Постанова від 01.02.2013 по справі 2а-5150/12/1470

Миколаївський окружний адміністративний суд вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54001

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 лютого 2013 року м. Миколаїв Справа № 2а-5150/12/1470

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брагар В.С. розглянувши адміністративну справу в порядку письмового провадження,

за позовомДержавної податкової інспекції у Ленінському районі м. Миколаєва Миколаївської області Державної податкової служби, вул. Гмирьова, 1/1, м. Миколаїв, 54028

доУправління Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м.Миколаєва, пр.Жовтневий,55-е, м. Миколаїв, 54018

провизнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії,

Державна податкова інспекція у Ленінському районі м. Миколаєва Миколаївської області Державної податкової служби звернулась до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м. Миколаєва про визнання протиправною бездільністю щодо неврахування надмірно нарахованих та сплачених страхових внесків у 2010 році у сумі 1350, 38 грн. та єдиного соціального внеску у 2011 році у сумі 6340,29 грн. в рахунок майбутніх платежів та зобов'язання зарахувати в рахунок майбутніх платежів надмірно нараховані та сплачені страхові внески у 2010 році у сумі 1350, 38 грн. та єдиного соціального внеску у 2011 році у сумі 6340,29 грн. в рахунок майбутніх платежів.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що ним у 2010 році були надміру сплачені страхові внески у сумі 1350,38 грн. та протягом 2011 року надмірно нараховано та сплачено єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальні страхування у сумі 6340, 29 грн. на суми виплат особам, які на момент нарахування не перебували з ним у трудових відносинах.

Відповідач позовні вимоги не визнав, просить в позові відмовити.

Представники сторін в судове засідання не з'явились, надавши до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, в зв'язку з цим справа розглядається у письмовому провадженні відповідно до ч.4 ст. 122 КАС України.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд, -

ВСТАНОВИВ:

До 1 січня 2011 року, відносини, що виникали між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування регулювалися Законом України від 09.07.2003 1058 - VI «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058).

Виключно цим Законом визначалося коло осіб, які підлягали загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, платники страхових внесків, порядок нарахування, обчислення та сплати ними страхових внесків, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

Відповідно до статті 11 Закону № 1058, застрахованими особа є громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлене міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють на підприємствах, установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від власності, виду діяльності та господарювання, у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах цих підприємств та організаціях, в об'єднаннях громадян, у фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності та інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або працюють на інших умовах, передбачених закодавством, або виконують роботи на зазначених підприємствах, установах, організаціях чи фізичних осіб за договорами цивільно - правового характеру.

Страхувальник (роботодавець) зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески від об'єкту нарахування до солідарної системи лише за тих осіб, які працюють на вище зазначених умовах.

Підприємство після звільнення осіб не несе обов'язку страхувальника, а відповідно і платника внесків.

Щодо матеріальної допомоги на оздоровлення на суму 2104,57 грн. ОСОБА_1 встановлено, що матеріальна допомога ОСОБА_1 в сумі 4226,18 грн. була нарахована в квітні 2010 року на підставі особового рахунку даного працівника та відображена в Звіті про суми нарахованої заробітної плати (грошового забезпечення, доходу) застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до органів Пенсійного фонду України за квітень 2010 року. В Звіті про суми нарахованої заробітної плати (грошового забезпечення, доходу) застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до органів Пенсійного фонду України за червень 2010 року було проведено безпідставне зняття суми 2104,57 грн. В Звіті про суми нарахованої заробітної плати (грошового забезпечення, доходу) застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до органів Пенсійного фонду України за липень 2010 року по даному працівнику було проведено повернення в нарахування зазначеної суми.

Тобто в даному випадку відсутні підстави зняття з нарахування суми нарахованого страхового внеску на суму матеріальної допомоги на оздоровлення на ОСОБА_1 та врахування, як переплату по страхових внесках у майбутніх платежах.

Відповідно до частини 2 статті 7 Закону України від 08.07.2010 № 2464- VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» для осіб, які працюють у сільському господарстві, зайняті на сезонних роботах, виконують роботи (надають послуги) за цивільно- правовими договорами, творчих працівників (архітекторів, художників, артистів, музикантів, композиторів, критиків, мистецтвознавців, письменників, кінематографістів), та інших осіб, які отримують заробітну плату (дохід) за виконану роботу (надані послуги), строк виконання яких перевищує календарний місяць, єдиний внесок нараховується на суму, що визначається шляхом ділення заробітної плати (доходу), виплаченої за результатами роботи, на кількість місяців, за які вона нарахована.

Зазначений порядок нарахування внеску поширюється також на осіб, яким після звільнення з роботи нараховано заробітну плату (дохід) за відпрацьований час або згідно з рішенням суду - середню заробітну плату за вимушений прогул.

Відповідно до п. 2.2.2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом державного комітету статистики України від 13.04.2004 № 5 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 27.01.2004 за № 114/8713 премія, що має систематичний характер, є виплатою за відпрацьований час.

Отже, підстави зняття з нарахування сум нарахованого єдиного внеску на суми премій виплачених після звільнення в сумі 673,54 грн. отриманої ОСОБА_2 та в сумі 736,50 грн. отриманої ОСОБА_3 та врахування, як переплату по єдиному внеску у майбутніх платежах відсутні.

Відповідно до п. 2.2.12 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом державного комітету статистики України від 13.04.2004 № 5 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 27.01.2004 за № 114/8713 грошові компенсації у разі невикористання щорічних (основних та додаткових відпусток входять до фонду додаткової заробітної плати.

Відповідно до статті 7 Закону України від 08.07.2010 № 2464-УІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок нараховується на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно- правовими договорами.

Тобто, компенсація за невикористану відпустку працівникам, які знаходились в трудових відносинах з підприємством, є базою для нарахування єдиного внеску.

Компенсація за невикористану відпустку ОСОБА_4 в сумі 156,80 грн. була нарахована в серпні місяці 2011 року, тобто в місяці, в якому вона ще знаходилась в трудових відносинах з підприємством, оскільки звільнена вона була 25.08.2011.

Отже, підстави зняття з нарахування сум нарахованого єдиного внеску на суму компенсації за невикористану відпустку ОСОБА_4 в сумі 156,80 грн. та врахування, як переплату по єдиному внеску у майбутніх платежах відсутні.

Що стосується компенсації за невикористану відпустку ОСОБА_5 то в Звіті про суми нарахованої плати (грошового забезпечення, доходу, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України за травень 2011 року по даному працівнику в суму заробітної плати не врахована сума 15899,52 грн., отже не проведені відповідні нарахування та утримання єдиного внеску на суму 15899,52 грн. Тому підстави зняття з нарахування суми нарахованого єдиного внеску на суму компенсації за невикористану відпустку 15899,52 грн. на ОСОБА_5 та врахування, як переплату по єдиному внеску у майбутніх платежах відсутні.

Відповідно до статті 6 Закону України від 05.04.2007 № 877-У «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» строк здійснення позапланової перевірки не може перевищувати 10 робочих днів. Подовження строку здійснення позапланового заходу не допускається. Акт складається у двох примірниках та підписується в останній день перевірки посадовими особами органу Пенсійного фонду України, які здійснювали перевірки, та керівником і головним бухгалтером платника.

Відповідно до п.3.1 Порядку оформлення результатів перевірок платників з питань дотримання чинного законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати страхових внесків до Пенсійного фонду, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 01.12.2008 року за № 21-1, за наявності зауважень з боку платника, його керівник і головний бухгалтер підписують акт перевірки із зауваженням, що подається у письмовій формі. Зауваження платника щодо здійснення перевірки є невід'ємною частиною акта органу Пенсійного фонду України.

Акт документальної перевірки № 47 від 22.02.2012 року за період з 10.02.2006 по 31.12.2011 був підписаний посадовими особами Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Миколаєва Миколаївської області Державної податкової служби та скріплений печаткою без зауважень, щодо висновків акту перевірки.

За таких обставин позовні вимоги про визнання протиправною бездільністю щодо неврахування надмірно нарахованих та сплачених страхових внесків у 2010 році у сумі 1350, 38 грн. та єдиного соціального внеску у 2011 році у сумі 6340,29 грн. в рахунок майбутніх платежів та зобов'язання зарахувати в рахунок майбутніх платежів надмірно нараховані та сплачені страхові внески у 2010 році у сумі 1350, 38 грн. та єдиного соціального внеску у 2011 році у сумі 6340,29 грн. в рахунок майбутніх платежів задоволенню не підлягають.

Судові витрати по справі відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 69, 71, 86, 159-162, КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. В задоволені позову відмовити.

2. Роз'яснити сторонам строк і порядок набрання цією постановою законної сили та її оскарження.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня проголошення/отримання її копії. Апеляційна скарга подаються Одеському апеляційному адміністративному суду через Миколаївський окружний адміністративний суд.

Суддя В. С. Брагар