Рішення від 09.02.2009 по справі 14/456-О-08

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Горького, 18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.02.2009 Справа № 14/456-О-08

Господарський суд Херсонської області у складі судді Гридасова Ю.В. при секретарі Бєлій Є.Ю., розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Дочірнього підприємства "Сонхер" компанії з обмеженою відповідальністю "Інтертрейд груп Ел. Ел. Сі.", м. Херсон,

до Цюрупинської районної ради, м. Цюрупинськ Херсонської області,

про визнання недійсним рішення, визнання клопотання узгодженим,

за участю представників

позивача: Корчма Ю.О., адвокат, дов. № 24-юр від 01.12.08 р.,

відповідача: Луценко В.П., головн. спеціаліст, дор. № 2-20/02-14-2-13/09 від 12.01.09 р.

Позивач у позовній заяві просить визнати рішення відповідача № 411 від 26.09.2008 р. недійсним, визнати клопотання про пред'явлення надр в районні Олешківських пісків Цюрупинського району Херсонської області з метою його геологічного вивчення та розробки піска узгодженим Цюрупинською районною радою.

Представник позивача в ході судового засідання підтримав вимоги, викладені у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував усно. Відзив на позовну заяву до дня засідання суду не представив.

Відповідно до положень ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними у ній матеріалами.

Згідно з положеннями ч. 3 ст. 77 ГПК України у судовому засіданні оголошувалась перерва з 12.01.09 р. до 27.01.09 р.

За згодою присутніх у судовому засіданні представників учасників судового процесу судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення по справі.

Ухвалою голови господарського суду Херсонської області від 27.01.09 р. продовжено строк вирішення даного спору на 1 місяць, до 01.03.09 р.

Заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, що прибули в судове засідання, дослідивши наявні матеріали справи, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно ст. 14 Кодексу України про надра, надра надаються у користування для: геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення; видобування корисних копалин; будівництва та експлуатації підземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числі споруд для підземного зберігання нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва, скидання стічних вод; створення геологічних територій та об'єктів, що мають важливе наукове, культурне, санітарно-оздоровче значення (наукові полігони, геологічні заповідники, заказники, пам'ятки природи, лікувальні, оздоровчі заклади та ін.); задоволення інших потреб.

Відповідно до ст. 37 Кодексу України про надра, геологічне вивчення надр здійснюється з метою одержання даних про геологічну будову надр, процеси, які відбуваються в них, виявлення і оцінки корисних копалин, вивчення закономірностей їх формування і розміщення, з'ясування гірничо-технічних та інших умов розробки родовищ корисних копалин і використання надр для цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.

Проведення робіт по геологічному вивченню надр організується та координується спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр на основі державних комплексних або цільових програм, міжгалузевих і галузевих планів, проектів, відповідних норм і правил.

Геологічне вивчення надр, передбачене державними програмами, здійснюється, як правило, за рахунок коштів, що відраховуються видобувними підприємствами до державного бюджету за раніше виконані геологорозвідувальні роботи. В окремих випадках геологічне вивчення надр може виконуватись за рахунок прямих видатків державного та місцевих бюджетів.

Місцеві Ради народних депутатів і органи виконавчої влади на місцях сприяють проведенню робіт по геологічному вивченню надр, що виконуються згідно з державними програмами, розробляють та реалізують відповідні територіальні програми.

Згідно зі ст. 20 того ж Кодексу, для геологічного вивчення, в тому числі для дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, надра надаються у користування без надання гірничого відводу після одержання спеціального дозволу на геологічне вивчення надр.

Дослідно-промислова розробка родовищ корисних копалин загальнодержавного значення здійснюється з метою уточнення їх окремих гірничо-геологічних та інших параметрів, вибору раціональних методів видобування мінеральної сировини на підставі проекту цих робіт, погодженого з Державним комітетом України по нагляду за охороною праці. Видобуті під час дослідно-промислової розробки корисні копалини підлягають реалізації у загальному порядку.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 10 Кодексу України про надра до відання сільських, селищних, міських та районних рад на їх території у порядку, встановленому Кодексом України про надра та іншими законодавчими актами належить погодження клопотань про надання надр у користування з метою геологічного вивчення, розробки родовищ корисних копалин місцевого значення.

Позивач 08.02.08 р. звернуся до Цюрупинської районної ради з заявою про погодження на отримання спеціального дозволу на геологічне вивчення будівельних пісків віднесених до корисних копалин місцевого значення. До вказаної заяви додано мапу району геологічного вивчення.

Таким чином, позивачем, в порушення вимог ст. 10 Кодексу України про надра, подано заяву не про погодження клопотання про надання надр у користування з метою геологічного вивчення, розробки родовищ корисних копалин місцевого значення, а про надання погодження на отримання спеціального дозволу.

Крім того, на момент звернення до відповідача з вказаним клопотанням, межі земельної ділянки, згідно з доданою до заяви від 08.02.08 р. мапи району геологічного вивчення, виходять за адміністративну територію Цюрупинського району Херсонської області і, як наслідок, за межі компетенції відповідача.

Постановою Господарського суду Херсонської області від 17.07.08 р. у справі № 10/263-АП-08 зобов'язано відповідача розглянути звернення позивача на пленарному засіданні сесії "про надання надр в районі Олешківських пісків Цюрупинського району Херсонської області з метою їх геологічного вивчення та розробки покладів піску для отримання спеціального дозволу на користування надрами".

Відповідно до положень пунктів 21 та 22 ч. 1 ст. 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин; вирішення відповідно до закону питань про надання дозволу на спеціальне використання природних ресурсів відповідно районного, обласного значення, а також про скасування такого дозволу.

Рішенням № 411 від 26.09.2008 р. відповідач, в межах наданої йому компетенції, відмовив позивачу в наданні надр в користування з метою їх геологічного вивчення у зв'язку з тим, що межі земельної ділянки, згідно з доданою до заяви від 08.02.08 р. мапи району геологічного вивчення, виходять за адміністративну територію Цюрупинського району Херсонської області, що свідчить про законність та обґрунтованість спірного рішення відповідача. При цьому, позивач не позбавлений права вдруге звернутись із відповідним клопотанням до відповідача, змінивши межі земельної ділянки.

Відповідно до ст.. 15 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" до повноважень місцевих рад належить питання здійснення контролю за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища; надання згоди на розміщення на своїй території підприємств, установ і організацій у порядку, визначеному законом; забезпечення реалізації екологічної політики України, екологічних прав громадян тощо… .

Відповідно до положень ст. 63 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" рекреаційними зонами є ділянки суші і водного простору, призначені для організованого масового відпочинку населення і туризму. В цьому випадку на території рекреаційних зон забороняються: а) господарська та інша діяльність, що негативно впливає на навколишнє природне середовище або може перешкодити використанню їх за цільовим призначенням; б) зміни природного ландшафту та проведення інших дій, що суперечать використанню цих зон за прямим призначенням.

Відповідно до положень ст.. 19 Конституції України правовий порядок в Україні грунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Також, ст. 144 Конституції України визначено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають Акти у вигляді рішень, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Статтею 7 Конституції України визнається і гарантується місцеве самоврядування в Україні.

Позивачем, в обґрунтування позовних вимог, не зазначено яким нормам закону не відповідає спірне рішення відповідача та одночасно не заперечується компетенція останнього щодо прийнятого спірного рішення.

За вказаних обставин, позовні вимоги щодо визнання рішення відповідача № 411 від 26.09.2008 р. недійсним не підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог ст. 12 ГПК України, позов у частині позовних вимог про визнання клопотання про пред'явлення надр в районні Олешківських пісків Цюрупинського району Херсонської області з метою їх геологічного вивчення та розробки піска узгодженим Цюрупинською районною радою, не підлягає розгляду в господарських судах, у зв'язку з непідвідомчистю. Відповідно до положень п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК України провадження у справі в зазначеній частині підлягає припиненню.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на позивача.

На підставі зазначених вище норм матеріального права, керуючись ст. ст. 80 (п. 1 ч. 1), 82-85 Господарського процесуального кодексу України,

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позовних вимог щодо визнання недійсним рішення Цюрупинської районної ради № 411 від 26.09.2008 р. відмовити.

2. Припинити провадження у справі в частині позовних вимог про визнання клопотання про пред'явлення надр в районні Олешківських пісків Цюрупинського району Херсонської області з метою їх геологічного вивчення та розробки піска узгодженим Цюрупинською районною радою.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, а у разі, якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну і резолютивну частини рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до вимог статті 84 Господарського процесуального кодексу України (вступна, описова, мотивувальна і резолютивна частини).

Суддя Ю.В. Гридасов

Дата оформлення та підписання рішення

відповідно до вимог ст. 84 Господарського

процесуального кодексу України "24" лютого 2009 р.