповідності даних по платнику податків ЗАТ „Аурум", а також у судових засіданнях при розгляді клопотання ліквідатора, СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС, повідомила, що не має відповідних повноважень щодо внесення змін до відомостей, наявних у банку даних відносно ЗАТ „Аурум".
Однак, суд звертає увагу на наступне.
Згідно п.1.1. Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №1588 від 09.12.2011р., цей Порядок розроблений відповідно до Податкового кодексу України ( 2755-17 ) і має метою використання єдиної раціональної методики обліку платників податків і зборів в органах державної податкової служби. Цим Порядком визначається ряд питань, у т.ч. встановлення переліку документів, які подаються для взяття на облік платників податків, порядку подання таких документів, а також порядку ведення документації при взятті платників податків на облік в органах державної податкової служби, занесення інформації щодо них до відповідних реєстрів; порядок внесення змін до облікових даних платників податків.
Відповідно до п.9.1. Порядку органи державної податкової служби проводять внесення змін і доповнень до районного рівня Єдиного банку даних юридичних осіб та Реєстру самозайнятих осіб на підставі: інформації органів державної реєстрації; інформації банків та інших фінансових установ про відкриття(закриття) рахунків платників податків; документально підтвердженої інформації, що надається платниками податків; інформації суб'єктів інформаційного обміну, уповноважених вчиняти будь-які реєстраційні дії стосовно платника податків; рішення суду, що набрало законної сили; даних перевірок платників податків.
Відомості районного рівня Єдиного банку даних юридичних осіб або Реєстру самозайнятих осіб можуть бути оновлені (доповнені, актуалізовані) органами державної податкової служби на підставі електронних даних інформаційного фонду ДРФО, ЄДРПОУ, Єдиного державного реєстру, інших державних реєстрів, ведення яких здійснюється органами державної влади. При цьому інформація про внесені зміни роздруковується окремо для кожного платника податків та підшивається до реєстраційної частини облікової справи платника податків (п.9.5. Порядку).
Відповідно до п.п.13.1., 13.2. Порядку функції обліку платників податків у органі державної податкової служби здійснюють відповідні підрозділи згідно з затвердженою структурою такого органу (далі - підрозділ реєстрації та обліку платників податків). Органи державної податкової служби в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні, об'єднані та спеціалізовані: ведуть облік платників податків; наповнюють Єдиний банк даних юридичних осіб та Реєстр самозайнятих осіб інформацією щодо реєстраційних даних платників податків на підставі отриманих від платників податків та від органів реєстрації відомостей, документів, заяв, повідомлень тощо; формують та ведуть журнали щодо обліку платників податків, передбачені цим Порядком; формують та ведуть облікові справи (реєстраційну частину) платників податків, які зберігаються до ліквідації платника податків або переведення на облік до іншого органу державної податкової служби; формують і передають Зведену інформацію "Про стан обліку платників податків" у терміни, встановлені центральним органом державної податкової служби.
Згідно п.13.7. Порядку органи державної податкової служби забезпечують достовірність даних про платників податків в Єдиному банку даних юридичних осіб та ДРФО, реєстрі представництв платників податків - нерезидентів та інших реєстрах, що формуються та ведуться органами державної податкової служби згідно з цим Порядком, їх захист від несанкціонованого доступу, оновлення, архівування та відновлення даних.
Відповідно до п. 13.10. Порядку органи державної податкової служби координують свою діяльність з питань обліку платників податків з органами державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
З правового аналізу вищезазначених положень вбачається, що СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС є податковим органом, який безпосередньо відповідає за достовірність даних, що містяться у Єдиному банку даних юридичних осіб та Реєстрі самозайнятих осіб, зобов'язана вносити данні до вказаного Реєстру лише на підставі чітко визначеного переліку документів, слідкувати за відповідністю відомостей Реєстру з відомостями інформаційного фонду ДРФО, ЄДРПОУ, Єдиного державного реєстру, інших державних реєстрів, ведення яких здійснюється органами державної влади. І крім того, даний орган наділений не лише правом, але обов'язком вносити зміни до даних Реєстру, які не відповідають іншим офіційним відомостям.
Таким чином, СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС безпідставно зазначило у письмовому відзиві на клопотання ліквідатора, а також усно у судових засіданнях через пояснення представника Угненка І.А. та працівника органу Голікову І.С. щодо відсутності зв'язку між належним виконанням інспекцією своїх обов'язків по внесенню даних про платника податку та фактом відмови ДПС України прийняти на облік рахунок банкрута з посиланням на наявність у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про припинення юридичної особи ЗАТ „Аурум".
Крім того, оскільки, Єдиний банк даних юридичних осіб та Реєстр самозайнятих осіб є внутрішнім інформаційним ресурсом податкового органу, тому ні ліквідатору банкрута, ні суду при розгляді клопотання та скарги ліквідатора не було відомо, які саме відомості Реєстру не відповідають офіційним даним про платника податку.
Вищезазначеними представником та працівником інспекції у судових засіданнях спочатку зазначалось, що податкова служба не має окремого реєстру даних про платників податків і користується безпосередньо даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а пізніше зазначалось, що у реєстрі, яким користується СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС усі дані про платника податку ЗАТ „Аурум" відповідають офіційним даним, на відміну від Реєстру даних, який використала ДПС України.
Однак, після повторного витребування судом від СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС Витягу з Єдиного банку даних юридичних осіб та Реєстру самозайнятих осіб, інспекцією було надано роздруківку реєстраційних даних ЗАТ „Аурум", у якому містяться записи про дату та номер прийняття рішення про припинення платника податку із зазначенням у даних графах дати прийняття судом постанови про визнання боржника банкрутом та номеру справи про банкрутство ЗАТ „Аурум", що не відповідає фактичним даним, проте повинно було бути відомо представнику та працівнику СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС.
Отже, вищенаведені дії податкового органу суд розцінює як свідомі дії спрямовані на приховування доказів, що мають значення при розгляді справи, та затягування розгляду справи про банкрутство, що у свою чергу порушує права ліквідатора та ліквідаційної комісії на проведення процедури ліквідації у встановлені судом строки, права банкрута на погашення вимог кредиторів за рахунок своєчасної реалізації ліквідаційної маси, а також права кредиторів у справі на своєчасне отримання задоволення своїх грошових вимог.
Відповідно до ч.4 ст. 24 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у ліквідаційній процедурі господарський суд: розглядає скарги на дії учасників ліквідаційної процедури; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Оскільки Законом України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" не встановлено вичерпного переліку осіб, які є учасниками ліквідаційної процедури, суд виходить з того, що учасником ліквідаційної процедури може бути будь-яка особа або орган, на права та обов'язки яких можуть вплинути результати ліквідаційної процедури.
Приймаючи до уваги, що належність проведення ліквідатором та ліквідаційною комісією заходів по ліквідації ЗАТ „Аурум", у т.ч. подання належних документів для зняття банкрута з податкового обліку у встановленому порядку, а також проведення заходів по задоволенню вимог кредиторів банкрута, яким у т.ч. є і СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС, впливає на права інспекції як кредитора та обов'язки як органу, що обліковує платника податків. Тому, суд вважає, що СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС є учасником ліквідаційної процедури ЗАТ „Аурум" і скарга на дії інспекції, що впливають на проведення ліквідаційної процедури, повинна розглядатись та оцінюватись у межах справи про банкрутство товариства.
Враховуючи вищезазначене, суд частково задовольняє скаргу ліквідатора банкрута арбітражного керуючого Лісєєва К.Ю. та визнає дії СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі ДПС щодо внесення до Єдиного банку даних юридичних осіб та Реєстр самозайнятих осіб відомостей про дату та номер рішення про припинення платника податків ЗАТ „Аурум", а також відмову привести у відповідність дані про платника податку ЗАТ „Аурум" до відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, такими, що порушують права ліквідатора, ліквідаційної комісії, банкрута та кредиторів у справі про банкрутство №5017/983/2012.
Також, суд частково задовольняє клопотання ліквідатора банкрута та зобов'язує Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків у м.Одесі Державної податкової служби внести до Єдиного банку даних юридичних осіб та Реєстр самозайнятих осіб відомості щодо платника податку ЗАТ „Аурум", які містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а саме: внести інформацію про перебування платника податку ЗАТ „Аурум" у стані припинення підприємницької (господарської) діяльності та виключити із Єдиного банку даних юридичних осіб та Реєстру самозайнятих осіб запис про дату та номер рішення про припинення юридичної особи ЗАТ „Аурум".
Керуючись ст.ст.1, 31, 13, 23-25 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 86 ГПК України, суд -
1.Скаргу ліквідатора ЗАТ „Аурум" на дії Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Одесі Державної податкової служби - задовольнити частково.
2.Визнати дії Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Одесі Державної податкової служби щодо внесення до Єдиного банку даних юридичних осіб та Реєстр самозайнятих осіб відомостей про дату та номер рішення про припинення платника податків ЗАТ „Аурум" (код ЄДРПОУ 00227241), а також відмову привести у відповідність дані про платника податку ЗАТ „Аурум" (код ЄДРПОУ 00227241) до відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, такими, що порушують права ліквідатора, ліквідаційної комісії, банкрута та кредиторів у справі про банкрутство №5017/983/2012.
3.Клопотання ліквідатора ЗАТ „Аурум" - задовольнити частково.
4.Зобовязати Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків у м.Одесі Державної податкової служби внести до Єдиного банку даних юридичних осіб та Реєстр самозайнятих осіб відомості щодо платника податку ЗАТ „Аурум" (код ЄДРПОУ 00227241), які містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а саме: внести інформацію про перебування платника податку ЗАТ „Аурум" (код ЄДРПОУ 00227241) у стані припинення підприємницької (господарської) діяльності та виключити із Єдиного банку даних юридичних осіб та Реєстру самозайнятих осіб запис про дату та номер рішення про припинення юридичної особи ЗАТ „Аурум" (код ЄДРПОУ 00227241).
Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття.
Ухвалу може бути оскаржено у встановленому законом порядку.
Суддя Антощук С.І.