10.2.4
Іменем України
27 березня 2013 року Справа № 2а/1270/10094/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Каюди А. М.
при секретарі судового засідання Лисенко Є М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом адміністративним позовом Державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «шахта «Тошківська» до управління Пенсійного фонду України в м.Первомайську Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення №736 від 02 листопада 2012 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.,-
18 грудня 2012 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «шахта «Тошківська» до управління Пенсійного фонду України в м.Первомайську Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення №736 від 02 листопада 2012 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 02 листопада 2012 року начальником управління Пенсійного фонду України у м. Первомайську Луганської області винесено рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №736, яким ДП «Первомайськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «шахта Первомайська» нараховано штраф у розмірі 19977,07грн. та пеню у розмірі 35581,77 грн. Позивач не погоджується з указаним рішенням, оскільки Управлінням Пенсійного фонду України в м.Первомайську Луганської області порушено вимоги Інструкції «Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», зокрема пунктів 7.7, 7.5 та 6.10, а саме, рішення прийнято без проведення перевірки та складання відповідного акту перевірки, рішення УПФУ повинні вручатися протягом 3-х робочих днів з моменту їх винесення, а оскаржуване рішення №739 від 02.11.2012 вручено ДП «Первомайськвугілля» лише 14.11.2012, а також позивачу не надсилались повідомлення про перерозподіл коштів протягом п'яти робочих днів після закінчення базового звітного періоду. За таких обставин позивач просить скасувати рішення Пенсійного фонду про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №736 від 02.11.2012.
Представник позивача в судове засідання не з'явився про час, місце та дату розгляду справи був повідомлений належним чином, просив провести розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився про час, місце та дату розгляду справи був повідомлений належним чином, просив провести розгляд справи за його відсутності, надав до суду 20 березня 2013 року відзив на позовну заяву в якому зазначив, що просить відмовити в задоволенні позову за необґрунтованістю.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд приходить до наступного.
Державне підприємство «Первомайськвугілля» (код ЄДРПОУ 32320594) зареєстроване як суб'єкт господарювання - юридична особа виконавчим комітетом Первомайської міської ради та має у своїй структурі відокремлений підрозділ «шахта Тошківська» без права юридичної особи. (а.с.6-7,8-9,10).
Відокремлений підрозділ «шахта Тошківська» ДП «Первомайськвугілля» перебуває на обліку в УПФУ в м. Первомайську Луганської області та з 01 січня 2011 року є платником єдиного внеску у відповідності до пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464).
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Згідно ч. 2 ст. 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Пунктом 4 ч. 2 ст. 6 зазначеного Закону встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.
Як вбачається з матеріалів справи, відокремленим підрозділом «шахта Тошківська» Держаного підприємства «Первомайськвугілля» було подано 18 травня 2012 року до управління Пенсійного фонду України в м.Первомайську звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за квітень 2012 року, з визначеною сумою єдиного внеску за вказаний період яка підлягає сплаті до бюджету (а.с.68-74).
Відповідно до п.8 ст.9 Закону №2464-VI (в редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин) платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Відповідно до ч. 11 ст. 9 Закону №2464 у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Частиною 12 статті 9 Закону №2464 встановлено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
В зв'язку з несвоєчасною сплатою грошового зобов'язання зі сплати єдиного внеску за квітень 2012 року позивачем, управлінням Пенсійного фонду України в м.Первомайську Луганської області 02 листопада 2012 року винесено рішення №736 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким ВП «ш. Тошківська» ДП «Первомайськвугілля» на підставі п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» нараховано штраф у розмірі 199977,07 грн. та пеню у розмірі 135581,77 грн. за період з 21.05.2012 по 31.07.2012 року, яке отримано позивачем 14.11.2012 (а.с.12).
З розрахунку фінансової санкції та пені по особовому рахунку ВП «шахта Тошківська» ДП «Первомайськвугілля» (а.с.13) вбачається, що позивачем у період з 21.05.2012 по 31.07.2012 року здійснювалось перерахування єдиного внеску з простроченням встановленого Законом №2464-VI строку його сплати. Факт несвоєчасної сплати суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування позивачем не заперечується. Всі доводи позивача зводяться до порушення відповідачем порядку складання та надіслання оскаржуваного рішення.
Згідно частини 2 статті 25 Закону №2464 у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Пунктом 2 частини 11 та частиною 10 статті 25 Закону №2464 передбачено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно (ч. 13 ст. 25 Закону №2464).
Частиною 14 статті 25 Закону №2464 встановлено, що про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Відповідно до ст. 25 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
Відповідно до п. 7.2.2. Інструкції «Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України 27.09.2010 за №21-5, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за №994/18289 (далі - Інструкція №21-5), розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників. При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний базовий звітний період незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.
При цьому, відповідно до зазначеного, проведення перевірки на підприємстві, як зазначає позивач, а ні Законом №2464, а ні Інструкцією №21-5 не передбачено.
Також, під час розрахунку фінансової санкції на підставі даних карток особових рахунків платників не передбачено складання акту перевірки, у зв'язку з чим доводи позивача у цій частині є необґрунтованими.
Нарахування за рішенням від 02 листопада 2012 року №736 штрафних санкцій та пені здійснено відповідачем у зв'язку з несвоєчасною сплатою єдиного внеску (за квітень 2012 року) за період з 21.05.2012 по 31.07.2012 року у розмірі 10% та 0,1% за кожний день прострочення платежу відповідно своєчасно несплачених сум, на підставі даних карток особового рахунку ВП «ш. Тошківська» ДП «Первомайськвугілля».
Підставою для нарахування вказаних фінансових санкцій є дані картки особових рахунків позивача (а.с.61-67).
При цьому, згідно даних картки особового рахунку ВП «ш. Тошківська» ДП «Первомайськвугілля» мало заборгованість зі сплати єдиного внеску за попередні періоди.
Посилання позивача на відсутність такого боргу суд до уваги не приймає, так як така позиція позивачем документально не підтверджена та ґрунтується лише на поясненнях про те, що відповідач повинен зараховувати сплачені внески у відповідності до призначення платежу, що суперечить вимогам Закону №2464.
Згідно з частиною шостою статті 25 Закону №2464-VI за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Згідно п. 6.10 Інструкції №21-5 за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
При цьому протягом п'яти робочих днів після закінчення базового звітного періоду орган Пенсійного фонду складає повідомлення про суми розподілу сплачених коштів за формою згідно з додатком 8 до цієї Інструкції, яке надсилається (вручається) такому платнику. Корінець повідомлення залишається в органі Пенсійного фонду.
Повідомлення вважається надісланим (врученим) платнику, якщо його передано службовій особі юридичної особи або фізичній особі - підприємцю, особі, яка забезпечує себе роботою самостійно, під підпис або надіслано простим поштовим відправленням. Дата відправлення проставляється на корінці повідомлення.
Відповідно до затвердженої Інструкцією №21-5 форми додатка №8 перерозподіл відбувається у випадку спрямування сплати єдиного внеску на сплату фінансової санкції чи пені.
В оскаржуваному рішенні штраф та пеня є фінансовою санкцією за прострочення недоїмки за поточний період.
Відтак, доводи позивача, що УПФУ в м.Первомайську Луганської області зобов'язано було надсилати до ВП «ш. Тошківська» ДП «Первомайськвугілля» повідомлення про суми розподілу сплачених коштів є необґрунтованими та на увагу не заслуговують.
Відповідно до п.7.7. Інструкції №21-5, рішення про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених пунктами 7.2, 7.3, 7.5 та 7.6 розділу VII цієї Інструкції, за наслідками розгляду акта та інших матеріалів про порушення приймає начальник управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті або його заступник. Рішення приймаються за встановленою формою у двох примірниках. Перший примірник рішення протягом трьох робочих днів із дня його винесення надсилається платнику у порядку, встановленому для надсилання вимог, або вручається під підпис керівнику або головному бухгалтеру платника, банку чи фізичній особі - платнику єдиного внеску. Другий примірник залишається в структурному підрозділі, на який покладено обов'язки з організації контролю за надходженням сум єдиного внеску та інших платежів до Пенсійного фонду. Надіслані (вручені) рішення про застосування фінансових санкцій реєструються в журналі обліку рішень за формою згідно з додатком 17.
Суд вважає за необхідне зазначити, що посилання позивача на порушення процедури вручення йому оскаржуваного рішення управлінням Пенсійного фонду який передбачено п. 7.7 Інструкції № 21-5 не є підставою для скасування рішення за умови правомірності застосування фінансових санкцій.
Враховуючи, що позивачем несвоєчасно сплачено єдиний внесок за квітень 2012 року, що було встановлено під час судового розгляду справи, розрахунок фінансових санкцій та пені не містить помилок, суд приходить до висновку про правомірність винесення УПФУ в м. Первомайську Луганської області рішення від 02.11.2012 №736 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені, та його відповідність вимогам діючого законодавства, у зв'язку з чим підстав для його скасування судом не вбачається.
Суд вважає за необхідне зазначити, що ухвалою суду від 22 січня 2013 року про відкриття провадження по цій справі позивачу було відстрочено сплату судових витрат до прийняття рішення у справі. За час судового розгляду позивачем судовий збір в визначеному законодавством розмірі при зверненні до суду з позовом майнового характеру сплачено не було, що суперечить вимога КАС України. Листом від 22 березня 2013 року суд повідомив позивача про необхідність сплати судового збору (надання до суду оригіналу платіжного документа) та наслідки ухилення від виконання цього обов'язку. Оскільки, за час судового розгляду справи позивачем не подано до суду документ про сплату судового збору, та позов ухвалено на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд стягує з позивача судовий збір не сплачений ним при поданні позовної заяви.
Керуючись статтями 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В задоволенні адміністративного позову адміністративним позовом Державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «шахта «Тошківська» до управління Пенсійного фонду України в м.Первомайську Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення №736 від 02 листопада 2012 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску відмовити.
Стягнути з Державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «шахта «Тошківська» (93200, Луганська область, м.Первомайськ, вул..Куйбишева,18а, код 32320594) на користь Державного бюджету України судовий збір в розмірі 2146,00грн.(дві тисячі сто сорок шість гривень 00коп.).
Виконавчий лист про стягнення судового збору надіслати для виконання до Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції в Луганській області Державної податкової служби (93200, Луганська область, м. Первомайськ, вул. Свердлова,6)
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Постанову в повному обсязі складено та підписано 01 квітня 2013 року.
Суддя А.М. Каюда