Справа № 504/72/13- а
про відмову у відкритті провадження у справі
25 лютого 2013 року смт. Комінтернівське
Суддя Комінтернівського районного суду Одеської області Рудніцький В.А. розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Комінтернівської районної державної нотаріальної контори Одеської області про визнання дій нотаріуса неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до Комінтернівської районної державної нотаріальної контори Одеської області, у якому просить суд визнати дії державного нотаріуса Комінтернівської районної державної нотаріальної контори Одеської області щодо неналежної реєстрації заяви про прийняття спадщини - неправомірними та зобов'язати Комінтернівську районну державну нотаріальну контору Одеської області оформити та видати на його ім'я свідоцтво про право на спадщину, посилаючись на неможливість вирішення даного спору в позасудовому порядку.
Згідно до ч.2 ст.2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно п.1 ч.1 ст.3 КАС України визначено поняття справи адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч.2 ст.4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Відповідно до ст. 15 ЦПК України місцеві суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Тобто юрисдикційна компетенція загальних судів розповсюджується на всі спори про право.
Зі змісту позовних вимог вбачається спір про право. Зокрема, позивач просить вирішити питання видачі на його ім'я свідоцтва про право на спадщину за законом.
Крім того, відповідно до Закону України «Про нотаріат», нотаріуси та державні нотаріальні контори не є суб'єктами владних повноважень.
Таким чином, поданий позивачем адміністративний позов не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Згідно з п.1 ч.1 ст.109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження по адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись п.1ч.1ст.109 КАС України, суддя -
ухвалив:
Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження у справі за його адміністративним позовом до Комінтернівської районної державної нотаріальної контори Одеської області про визнання дій нотаріуса неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії та повернути йому матеріали позову.
Роз'яснити позивачу його право на звернення до суду з аналогічними позовними вимогами в порядку цивільного судочинства.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня отримання ухвали.
Суддя: