43010, м. Луцьк, пр. Волі, 54 а
"16" лютого 2009 р.
Справа № 5/82-2А.
за позовом Відкритого акціонерного товариства «Волиньобленерго»
до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції
про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень від 16.06.2007р. №№ 0000792301/0, 000802301/0, від 20.08.2007р. №№ 0000792301/1, 000802301/1 та від 18.09.2007р. №№ 0000792301/2, 000802301/2
Суддя Слупко В.Л.
За участю представників сторін:
від позивача: Бурін А.О. - генеральний директор; Боровський В.В. - гол.бухгалтер (дов.№19/26-355 від 03.02.2009р.); Коберник В.А. - директор з економіки (дов.№19/26-504 від 10.02.2009р); Папенко Т.А. - начальник юрвідділу (дов.№19/26-26 від 03.01.2008р)
від відповідача: Стельмащук Ю.Г. -нач.юрид.відділу (дов. №17 від 16.09.2008р.), Михалко Н.О. - держ.подат.інспектор (дов.№119 від 17.11.2008р.)
В судових засіданнях оголошувались перерви для надання сторонами додаткових доказів та проведення звірки по сплаті податку на прибуток та ПДВ із врахуванням судових рішень, зазначених в позовній заяві. Однак сторони акт звірки не підписали, а тому представники просять вирішити спір по суті.
Суть спору Відкрите акціонерне товариство «Волиньобленерго» в позовній заяві та в доповненнях до позовної заяви просить визнати нечинними податкові повідомлення-рішення від 16.06.2007р. №№ 0000792301/0, 000802301/0, від 20.08.2007р. №№ 0000792301/1, 000802301/1 та від 18.09.2007р. №№ 0000792301/2, 000802301/2 , якими Луцька ОДПІ застосувала до товариства штрафні санкції за порушення граничних термінів сплати податку на прибуток та ПДВ, які були донараховані за результатами комплексної документальної перевірки (акт від 24.05.05р.) та рішення господарського суду від 12.04.06р. по справі 2/82-2А.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що сплачені товариством кошти Луцька ОДПІ неправомірно зараховувала в рахунок погашення сум, нарахування яких згідно рішень судів визнано неправомірним. Крім того, податковим органом не було враховано, що суми податкових зобов'язань по ПДВ та по податку на прибуток були розстрочені згідно договорів від 03.05.2006р. №28 та №29. Позивач також посилається на те, що в оспорюваних податкових-повідомленнях рішеннях як підстава нарахування штрафів значиться акт №121/02262/2301/00131512 від 16.06.07р., який товариство не отримувало, а перевірка в червні 2007р. взагалі не проводилась. Скарга товариства, подана до ДПА у Волинській області, останньою неправомірно рішенням від 18.09.07р. залишена без розгляду. Позивач також посилається на те, що акт перевірки від 29.05.07р. складений з порушеннями Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, а тому, не є належним доказом по даній справі. Крім того, зазначає позивач, податковий орган при нарахуванні штрафних санкцій не дотримався строків встановлених ст. 250 Господарського кодексу України.
Представники ВАТ «Волиньобленерго» в судових засіданнях позовні вимоги підтримали повністю, так як вважають, що товариством не порушено граничних строків сплати узгоджених податкових зобов'язань по ПДВ та податку на прибуток.
Луцька ОДПІ та представники позовні вимоги заперечують посилаючись на те, що актом перевірки від 29.05.07р. встановлено, що позивач не забезпечив своєчасної сплати узгоджених податкових зобов'язань в сумі 1798881грн.78коп. по податку на прибуток та 1364721грн.50коп. по ПДВ, які набули статусу узгодженого податкового зобов'язання 12.04.06р. - з моменту прийняття Львівським апеляційним господарським судом ухвали по справі №2/82-2А, якою було залишено в силі рішення господарського суду Волинської області. Луцька ОДПІ вважає, що рішення судів та рішення ОДПІ про розстрочку податкових зобов'язань, на які посилається позивач як на підставу позовних вимог, взагалі жодного відношення не мають до предмету оскарження.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги задоволенню не підлягають .
При цьому суд виходить з наступного:
За результатами комплексної документальної перевірки дотримання позивачем податкового законодавства (акт від 24.05.05р.) Луцька ОДПІ донарахувала ВАТ «Волиньобленерго» податок на прибуток в сумі 1798881грн.78коп. та ПДВ в сумі 1364721грн.50коп., про що 26.05.05р. були винесені податкові повідомлення рішення.
Не погодившись із зазначеними донарахуваннями ВАТ «Волиньобленерго» оскаржило їх до суду. Проте, постановою господарського суду Волинської області від 11.01.06р. у справі 2/82-2А залишеною в силі Львівським апеляційним господарським судом ухвалою від 12.04.06р. проведені податковим органом донарахування визнані правомірними, що в подальшому було підтверджено рішеннями Вищого адміністративного суду України та Верховного суду України.
Відповідно до п. 5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту її проголошення.
Таким чином, донараховані позивачу суми податкових зобов'язань: 1798881грн.78коп. по податку на прибуток та 1364721грн.50коп. по ПДВ на підставі ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі Закон 2181) стали узгодженими 12.04.06р.
Згідно п. 4.2.1 ст. 4 вказаного Закону платник податків несе відповідальність за своєчасне і повне погашення нарахованого контролюючим органом податкового зобов'язання.
Цим же Законом (п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17) встановлено порядок нарахування штрафних санкцій та пені, що застосовується до платників податків контролюючими органами, а саме, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Актом перевірки від 29.05.07р. «Про результати невиїзної перевірки дотримання ВАТ «Волиньобленерго» граничних термінів сплати узгодженого податкового зобов'язання» стверджується, що станом на 03.05.06р. за товариством рахувалися узгоджені податкові зобов'язання по податку на прибуток та ПДВ, які були сплачені з порушенням граничних термінів із зазначенням кількості днів прострочки. За несвоєчасну сплату податкового боргу Луцька ОДПІ нарахувала штрафні санкції згідно доданого до акту розрахунку, а саме: в сумі 899440грн.80коп. по податку на прибуток та 682360грн.75коп. по ПДВ.
Вказані суми штрафних санкцій значаться в оспорюваних позивачем податкових повідомленнях-рішеннях, а тому помилка в даті акта перевірки. який вказано в податкових повідомленнях-рішеннях не є правовою підставою для визнання їх нечинними.
Судом не встановлено доказів на спростування даних, викладених в акті перевірки. Позивач не навів та не подав суду доказів, які б підтвердили дотримання ним граничних термінів сплати узгоджених податкових зобов'язань по рішенню суду №2/82-2А, та не підтвердив фактів неправильного зарахування інспекцією сплачених товариством сум податку на прибуток та ПДВ, що в результаті, на його думку, призвело до нарахування штрафних санкцій за порушення граничних термінів сплати узгоджених податкових зобов'язань.
Із актів звірки розрахунків з бюджетом станом на 31.12.06р. по податку на прибуток та ПДВ вбачається, що позивач в 2006 році сплачував лише поточні зобов'язання та донараховані суми податків по акту комплексної документальної перевірки від 24.05.05р. по яких нараховані оспорювані штрафні санкції.
Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку про правомірність застосування до позивача оспорюваними податковими повідомленнями-рішеннями штрафних санкцій, які по своїй правовій природі не являються адміністративно-господарською санкцією, оскільки застосовані за порушення податкового законодавства, а не за порушення правил здійснення господарської діяльності, як це визначено ст.. 241 Господарського кодексу України.
Керуючись Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» , ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд,
В позові відмовити.
Постанову може бути оскаржено у строк і порядку, передбачені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.Л. Слупко
Суддя