Постанова від 03.04.2013 по справі 211/1458/13-а

Справа № 211/1458/13-а

ПОСТАНОВА

іменем України

03 квітня 2013 року Довгинцівський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Папариги В.А.,

при секретарі Курбаковій Ю.О.,

за участю:

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача Титаренко І.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі справу адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної в місті ради м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

13.03.2013 року ОСОБА_3 звернувся до Довгинцівського районного суду м. Кривого Рогу з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної в місті ради м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії. В обґрунтування своїх вимог послався на те, що він перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Довгинцівської районної в місті Кривому Розі ради, як ліквідатор аварії на ЧАЕС 2 категорії. Відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії повинна виплачуватися щорічна разова грошова допомога на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних заробітних плат, однак у 2012 році йому була виплачена така допомога в розмірі 100 гривень. Не погоджуючись з вказаним розміром допомоги він 29.11.2012 року звернувся до відповідача з заявою щодо перерахунку та виплати недоотриманих сум допомоги, однак відповіді на своє звернення не отримав та 05.02.2013 року повторно звернувся з аналогічною заявою, однак відповідачем йому в перерахунку допомоги відмовлено та рекомендовано звернутися до суду. Посилаючись на вказані обставини, позивач просив суд визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної в місті ради м. Кривого Рогу щодо недоплати йому суми щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі передбаченому ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за 2012 рік, та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату щорічної допомоги на оздоровлення відповідно до ст. 48 вказаного закону з врахуванням виплачених сум за 2012 рік.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 на позові наполягала та посилаючись на обставини викладені в ньому, просила суд позов задовольнити та визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної в місті ради м. Кривого Рогу щодо недоплати ОСОБА_3 суми щорічної допомоги на оздоровлення відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за 2012 рік, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату щорічної допомоги на оздоровлення відповідно до ст. 48 вказаного закону з врахуванням виплачених сум за 2012 рік.

Представник відповідача Титаренко І.Г. проти позову заперечувала та просила суд в задоволенні позову ОСОБА_3 відмовити, посилаючись на те, що рішенням Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 визначено право Кабінету Міністрів України встановлювати розміри соціальних виплат, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, на основі і на виконання Закону України про Державний бюджет України на відповідний рік. Позивачу нарахована допомога на оздоровлення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №562 від 12.07.2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 100 грн. для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії. Вважає, що Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної в місті ради діяло виключно в межах діючого законодавства України.

Вислухавши сторони дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до наступних висновків.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної в м. Кривому Розі ради, як ліквідатор наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії (а.с. 5 - копія посвідчення).

Відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 р., позивач користується правами та пільгами, передбаченими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

24.01.2013 року відповідачем було виплачено позивачу допомогу на оздоровлення за 2012 рік у розмірі 100 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року № 562 (а.с. 10, 11).

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Правовий статус осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII (далі Закон № 796). Розділом 8 цього Закону встановлені пенсії і компенсації, які виплачуються особам, віднесеним до 1,2,3,4 категорій.

Так ст. 48 Закону №796 визначає, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії щорічна допомога на оздоровлення виплачується в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат.

Позивач, як учасник ліквідації наслідків на аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, відповідно до вимог статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", має право на отримання допомоги на оздоровлення у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, встановлених на момент виплати.

Щодо посилань відповідача на те, що рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 року № 3-рп/2012 визначено право Кабінету Міністрів України встановлювати розміри соціальних виплат, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України на основі і на виконання Закону України про Державний бюджет України на відповідний рік, суд зазначає наступне, що відповідно до ч.3 "Прикінцевих положень" Закону України "Про державний бюджет України на 2012 рік" встановлено, що у 2012 році положення ст. 48 Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.

У 2012 році Кабінетом Міністрів України окремої постанови щодо визначення розмірів допомоги на оздоровлення, не приймилося. Посилання відповідача на те, що виплата щорічної допомоги на оздоровлення повинна здійснюватися відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року № 562 є необґрунтованими, оскільки застосування зазначеної постанови було розраховано лише на бюджетний період в 2005 році.

Таким чином, відповідач, нараховуючи позивачу допомогу на оздоровлення за 2012 рік в розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 12.07.2005 року № 562, діяв неправомірно та з порушенням вимог законодавства.

У зв'язку з цим дії відповідача щодо нарахування та невиплати позивачу допомоги на оздоровлення за 2012 рік у розмірі 100 грн. є неправомірними, і його слід зобов'язати здійснити перерахунок та виплату допомоги на оздоровлення за 2012 рік в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат відповідно до вимог статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з врахуванням виплачених сум.

Керуючись ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст. 8-14, 71, 159, 160-164, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної в місті ради м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії -задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної в місті ради м. Кривого Рогу Дніпропетровської області щодо нарахування та невиплати ОСОБА_3 допомоги на оздоровлення за 2012 рік у розмірі 100 грн.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Довгинцівської районної в місті ради м. Кривого Рогу Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплату допомоги на оздоровлення за 2012 рік ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат відповідно до вимог статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з врахуванням виплачених сум.

Постанова може бути оскаржена сторонами в десятиденний строк в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Довгинцівський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області з моменту отримання копії постанови.

Суддя: В. А. Папарига