Головуючий у 1-й інстанції: Смиковська Л.О.
Суддя-доповідач:Одемчук Є.В.
іменем України
"20" березня 2013 р. Справа № 0617/2а-5488/11
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Одемчука Є.В.
суддів: Бучик А.Ю.
Майора Г.І.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Державного територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця" на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "06" червня 2011 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області, Державного територіально-галузевого об" єднання "Південно-Західна залізниця" про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,
Постановою Овруцького районного суду від 06 червня 2011 року позов задоволено.
Зобов'язано Державне територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця» провести донарахування ОСОБА_3 доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, за період з 01 вересня 2010 року по 28 лютого 2011 року в розмірі, визначеному ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановленим Законам» України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" та "Про Державний бюджет України на 2011 рік", щомісячно, пропорційно відпрацьованому часу, і подати розрахункові документи до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації.
Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації провести донарахування та виплату ОСОБА_3 грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, за період з 01 вересня 2010 року по 28 лютого 2011 року у відповідності ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 40 % від мінімальної заробітної плати встановленим Законами України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" та "Про Державний бюджет України на 2011 рік" щомісячно.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, Державне територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця" подало апеляційну скаргу, в якій покликаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просило скасувати постанову Овруцького районного суду та закрити провадження по справі.
В обґрунтування апеляційної скарги, апелянт зазначив, що судом першої інстанції не враховано, що апелянт не є суб'єктом владних повноважень, отже не може бути належним відповідачем по справі.
Нарахування коштів позивачу відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в об'ємах які перераховує Управління праці та соціального захисту населення Овруцької РДА.
Згідно ч.1 ст.195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Позивач звернувся до суду із позовом як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії, що працює у зоні гарантованого добровільного відселення. Він отримує доплату відповідно до ст.39 Закону №796-ХІІ, але у розмірах, встановлених постановою КМУ.
Відповідно до ч. 1 ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, заробітна плата підвищується у розмірі: в зоні гарантованого добровільного відселення - 2 мінімальні заробітні плати.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно з ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що при визначенні розміру виплат застосуванню підлягає саме ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постанова Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року за № 836, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
Відповідно до Порядку використання коштів Державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №936 від 20.09.2005 року, розпорядниками коштів є управління праці та соціального захисту населення, але соціальні виплати проводяться за місцем основної роботи, відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою затвердженою Мінпраці. Уповноважений орган перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки та подає органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що проводяться в установленому законодавством порядку.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що Державне територіально-галузеве об'єднання "Південно-західна залізниця" є належним відповідачем в частині проведення перерахунку позивачу доплати до заробітної плати та подання відповідних відомостей для подальшого перерахунку до уповноваженого органу.
Підсумовуючи вищевикладене, слід вказати, що оскаржена постанова законна і обґрунтована, відповідає матеріалам справи та вимогам чинного законодавства.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Державного територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця" залишити без задоволення, а постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "06" червня 2011 р. - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) Є.В.Одемчук
судді: (підпис) (підпис) А.Ю.Бучик Г.І. Майор
З оригіналом згідно: суддя ________________________________ Є.В.Одемчук
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу ОСОБА_3 АДРЕСА_1 (рекомендоване з повідомленням)
3- відповідачу Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області вул.Леніна, 17,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11101 (рекомендоване з повідомленням)
4- апелянту Державне територіально-галузеве об'єднання "Південно-Західна залізниця" вул.Лисенка, 6,м.Київ,01000 (рекомендоване з повідомленням)